Aj vy si predstavujete meditáciu ako sedenie na pokojnom mieste so zatvorenými očami, kedy upokojíte svoju myseľ a zameriate sa na svoj dych?
Áno, navonok to tak pôsobí, ale meditácia znamená viac, ako len ticho sedieť a sústrediť svoju pozornosť na dýchanie. Keď meditujete, rozvíjate svoje vedomie a trénujete myseľ. Pomocou dychu sa učíte zanechať myšlienky a pocity a ostať uvoľnené.
Na začiatku, keď začnete meditovať, vaša myseľ bude poskakovať z jednej myšlienky na druhú. Meditácia nie je o zastavení myšlienok. Meditáciou skrotíte svoje myslenie a naučíte ho byť pokojnejším a sústredenejším počas celého dňa. Ak máte problémy so spánkom, pravidelnou meditáciou sa ich zbavíte.
Ak sa chcete KONEČNE DOBRE VYSPAŤ, aj napriek hormonálnym zmenám, ktorými počas perimenopauzy a menopauzy prechádzate, mám pre vás ebook >>>AKO ZVÍŤAZIŤ NAD NESPAVOSŤOU V MENOPAUZE
Naučiť sa meditovať je veľmi jednoduché, stačí nasledovať týchto pár krokov, a meditácia bude pre vás hračkou:
Nový návyk si zavediete do života rýchlejšie, ak je v pravidelnom čase a na rovnakom mieste. Vaše telo potrebuje na nový zvyk väčšinou tri týždne až 60 dní, kedy sa mu stane úplne prirodzeným.
Kedy je najlepší čas? Udáva sa, že hneď ráno po prebudení a večer pred spaním. Nie je to pravidlo, môžete si vytvoriť svoj vlastný ideálny čas.
Miesto, kde budete meditovať by malo byť tiché, kde vás nebude nikto rušiť.
Ak ste sa báli, že budete musieť sedieť bez pohybu viac ako pol hodiny, neľakajte sa. Na začiatok stačí 5 – 10 minút. Začnite s piatimi minútami a postupne čas predlžujte. Nie je dobré začať s dlhými meditáciami a hneď ich po pár dňoch ukončiť. Ide skôr o proces, na ktorý si telo bude dlhšie zvykať. Kratšie časové úseky vám nezaberú tak veľa z vašej dennej rutiny a kratšia pravidelná meditácia vás bude baviť.
Mali by ste sedieť pohodlne, s chodidlami rovno na podlahe. Chrbát by mal byť vystretý a ruky môžete mať na kolenách, alebo pri tele voľne položené.
Kúpte si meditačný vankúšik a vytvorte si miesto, kde sa budete cítiť dobre. Ak máte stiesnené podmienky, aj malý meditačný kútik vám poskytne dosť priestoru na meditačné sedenie.
Pri meditácii môžete sedieť na stoličke, alebo ležať. Je len na vás, akú pozíciu si zvolíte. Ak ležíte je riziko, že zaspíte, ale ja napríklad veľakrát hneď ráno meditujem v posteli a ležím.
Sadnite si a pokojne dýchajte. Sústreďte sa chvíľu na svoj dych. Postupne si začnite uvoľňovať celé telo od končekov prstov na nohách až po temeno hlavy.
Pomaličky si prechádzajte v mysli celé telo a zastavte sa tam, kde pocítite napätie. Robte to pomaly a vnímajte svoje pocity. Ak vám preskočia myšlienky a zabudnete, kde ste skončili, začnite od začiatku.
Táto technika je dobrým úvodom k hlbšej meditácii.
Aj keď sa vám to zdá jednoduché, môže sa vám stať, že sa nebudete vedieť sústrediť na svoj dych a myšlienky vám uletia kade – tade. Postupom času však svoju myseľ dokážete skrotiť. Meditácia vám prinesie úžasné benefity, budete oveľa kľudnejšie, rozhodnejšia a vo vašej duši zavládne pokoj.
Meditovať je potrebné každý deň, nevynechajte ani jeden. Ak by ste chceli meditovať raz za týždeň 60 minút, nebude to mať žiaden efekt. Dôležitá je pravidelnosť. Týmto pomalým zavádzaním meditácie do svojho života učíte mozog, ako byť otvorený a rozšírite si svoje vedomie.
Čím častejšie budete meditovať, tým viac si budete veriť a vaša technika sa zlepší.
Môže sa vám zdať, že niektoré dni bude pre vás meditácia náročnejšia, ale nevzdávajte sa a dôverujte si.
Každodenným tréningom si osvojíte techniku meditovania.
Výhody meditácie sú rozmanité a dokonca sú potvrdené aj vedecky. Mnoho ľudí začína meditovať, pretože chcú zvládnuť stres a napätie, a hľadajú v meditácii duševný pokoj. Existuje však omnoho viac pozitívnych vplyvov na fyzické a duševné zdravie.
Väčšina ľudí udáva už po prvých meditáciách pozitívne účinky na ich duševné zdravie. Dosahujú stavy pokoja a zmiernenie príznakov úzkosti a depresie a celkové odbúranie stresu.
Meditujúci ľudia sú oveľa spokojnejší so svojim životom a pravidelná úľava im dobije energiu a zlepší ich zdravie.
Na fyzickej úrovni vám meditácia pomôže uvoľniť nervový systém, ktorý ovplyvňuje celý organizmus. Ak ste v strese, vaše telo vytvára stresové hormóny adrenalín a kortizol, čo sa prejaví na fyzickej úrovni rôznymi civilizačnými chorobami, počnúc zvýšením krvného tlaku a problémami so srdcom, až po narušenie imunity a prerušovaný spánok.
Ak sa naučíte techniky meditácie, dokážete ľahšie odbúrať stres a tým zmiernite fyzické prejavy mnohých zdravotných problémov.
Na emocionálnej úrovni sa meditácia podieľa na zmene vášho myslenia a môže znížiť negatívne neurologické spojenia.
Amygdala, útvar v našom mozgu, ktorý má tvar mandle a je dôležitým indikátorom toho, ako zvládame strach, stres a úzkosť, sa pravidelnou meditáciou zmenšuje.
Meditáciou sa dokážete preorientovať na pozitívne myslenie a váš emocionálny život sa zmení k lepšiemu, nebudete si v mysli vytvárať najhoršie scenáre, ale práve naopak, do života si prinesiete pozitívne myšlienky a emócie.
Ranná meditácia má veľa pozitívnych účinkov. Ak si zavediete rannú meditáciu do každodenného plánu, po čase zistíte, že ste optimistickejšie a aj nepríjemné a nepredvídateľné prekážky budete zvládať s ľahkosťou.
Keď začnete svoj deň rannou meditáciou získate pokoj na duši a vaše vzťahy s ostatnými budú láskavejšie a šťastnejšie. S pomocou meditácie budete prechádzať životom oveľa ľahšie.
Rannou meditáciou dosiahnete pokoj a duševnú pohodu a budete mať zo seba dobrý pocit a celý deň sa bude niesť v tomto duchu.
Rána sú oveľa pokojnejšie ako hodiny počas dňa, kedy je už vaša myseľ plná rôznych myšlienok, preto sú ranné meditácie oveľa kvalitnejšie, viete sa lepšie sústrediť. Ak si zameditujete už ráno, budete vedieť, že ste pre seba urobili maximum. Ak si meditáciu necháte na večer, možno ju už ani neurobíte.
Meditáciou si precvičujete mozog spôsobom, ktorý posilní vaše myšlienkové pochody a vy v nich nájdete základy na to, ako reagujete na rôzne situácie počas dňa.
Rannú meditáciu môžete robiť v posteli, na stoličke, alebo na meditačnom vankúši. Nájdite si spôsob, ktorý vám bude najpríjemnejší.
To vám na začiatok stačí.
Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Každý človek je iný, ale všeobecne platí, že zavádzanie nových zvykov do života trvá približne 3 týždne až 60 dní.
Nedá sa predvídať, kedy bude pre vás meditácia natoľko potrebná, že si bez nej už nebudete chcieť predstaviť svoj život.
Rada pre začiatočníkov je, aby meditovali v rovnaký čas a na rovnakom mieste, to podporí zavedenie meditácie do každodennej rutiny.
Záleží na kvalite a pravidelnosti vašej meditácie, takže si nemusíte lámať hlavu tým ako dlho by ste mali meditovať.
Začnite pri 5-10 minútach a uvidíte ,ako sa vám časom bude žiadať, čas meditácie predĺžiť.
Ak si zavediete meditáciu do svojho života, budete oveľa slobodnejšie a život sa vám bude zdať šťastnejší a plný nových príležitostí. Ľudia vám povedia, že ste sa zmenili a budú mať pravdu. Meditácia vás zmení, samozrejme, že k lepšiemu.
Obdobie menopauzy so sebou prináša mnohé zmeny a niektoré nepríjemné príznaky a práve meditácia vám pomôže, aby ste ich zmiernili, alebo sa ich zbavili.
Chcete vedieť, ktoré potraviny prospievajú vášmu hormonálnemu systému, ktoré jedlá zvýšia hladiny progesterónu, ako sa zbaviť nafúknutého bruška, čo už večer nejesť? To všetko a oveľa viac nájdete v e-knihe >>> Vaše telo a hormóny v rovnováhe
Napísala som pre vás e-book s praktickými radami, ako sa zbaviť nechcených kíl, počas obdobia hormonálnych zmien, ako získať peknú postavu zmenou životného štýlu, výživnou stravou a myslením s názvom >>> Tajomstvá prirodzeného chudnutia.
Dovoľte, aby som vám predstavila postupy, ktoré vás privedú k príjemnému prechodu perimenopauzou a menopauzou v mojom e- booku >>> 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou.
Som tu pre vás, aby som vám pomohla na vašej ceste. Ak si neviete samy poradiť a hľadáte podporu a pochopenie, neváhajte a objednajte sa na online konzultáciu TU >>>
Ak sa chcete dozvedieť viac o menopauze, ako riešiť nepríjemné príznaky klimaktéria, alebo si pozdieľať svoje skúsenosti so ženami na rovnakej vlnovej dĺžke, pridajte sa do facebookovej skupiny: Ovládnite menopauzu.
Alebo si stiahnite niektorý z ebookov zadarmo, ktoré sa venujú ženám v menopauze:)