Nízke hladiny progesterónu. Máte aj vy rovnaký problém?

Ak sú progesterón a estrogén v rovnováhe cítite sa zdravo.

Bohužiaľ len máloktorá žena v období prechodu sa môže popýšiť hormonálnou rovnováhou a dostatočnou hladinou progesterónu. Progesterón je užitočným spojencom, ale ak klesnú jeho hodnoty, ženy zažívajú mnoho nepríjemných príznakov hormonálnej nerovnováhy.

Pre viac tipov a návodov, ako zlepšiť hormonálnu rovnováhu prirodzenou cestou, si prečítajte môj e-book 5 kódov hormonálnej rovnováhy,‘ v ktorom sa dozviete, ako získať opäť rovnováhu a zbaviť sa nepríjemných príznakov.

Hormóny sa podieľajú na prenose informácií v tele. Tvoria sa v žľazových bunkách rôznych orgánov a postupne sa uvoľňujú do krvi. Sú životne dôležité pre fungovanie telesných funkcií. Vplývajú na látkovú výmenu, krvný tlak a kardiovaskulárny systém, hladinu cukru v krvi, telesnú teplotu, reguláciu vody v tele a tiež na vašu plodnosť.

Ak sa chcete o tejto téme dozvedieť viac alebo potrebujete pomoc na ceste k hormonálnej rovnováhe, neváhajte využiť moje konzultácie, kde sa pozrieme na váš konkrétny stav a nájdeme najlepšie riešenie prispôsobené práve vám.

Len ak sú hormóny v rovnováhe, cítite sa zdravo a nepodliehate nepríjemným príznakom menopauzy, ako sú návaly tepla, nespavosť, búšenie srdca, problémy s koncentráciou alebo priberanie. V mojom e-booku 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou nájdete množstvo užitočných tipov a praktických rád, ktoré vám môžu pomôcť.

Čo je progesterón a ako vplýva na váš organizmus?

Progesterón je prírodným steroidným hormónom, ktorý sa vyskytuje u žien aj u mužov. Významnú úlohu hrá počas celého života ženy a ovplyňuje aj priebeh menopauzy. Nízke hladiny progesterónu spôsobujú u žien problémy s menštruačným cyklom a nepríjemné príznaky spojené s menopauzou.

Progesterón je hormónom, ktorý zabezpečuje, aby ste boli zdravé a emočné vyrovnané, stará sa o vaše fyzické, aj duševné telo. Označuje sa aj ako hormón „dobrej nálady.“

Najväčšie zmeny v množstve hormónov progesterónu a estrogénu nastávajú u žien po štyridsiatom veku života. Hladina progesterónu klesá a okolo päťdesiatky býva na veľmi nízkej úrovni.

Estrogénová dominancia je zásadným problémom hormonálnej nerovnováhy a Annelie Scheuernstuhová a Anne Hildová vo svojej knihe: Prírodná hormonálna liečba to opisujú takto:

„Nedostatok estrogénu, ako ho definuje konvenčná medicína, zväčša nie je hlavným problémom, ktorý by stál za rôznorodými symptómami a zdravotnými ťažkosťami žien bez ohľadu na vek. Práve naopak. Skoro vždy sa u nich vyskytuje estrogénová dominancia s relatívnym, alebo absolútnym nedostatkom progesterónu.“

Pozriete sa bližšie na „Top 5 Hormónov“ – Spoznajte päť KĽÚČOVÝCH HORMÓNOV, ktoré majú vplyv na váš vzhľad, pocity, myslenie a výkonnosť počas perimenopauzy a menopauzy. Keď ich lepšie pochopíte, môžete sa naučiť, ako ich prirodzene vyvažovať a začať znova naplno žiariť vo svojej najlepšej forme! Stiahnite si ebook zadarmo >>> 

ebook hormonalna harmonia

Symptómy zníženej hladiny progesterónu:

  • bolesti hlavy, alebo migrény,
  • cysty,
  • syndróm nepokojných nôh,
  • bolestivé, napuchnuté prsia,
  • zadržiavanie vody v tele,
  • návaly tepla a nočné potenie,
  • nevysvetliteľný strach a obavy,
  • problémy so spánkom,
  • suchá pleť a pokožka,
  • estrogénová dominancia,
  • priberanie na váhe.
Ak u vás prevládajú hladiny estrogénu, ste vystavené vysokému riziku rakoviny prsníka.

Čo všetko ovplyvňuje progesterón v tele ženy:

  • udržiava zdravú sliznicu maternice,
  • pomáha pri premene tukov na energiu,
  • je prírodným diuretikom,
  • pomáha so zdravým spánkom,
  • chráni ženy pred zmenami v prsných tkanivách,
  • je prírodným antidepresívom,
  • postará sa o zdravý metabolizmus,
  • chráni pred chorobami srdca a kardiovaskulárnymi chorobami,
  • regeneruje mozgové tkanivá,
  • pôsobí proti rakovine prsníka,
  • pomáha pri tvorbe kolagénu.

Dovoľte, aby som vám predstavila postupy, ktoré vás privedú k príjemnému prechodu perimenopauzou a menopauzou v mojom e- booku >>> 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou.

e-kniha menopauza

Čo je estrogénová dominancia a ako vzniká?

Estrogén a progesterón sa navzájom ovplyvňujú, ak klesne jeden z nich, má to vplyv na celý rad reakcií vo vašom tele. Ak u vás prevažuje veľa estrogénu, hovorí sa o estrogénovej dominancii. Estrogénová dominancia je veľmi nebezpečná a spôsobuje rakovinu prsníka. Mnoho žien je diagnostikovaných na rakovinu prsníka práve z tohto dôvodu a ich liečba sa zameriava na zníženie estrogénu v ich tele.

Nízke hladiny progesterónu sa u vás môžu prejaviť práve estrogénovou dominanciou, problémami s pamäťou, nespavosťou a nočným potením, návalmi a zadržiavaním vody v tele.

V článku Všetko, čo ste chceli vedieť o estrogénovej dominancii nájdete popis, ako predchádzať estrogénovej dominancii, a ako ju riešiť.

Ďalším nepríjemným príznakom je priberanie na bokoch a na bruchu. Váš metabolizmus sa spomalí a telo nedokáže spaľovať tuky, ktoré potom ukladá na týchto miestach.

Napísala som pre vás e-book s praktickými radami, ako sa zbaviť nechcených kíl, počas obdobia hormonálnych zmien, ako popracovať na svojom brušku.

Ebook zadarmo si môžete stiahnuť tu >>> 

ebook 5 trikov na schudnutie v brusku

Progesterón je prírodným diuretikom a bráni bunkám, aby prijímali prebytočné množstvo sodíka a vody, čo vplýva na zníženie zadržiavania tekutín v tele. U žien, u ktorých je hladina progesterónu nízka, majú opuchnuté prsty a nohy – najmä v členkoch a sú tiež napuchnuté v tvári. Aj ich prsia sú plné a bolestivé.

Na hladinu progesterónu vplýva mnoho faktorov, jedným z nich je aj stres. Stres je spúšťačom obranných reakcií vášho tela a vylúčia sa pri tom hormóny kortizol a adrenalín. Tieto znížia hladiny progesterónu a problém je na svete.

Zle fungujúce vaječníky môžu spôsobiť zlú produkciu progesterónu. A počas menopauzy je prirodzené, že hladiny estrogénu a progesterónu klesajú.

Našťastie sa dá tomu stavu predísť, veľkú pomoc vám poskytne vyvážená strava a odbúranie stresu pomocou relaxačných techník. Veľkým pomocníkom je relaxácia a meditácia.

Ako si dokážete zvýšiť hladiny progesterónu prírodnou cestou?

1. Zdravým životným štýlom a udržaním si zdravej telesnej hmotnosti

Snažte sa o udržanie zdravej telesnej hmotnosti. Ak trpíte nadváhou, vaše telo produkuje viac estrogénu ako je potrebné, čo vedie k hormonálnej nerovnováhe.

Jedzte vyváženú stravu a doprajte si jedlá, ktorých konzumácia vám pomôže vo vyváženosti progesterónu a estrogénu v tele.

Keď zaradíte do svojho jedálnička dostatok bielkovín a zdravých tukov, vlákninu a menej sacharidov prirodzene zvýšite hladinu progesterónu v tele. Štúdie dokázali, že ženy ktoré schudli, mali vyššie hladiny tohto hormónu.

Aj keď samotné potraviny neobsahujú progesterón, niektoré dokážu pomôcť pri jeho stimulácii.

Patria k nim hlavne hlúbová zelenina: kel, karfiol, brokolica, kapusta. A tiež strukoviny, orechy a semená.

Nie je potrebné zamerať sa len na určitý druh potravín, snažte sa o pestrý a vyvážený jedálniček.

Viac o stravovaní počas perimenopauzy a menopauzy a udržaní si optimálnej váhy, alebo chudnutí si môžete prečítať v e-knihe >>> Tajomstvá prirodzeného chudnutia“

2. Eliminujte stres

Stres je spúšťačom chemických reakcií, ktoré znížia hladiny progesterónu v tele.

Naučte sa meditovať, cvičte jogu, čítajte si, počúvajte hudbu – nájdite si činnosti, ktoré vám pomôžu, aby ste sa dokázali uvoľniť a zbavili sa zbytočného telesného a duševného napätia.

Starajte sa o svoje telo, doprajte mu dostatok spánku, zdravú výživu a pravidelnú telesnú aktivitu. Robte pravidelné prechádzky a trávte čo najviac času v prírode.

Ak sa chcete KONEČNE DOBRE VYSPAŤ, aj napriek hormonálnym zmenám, ktorými počas perimenopauzy a menopauzy prechádzate, mám pre vás ebook >>>AKO ZVÍŤAZIŤ NAD NESPAVOSŤOU V MENOPAUZE

nespavost v menopauze

Pomôžu vám aj bylinkové čaje a doplnky stravy, určené pre ženy v perimenopauze a menopauze. Viac o doplnkoch stravy nájdete v ebooku zadarmo >>> Doplnky stravy pre ženy v menopauze“.

3. S fyzickými aktivitami to nepreháňajte

Pohyb je dôležitý, ale nadmerné cvičenie môže mať opačný účinok. Telo vtedy začína produkovať viac stresových hormónov, ako je kortizol, čo môže viesť k zníženiu hladiny progesterónu a hormonálnej nerovnováhe.

Zaraďte do svojich každodenných aktivít cvičenie, ktoré vám robí radosť a zároveň vás nevyčerpáva. Ideálnym riešením sú mierne intenzívne aktivity, ako napríklad chôdza, pilates, joga, plávanie alebo jazda na bicykli. Tieto druhy pohybu pomáhajú uvoľniť telo, znížiť hladinu stresu a podporiť hormonálnu rovnováhu.

Dôležité je aj načúvať svojmu telu. Ak ste unavené alebo cítite, že ste to prehnali s cvičením, doprajte si oddych a regeneráciu. Pohyb by mal byť o uvoľnení a radosti, nie o vyčerpávaní sa.

Pamätajte, že krátke, ale pravidelné fyzické aktivity majú väčší prínos ako príliš intenzívne tréningy. Skúste zaradiť do svojho dňa 30-minútovú prechádzku v prírode alebo pár jemných cvičení na uvoľnenie svalov.

4. Dodajte svojmu telu potrebné vitamíny a minerály

Prírodný progesterón sa nachádza aj v mnohých rastlinách, ktoré sa využívajú v alternatívnej medicíne. K takým patrí napríklad wild yam bohatý na rastlinné hormóny, ktoré majú podobnú funkciu, ako ľudské hormóny.

Vitamín C:

Výskumy ukázali, že dokáže pomôcť pri tvore progesterónu v tele a celkovo posilní váš organizmus.

Najbohatšími zdrojmi sú:

Camu camu má enormne vysoký podiel vitamínu C. Svojimi antioxidačnými účinkami ochráni bunky vo vašom tele, podporí imunitný systém, postará sa o správne fungovanie metabolizmu a prispieva k správnej absorbcii železa.

Acerola ja tropická čerešňa, ktorá je jedným z najbohatších zdrojov vitamínu C. Výskumy dokázali, že acerola obsahuje látky, ktoré majú protiplesňové účinky. Je silným antioxidantom a zdrojom mnohých vitamínov a minerálov, ktoré prospievajú kvalite pokožky.

Vitamín C sa nachádza v zelenine a ovocí, doprajte si všetky druhy, a zaraďte si ich do každodenného jedálnička.

Zinok:

Tento minerál je dôležitý na posilnenie imunity a stará sa o pokožku vášho tela. Pomáha pri delení buniek, chráni váš zrak a priaznivo vplýva na reprodukčné orgány. Vplýva na hormonálnu rovnováhu.

Nedostatok zinku sa prejaví na vašich nechtoch aj vlasoch.

Zdrojom sú: vajcia, mäso, morské plody a pšeničné klíčky, pečeň, kešu oriešky.

Magnézium:

Pravidelnou konzumáciou magnézia sa vyrovnáte aj s dominanciou estrogénov. Upokojí vás a pomôže vám udržať si správnu hladinu progesterónu.

Vynikajúcimi zdrojmi magnézia sú: listová zelenina, strukoviny, kakao, makrela, tekvicové semená, celozrnná ryža, horká čokoláda nad 70%.

Vitamín E:

Výskumy dokázali, že vitamín E pomáha pri zvyšovaní hladiny progesterónu.
Veľkým zdrojom sú: mandle, lieskové orechy a slnečnicové semienka.

Výborným zdrojom vitamínu E sú rastlinné oleje za studena lisované, avokádo a špargľa.

Vitamíny skupiny B:

Vitamíny skupiny B sú veľkými pomocníkmi pri znižovaní stresu. Pomáhajú tiež pečeni rozložiť metabolity estrogénu.

Do jedálnička si môžete pridať: mastné ryby, banány, batáty, vlašské orechy, hovädzie a kuracie mäso, slivky a strukoviny, hlavne fazuľu.

Síra a sulforafán:

Hlúbová zelenina dokáže pomôcť v znižovaní hladín estrogénu. Je bohatá na glukozinoláty, ktoré sa starajú o prečistenie pečene.

Vysoký obsah sulforafánu pomáha telu pri produckii energie a hormónov, stará sa o bunky a posilňuje celkovú imunitu – chráni pred rakovinou.

Vynikajúcimi zdrojmi sú: brokolica, kel, karfiol, ružičkový kel, karfiol, alebo mangold.

VLÁKNINA

Vláknina pomáha pri správnom trávení a udržiavaní hormonálnej rovnováhy. Škodlivé estrogény, ktoré sa podieľajú na znížení hladiny progesterónu v tele sú vďaka vláknine vyplavené z tela.

Zdrojmi vlákniny sú: celozrnné produkty, ľanové semienka, proso, amarant a quinoa, zelenina a ovocie.

Ak si nie ste isté, aký druh stravovania je pre vás najvhodnejší, môžete sa so mnou poradiť počas konzultácie. Spoločne nájdeme najlepšie riešenie prispôsobené vašim potrebám.

Maca, Ženšen, alebo Wild Yam

V období klimaktéria je pre ženy vhodné doplniť stravu aj o adaptogény, ktoré obsahujú účinné prírodné látky vplývajúce blahodárne na hormonálne hladiny.

Väčšinou obsahujú extrakty z rastlín ako sú: Maca, Ženšen, alebo Wild Yam. Pôsobenie týchto látok na ženský organizmus je prirodzené a na rozdiel od hormonálnych liekov nezasahuje nešetrne do krehkého ženského organizmu.

Maca zlepší vaše fyzické aj duševné zdravie, a postará sa o hormonálnu rovnováhu. Zvýši vašu energiu a budete sa cítiť vitálnejšie a plné energie. Zlepší sa pružnosť a kvalita vašich svalov. Podporí vašu imunitu a veľmi dobre pôsobí aj na kvalitu pokožky a pleti.

Ženšen je výborným doplnkom stravy, ktorý vám pomôže zabojovať s únavou, problémami so sústredením a s pamäťou. Zlepší váš imunitný systém. Má silné protizápalové a antibakteriálne účinky. Dodá vám duševnú, aj fyzickú silu.

Wild Yam/Dioskórea huňatá/pomáha pri nepríjemných príznakoch menopauzy. Zvýši pocit energie, má vplyv na zlepšenie činnosti nervového systému a zbaví vás chronickej únavy. Má silné protizápalové účinky, hlavne pomáha so zápalmi spojenými s pohybovou, alebo tráviacou sústavou.

Hormonálna nerovnováha vplýva na kvalitu vášho života, znižuje vašu vitalitu a celkový elán do života. Preto ju neberte na ľahkú váhu a porozmýšľajte, čo viete pre seba urobiť.

Ak pociťujete niektoré z príznakov nedostatku progesterónu, spojte sa so svojim lekárom, aby presne určil hladiny tohto hormónu vo vašom tele. Lekár vám pomôže nájsť najvhodnejší spôsob, ako upraviť vašu hormonálnu nerovnováhu.

Viac o tom, ako tieto a ďalšie adaptogény môžu pomôcť pri hormonálnej nerovnováhe, sa dozviete v mojom e-booku ‚5 kódov hormonálnej rovnováhy.‘ Ako bonus navyše k tomuto e-booku získate prístup k ďalším e-bookom, ktoré sa podrobne venujú bylinkám, éterickým olejom a adaptogénom pre ženy v menopauze. Je to kompletný sprievodca prírodnými riešeniami pre podporu hormonálnej rovnováhy.

5 kódov hormonálnej rovnováhy

Môže sa stať, že vám dokáže pomôcť len hormonálna liečba. Ak pociťujete zníženú kvalitu svojho života a nepríjemné príznaky menopauzy, ktoré trvajú dlhú dobu, obráťte sa na odborníkov.

Som tu pre vás, aby som vám pomohla na vašej ceste. Ak si neviete samy poradiť a hľadáte podporu a pochopenie, neváhajte a objednajte sa na online konzultáciu TU >>>


Spomaľte a venujte sa viac sebe.

Nezabúdajte, že venovať sa viac sebe a spomaliť je kľúčom k vnútornej rovnováhe. Ak hľadáte konkrétne tipy a rady, určite vám pomôžu moje e-booky:

– ‚Vaše telo a hormóny v rovnováhe‚ – Zistite, ktoré potraviny prospievajú vášmu hormonálnemu systému, ako zvýšiť hladinu progesterónu, ako sa zbaviť nafúknutého bruška a čo večer nejesť. Kompletný sprievodca pre zdravé stravovanie počas menopauzy.

– ‚5 kódov hormonálnej rovnováhy‚ – Naučte sa, ako vyvážiť svoju hormonálnu sústavu. K tomuto e-booku získate navyše bonusové e-booky o bylinkách, adaptogénoch a éterických olejoch pre ženy v menopauze.

– ‚Tajomstvá prirodzeného chudnutia‚ – Praktické rady, ako schudnúť a udržať si optimálnu váhu počas menopauzy.

– ‚Ako zvíťaziť nad nespavosťou v menopauze‚ – Tipy a techniky, ako si dopriať kvalitný spánok aj napriek hormonálnym zmenám.

Ak sa chcete dozvedieť viac o perimenopauze a menopauze, alebo zdieľať svoje skúsenosti so ženami, ktoré prechádzajú tým istým obdobím, pridajte sa do našej podpornej Facebook skupiny ‚Ovládnite menopauzu.‘ Staňte sa súčasťou komunity, kde nájdete rady, inšpiráciu a podporu.

Navyše, ak chcete začať ešte dnes, môžete si stiahnuť niektorý z mojich e-bookov zadarmo, ktoré sú venované ženám v menopauze. Stačí si vybrať ten, ktorý vás najviac osloví, a začať pracovať na svojej hormonálnej rovnováhe a zdraví.

Tatiana Benčeková
Tatiana je certifikovaná koučka menopauzy, výživová poradkyňa a aromaterapeutka. Založila komunitu žien, ktoré vstupujú do perimenopauzy, menopauzy, alebo týmto obdobím zmien práve prechádzajú. Ako koučka v oblasti holistickej výživy a terapeutka duše pomáha ženám nájsť rovnováhu medzi telom a mysľou. Tatiana je autorkou úspešných e-bookov, vrátane 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou , Tajomstvá prirodzeného chudnutia a 5 kódov hormonálnej rovnováhy(s bonusmi o bylinkách, adaptogénoch a éterických olejoch). Učí ženy, ako zvládnuť hormonálne zmeny prostredníctvom jednoduchých zmien v životnom štýle a pomocou alternatívnych a terapeutických metód. Tatiana tiež poskytuje individuálne konzultácie a terapie zamerané na výživu, hormonálnu rovnováhu a duševnú pohodu. Viac o Tatiana nájdete tu >>> . Pripojte sa k zrelým ženám na facebooku >>