Ako zmierniť návaly tepla v menopauze

Kým som návaly tepla nezažila, nevedela som si ich predstaviť. Vždy sme s kolegyňami žartovali, ak nám bolo chvíľu teplo, alebo zima, že prechádzame menopauzou.

Až kým to neprišlo. Ostala som nemilo prekvapená, a ak niektorá žena tvrdí, že je to ok. Tak určite nie je….
Návaly tepla a zimnica, k tomu sa pridá únava, točí sa vám znenazdajky hlava a pocítite neočakávanú slabosť. Návaly tepla v perimenopauze a menopauze určite nie sú prechádzkou ružovou záhradou.

Pocit tepla a začervenanie tváre sa zjavia v jednej chvíli bez varovania. Začnete sa potiť a najradšej by ste sa vyzliekli z kože.

To je len zopár prejavov návalov tepla v období prechodu.
Určite vás potrápia a znepokoja. Nebudete sa cítiť veľmi príjemne. A hlavne prichádzajú nečakane a v tej najhoršej chvíli, počas rozhovorov, pri pracovných stretnutiach s ľuďmi, alebo keď máte vystúpiť pred väčším publikom.

Najradšej by ste niekam zaliezli a schovali sa. Vaša tvár horí, cítite, že sa červenáte. Srdce búši, ako o život a uvedomujete si stekajúce kropaje potu. Intenzívne teplo cítite hlavne na tvári, krku a na hrudníku. Až sa nakoniec návaly tepla rozvinú po celom tele.

A väčšinou to skončí pocitom chladu. Myslíte si, že si vymýšľate, ako vám môže byť horúco a za chvíľu sa trasiete zimou.

Návaly tepla a nočné potenie, patria k najčastejším symptómom perimenopauzy a menopauzy. Niektoré ženy si dajú predpísať hormonálnu substitučnú liečbu, a mnohé hľadajú prírodné prostriedky a cesty, ako sa s týmito zmenami vysporiadať.

Dovoľte, aby som vám predstavila postupy, ktoré vás privedú k príjemnému prechodu perimenopauzou a menopauzou v mojej e-knihe >>> 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou.

eBook 10 krokov k zvladnutiu menopauzy

Čo spôsobuje návaly tepla?

Vaše telo sa snaží ochladiť, pretože pociťuje intenzívnu horúčavu.
Môže to trvať len chvíľku, alebo aj 20 a viac minút.
Prejavujú sa u každej ženy prechádzajúcej perimenopauzou a menopauzou, ale ich intenzita a počet počas dňa sú veľmi individuálne.

Sú dôsledkom klesajúcej hladiny hormónov, hlavne progesterónuestrogénu a sú prirodzenou, aj keď nepohodlnou a nepríjemnou súčasťou prechodu.

V akej dĺžke sa prejavia a aká bude ich intenzita závisí od mnohých faktorov.

Najčastejšími príčinami sú:

 • obezita,
 • málo pohybu,
 • veľa kofeínu,
 • alkohol,
 • fajčenie,
 • cukor,
 • stres, obavy,
 • depresia.

Ak nastanú počas spánku, zobudia vás a ráno sa cítite, ako by ste celú noc nespali a žiada sa vám oddychovať, čo vám samozrejme nikto neverí, veď ste spali celú noc.
V noci sa môže striedať pocit horúčavy s pocitom chladu, čo tiež veľmi ovplyvní kvalitu vášho spánku.

Ako dlho trvajú návaly tepla?

Sklamem vás, ak chcete počuť, že len chvíľu, alebo vôbec. Môžu sa u vás prejaviť na kratšie obdobie, alebo môžu pretrvávať aj zopár rokov. Vedecké štúdie udávajú, že ak návaly horúčavy nastanú u ženy, ktorá má ešte menštruáciu, je pravdepodobné, že bude týmto návalom čeliť dlhšie obdobie.

Naopak ak nastanú neskôr, je pravdepodobné, že budú trvať kratšiu dobu.
Stále je to však o nepríjemnom potení v noci, zimnici, slabosti, nervozite a problémoch so spánkom…

Ako zmierniť návaly tepla

Na začiatok potrebujete identifikovať, čo je u vás najväčším spúšťačom pocitu tepla. Nie je to ľahké, ale ak sa na príznaky sústredíte a viete, čo ste pred tým robili a čo ich mohlo spustiť, máte vyhraté.

Počas celého týždňa si môžete zapisovať, kedy nastanú tieto krušné chvíľky a čo bolo ich zdrojom. Tak budete mať jasný dôkaz, čo je na vine, samozrejme okrem hormónov.

Tipy na zmiernenie návalov, ktoré vám prinesú úľavu:

 • Zmena stravy

Odporúča sa zmena životného štýlu v stravovaní, možno sa vám nebude chcieť meniť váš jedálniček, ale za pokus to stojí. Skúste na týždeň, alebo dva prejsť na odľahčenú stravu plnú vitamínov a minerálov a sledujte zmeny, ktoré nastanú.

Vyraďte na nejaké obdobie konzumáciu cukru, spracovaných potravín a ťažkých, vyprážaných jedál.

Návaly vám zhoršuje aj konzumácia pikantných jedál, tie si radšej doprajte, keď budete vedieť, že po ich konzumácii budete samy.

Horúce čaje, alebo polievky sú tiež nechcenými spúšťačmi, poriadne vás zahrejú a vaše telo sa ozve v podobe tepla, návalov a potenia.

Mne sa horúčava spustí aj po vypití kávy. Dala som si kávičku po dobrom obede v reštaurácii a po chvíli som ľutovala. Celá som očervenela a bolo mi poriadne horúco…

Aj nadbytočné kilá prispievajú k častejšej frekvencii návalov, preto je v období perimenopauzy a menopauzy vhodné ustrážiť si svoju váhu a nepribrať. Nabraté kilá sa zhadzujú ťažko.

Napísala som pre vás e-book s praktickými radami, ako sa zbaviť nechcených kíl, počas obdobia hormonálnych zmien, ako získať peknú postavu zmenou životného štýlu, výživnou stravou a myslením s názvom >>> Tajomstvá prirodzeného chudnutia.

chudnutie v menopauze
 • Pohyb

Začnite sa viac hýbať a premyslite si, ktoré zlozvyky by ste mali zo svojho života vyradiť, a ktoré dobré veci doň naopak zaradiť.
Snažte sa stráviť počas dňa čo najdlhší čas na čerstvom vzduchu, prechádzky v lese, alebo parku vám prinesú úľavu. Zaženiete chmúrne myšlienky a získate duševnú rovnováhu.

Pravidelný pohyb vám prinesie nielen dobrý pocit, ale aj peknú postavu, zbavíte sa nadbytočných kíl, ktoré sú tiež zdrojom návalov tepla.

 • Spánok

Nezabúdajte na kvalitný spánok, urobte všetko preto, aby ste sa dobre vyspali. Zaveďte si večerný rituál, dajte si hrnček dobrého čaju na spanie, použite levanduľový éterický olej. Čokoľvek, čo vám prinesie úľavu, v podobe hlbokého a osviežujúceho spánku, sa počíta.

Ak sa v noci budíte na návaly tepla, bude dobré, keď si zmeníte prikrývky a vankúše. Použite radšej chladivé materiály. Kúpte si chladivý vankúšik. Nočné košele a pyžamá si vyberajte z ľahkých, prírodných materiálov a keď je to potrebné, jednoducho si ich vyzlečte.

 • Zmiernenie a odbúranie stresu

Stres spúšťa vo vašom tele chemické procesy, ktoré sa odzrkadľujú na mnohých príznakoch, ako je nočné potenie, priberanie na váhe, nespavosť, zmeny nálad.
Správnym zvládnutím stresových situácií môžete tieto príznaky zmierniť a skvalitniť si priebeh každého dňa.

Ak si do svojho života prinesiete radosť z meditácie a naučíte sa správne dýchať, stres vás neovládne.

Hlboké brušné dýchanie vás zbaví stresových hormónov, odporúčam vám, aby ste sa ho naučili.

Je to veľmi jednoduché, stačí ak sa zhlboka nadýchnete a precítite dych až v brušnej partii a pomaly vydýchnete. My ženy sme naučené dýchať plytko a rýchlo. Táto zmena dýchania vás dokáže zbaviť nahromadeného napätia v tele.

Ak sa chcete rýchlo zbaviť stresu a rady kreslíte, kúpte si antistresové omaľovánky a vyfarbujte, pustite si obľúbenú hudbu, uvarte si čaj z medovky a bude po strese…

antidepresvna omalovanka
 •  Štýl obliekania

Zmeňte svoj šatník. Začnite nosiť vzdušné a ľahké oblečenie. Radšej si oblečte viac vrstiev, napríklad tričko, blúzku s krátkym rukávom, na to overal, alebo sako, prípadne svetrík.

Vždy ich môžete vyzliecť a naopak, keď prejdú návaly tepla znovu si ich oblečiete.

Prírodné materiály sú vašimi pomocníkmi. Ja obľubujem bavlnu a hodváb. V lete nosím väčšinou ľahké šaty a v zime si oblečenie vrstvím.

Tak si regulujem návaly tepla. Zvyknete si aj vy, a bude vám oveľa lepšie, ako by ste sa mali potiť v oblečení zo syntetických materiálov.

Tatiana Bencekova doma

Zmeny, ktoré môžete urobiť okamžite, aby ste utlmili návaly tepla:

 • vyhýbajte sa alkoholu,
 • pite menej kávy, obmedzte príjem kofeínu,
 • nepite horúce nápoje,
 • vyhnite sa pikantným a horúcim jedlám,
 • obliekajte si viac vrstiev oblečenia, aby ste mohli vrchné časti kedykoľvek vyzliecť,
 • stravujte sa zdravo, jedzte veľa zeleniny a ovocia,
 • prestaňte fajčiť,
 • ak máte nadváhu, čo najskôr sa pokúste získať svoju ideálnu hmotnosť.

Ďalšie alternatívy proti návalom v prechode:

1. Výživové doplnky

Na trhu je mnoho výživových doplnkov, ktoré vám pomôžu proti návalom tepla spôsobených hormonálnou nerovnováhou. Výbornou alternatívou sú adaptogény, alebo bylinkové doplnky. Vyskúšať môžete spirulinu, schizandru, alebo Macu.

Bylinky >>> sú vašimi pomocníkmi, alchemilka, ďatelina, šalvia, všetky vám prinesú úľavu, stačí si z nich vybrať tie, ktoré vám pomôžu zmierniť symptómy oberajúce vás o radosť zo života.

Viac o doplnkoch stravy nájdete na tejto stránke >>> Doplnky stravy pre ženy v perimenopauze a menopauze

2. Aromaterapia

Aromaterapia patrí k vynikajúcim alternatívnym metódam, ktoré zmiernia časté návaly tepla v klimaktériu.

Eric Zielinski vo svojej knihe: „Liečivá sila esenciálnych olejov“ vyzdvihuje účinky levandule v období menopauzy:

„Meniaca sa hladina hormónov počas menopauzy môže spôsobovať úzkosť a problémy so spánkom. Levanduľa je už dlho známa tým, že navodzuje pocity relaxácie, zlepšuje náladu a ľuďom, ktorí trpia nespavosťou, pomáha lepšie zaspať. Aromaterapia s použitím levandule bude príjemnou súčasťou vašej večernej rutiny. Počas tejto životnej zmeny pomôže zlepšiť spánok a navodiť pocit uvoľnenia.“


Éterické oleje, ktoré vám pomôžu v období menopauzy s návalmi tepla:

Šalvia muškátová
Jej inhaláciou dochádza k poklesu stresového hormónu kortizolu a nárastu sérotonínu. To sa prejaví na zlepšení nálady. Dostaví sa úľava a radosť zo života. Ak pociťujete nevysvetliteľnú nervozitu šalvia vám pomôže. Je veľmi účinným antidepresívom a reguluje potenie.

Levanduľa
Patrí k najpoužívanejším a preto by nemala chýbať ani vo vašej domácnosti. Ukľudní, zníži krvný tlak a prinesie vám osviežujúci spánok. Môžete ju používať na kožu aj neriedenú. Samozrejme, že musí byť v 100% kvalite.

Mäta pieporná
Tento olej je ten pravý pri návaloch a pocitoch horúčavy. Prírodným spôsobom sa postará o prílev energie. Stačí ak si dáte pár kvapiek do rozprašovača s vodou, alebo si nakvapkáte mätu do inhalátora. Ak ju budete mať vždy pri sebe, bude vašim neoceniteľným pomocníkom. Pri únave povzbudí vašu mozgovú činnosť.

Pelargónia
Ak pocítite smútok a vaša nálada je ako na hojdačke, pelargónia zmierni tieto príznaky. Zlepší vám náladu a zabojuje s pocitmi clivoty.

Ak sa chcete dozvedieť viac o éterických olejoch a ich používaní, všetko nájdete v tomto článku.

3. Hormonálna substitučná terapia

Hormonálna liečba je tiež jednou z možností. Jedná sa o terapiu, ktorá využíva estrogény na reguláciu hormónov v tele. Táto terapia sa neodporúča ženám, ktoré majú rakovinu prsníka, prípadne iné zdravotné problémy. Je potrebné, aby ste sa porozprávali s vašim lekárom o tejto možnosti a zvážili aj vedľajšie účinky a riziká.

Veľmi záleží na vašom postoji, ako sa postavíte k zmenám, ktoré u vás nastanú s nástupom perimenopauzy a menopauzy. Vy riadite svoje telo, a viete mu pomôcť. Ak sa budete obávať, čo všetko vám tento úsek života prinesie a sledovať každý signál s nadmernou pozornosťou, znepríjemní vám to život.

Hľadajte pozitíva a určite ich nájdete veľa.

Otvára sa vám nový spôsob života.

Deti sa už vedia postarať sami o seba. Vnúčence vám robia radosť. Môžete sa venovať tomu, čo vás baví.

Ak ste už zabudli na záľuby, ktoré vám robili radosť, keď ste sa mohli venovať samy sebe, teraz je ten správny čas.

Spíšte si zoznam potešení a činností, ktoré ste si doteraz nemohli dovoliť, lebo všetko bolo dôležitejšie.
Zakomponujte si ich do vášho každodenného života. Stretávajte sa s novými ľuďmi a nachádzajte radosť a sviežosť vo svojom bytí.

Napísala som pre vás e-book s praktickými radami, ako sa zbaviť nechcených kíl, počas obdobia hormonálnych zmien, ako získať peknú postavu zmenou životného štýlu, výživnou stravou a myslením s názvom >>> Tajomstvá prirodzeného chudnutia.

Dovoľte, aby som vám predstavila postupy, ktoré vás privedú k príjemnému prechodu perimenopauzou a menopauzou v mojom e- booku >>> 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou.

Chcete vedieť, ktoré potraviny prospievajú vášmu hormonálnemu systému, ktoré jedlá zvýšia hladiny progesterónu, ako sa zbaviť nafúknutého bruška, čo už večer nejesť? To všetko a oveľa viac nájdete v e-knihe >>> Vaše telo a hormóny v rovnováhe

Som tu pre vás, aby som vám pomohla na vašej ceste. Ak si neviete samy poradiť a hľadáte podporu a pochopenie, neváhajte a objednajte sa na online konzultáciu TU >>>

Ak sa chcete dozvedieť viac o menopauze, ako riešiť nepríjemné príznaky klimaktéria, alebo si pozdieľať svoje skúsenosti so ženami na rovnakej vlnovej dĺžke, pridajte sa do facebookovej skupiny: Ovládnite menopauzu.

Alebo si stiahnite niektorý z ebookov zadarmo, ktoré sa venujú ženám v menopauze:)

Tatiana Benčeková
Tatiana založila komunitu žien, ktoré vstupujú do perimenopauzy a menopauzy, alebo práve obdobím hormonálnych zmien prechádzajú. Je koučkou v oblasti holistickej výživy, alternatívnych prístupov, aromaterapie a terapeutkou duše. Tatiana je autorkou e-bookov 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou a Tajomstvá prirodzeného chudnutia. Učí ženy prechádzať cestami hormonálneho labyrintu, pomocou jednoduchých zmien v ich životnom štýle, v kombinácii s alternatívnymi a terapeutickými metódami. Viac o Tatiana nájdete tu >>> . Pripojte sa k zrelým ženám na facebooku >>