11 najčastejších dôvodov, prečo ste stále hladné a priberáte

hlad

Vstúpili ste do perimenopauzy, alebo menopauzy a začali ste priberať na bruchu a na bokoch? Väčšina mojich klientiek udáva, že priberanie počas obdobia hormonálnych zmien ich prekvapí a nevedia sa kíl navyše zbaviť, tak ako za mlada.

Pred chvíľou som dojedla a ešte stále mám hlad, nie taký, že by mi škŕkalo v bruchu, ale mám na niečo chuť.

Poznáte ten pocit?

Ste stále hladné, práve ste sa vrátili z obeda a už rozmýšľate nad tým, čo by ste zjedli, a máte chuť na sladké?

Hlad vám signalizuje, že sa potrebujete najesť. Môžete cítiť, že máte málo energie, niektoré ženy sú podráždené, alebo ich môže bolieť hlava. Medzi jedlami by ste mali dodržiavať určité časové úseky, kedy bude vaše telo bez jedla, aby trávenie prebehlo tak, ako má.

Čo robiť, keď hlad pociťujete neustále?

1. Máte vo vašej strave málo bielkovín

Konzumácia dostatočného množstva bielkovín znižuje pocit hladu a zasýti vás na dlho. Bielkoviny si pridajte do každého jedla. Môžete si vybrať medzi živočíšnymi a rastlinnými bielkovinami.

Zo živočíšnych produktov uprednostnite: mäso, hydinu, ryby, vajcia a mliečne výrobky, sústreďte sa hlavne na  zakysané výrobky ako sú jogurty, kefír, acidofilné mlieko.

Z rastlinných produktov si môžete do jedálnička zaradiť: strukoviny, orechy a semená.

Ak sa budete bielkovinám vyhýbať, budete hlad pociťovať neustále a zjete počas dňa viac, ako potrebujete.

2. Spánok je oveľa dôležitejší ako si myslíte

Dostatok kvalitného spánku vplýva na reguláciu hormónu grelínu, ktorý sa stará o stimulovanie chuti do jedla. Pri nedostatku spánku dochádza k zvýšenej produkcii grelínu a preto pociťujete neustále hlad.

Vinníkom je práve únava a nedostatok spánku.

Snažte sa spať viac ako 7 hodín. Ak máte so spánkom problémy, začnite ich riešiť, pretože neustály hlad vás núti jesť a prijať viac kalórií ako vaše telo potrebuje. To je už len malý krok k nechcenému priberaniu.

3. Obmedzte konzumáciu nezdravých sacharidov

Máte stále chuť na koláčiky, cukríky, biele pečivo? Príjem nezdravých sacharidov s vysokým glykemickým indexom je hlavným vinníkom vášho hladu. Nakoľko neobsahujú dostatok vlákniny, vitamínov a minerálov, vaše telo ich spracuje veľmi rýchlo. A vy ste neustále hladné, aj keď ste práve dojedli.

Môžete ich nahradiť zdravšími variantami: ovocím, zeleninou, strukovinami, alebo celozrnnými výrobkami. Tieto sú bohaté na vlákninu a tá sa postará, aby ste zostali sýte a nepociťovali hlad hneď po najedení.

Ak sa vám nedarí schudnúť, mám pre vás pomoc. Napísala som pre vás e-knihu s praktickými radami, ako sa zbaviť nechcených kíl, počas obdobia hormonálnych zmien, ako získať peknú postavu zmenou životného štýlu, výživnou stravou a myslením s názvom >>> Tajomstvá prirodzeného chudnutia.

e kniha Tajomstvá prirodzeného chudnutia

4. Doprajte vášmu telu zdravé tuky

Ak vaše telo nemá dostatočný prísun tuku, môžete často pociťovať hlad. Je to z toho dôvodu, že tuk spomaľuje trávenie a podporuje pocit sýtosti.

Nebojte sa, že z konzumácie tukov priberiete. Musíte si vedieť vybrať, ktoré druhy sú tie správne.

Ak ste mysleli slaninu, bôčik, masť – tie sa práve postarajú o zväčšenie vášho pásu, a nie sú najideálnejšou voľbou.

Uprednostnite zdravé tuky v mastných rybách ako sú losos, tuniak a makrela. Do šalátov si pridávajte olivový olej. Omega-3 mastné kyseliny, tak prospešné pre váš organizmus získate aj konzumáciou avokáda, plnotučných jogurtov, orechov a semienok.

5. Dodržiavajte pitný režim

Ak nepijete dosť vody, môžete pociťovať hlad. Je to preto, že si mýlite pocity smädu s pocitmi hladu.

Vždy, keď pociťujete smäd – napite sa.

Ráno začínajte pohárom vlažnej vody a v priebehu dňa si tekutiny dopĺňajte. Pred jedlom vypite vždy pohár vody. Po jedle už nie je vhodné piť veľa, nakoľko sa rozriedia tráviace šťavy a spomalí sa vám trávenie.

Čistá voda je pre vaše trávenie dôležitá.

6. Vláknina by mala byť v každom vašom jedle

Ak máte malý príjem vlákniny, cítite hlad. Potraviny, ktoré majú veľký obsah vlákniny spracúva vaše telo oveľa dlhšie a zasýti vás na dlhšiu dobu.

Aby ste vášmu telu dodali dostatok vlákniny, uprednostnite stravu bohatú na celozrnné výrobky, ovocie, zeleninu, orechy, semená a strukoviny.

Strava bohatá na vlákninu dodá vášmu telu dostatok energie a zabráni pocitu hladu.

7. Na jedlo si vyhraďte čas a sústreďte sa na to, čo kladiete do úst

Ak pri jedle čítate, pozeráte televíziu, alebo sa rozptyľujete a zrazu zistíte, že ste všetko zjedli, ale nie ste dosť sýte, je to práve dôvod, prečo ste neutíšili svoj hlad.

Vaše telo nedokáže rozpoznať, či je dostatočne nasýtené, alebo naopak hladné.

Venujte sa peknému stolovaniu a prežujte každé sústo poriadne. Hltavé jedenie bez pozornosti vás privedie k pocitu, že ste málo jedli a siahnete po ďalších zbytočných kalóriách.

Preto spomaľte, ak jete rýchlo, vaše telo si nedokáže uvedomiť, že už ďalej nepotrebuje jesť.

8. Konzumácia alkoholu

Alkohol sa podieľa na znižovaní produkcie hormónov, ktoré vyvolávajú v organizme pocit nasýtenia. Z toho dôvodu po nadmernom pití alkoholu budete pociťovať hlad, pretože má účinky, ktoré u vás vyvolajú zvýšenú chuť na jedlo.

Pri popíjaní je pravdepodobnosť, že budete konzumovať vo zvýšenej miere slané a tuk obsahujúce jedlá. Budete jesť bez ohľadu na to, či ste hladné, vaše telo si bude žiadať sladké, mastné a slané jedlá.

Ak nechcete zbytočne naberať kalórie, alkoholu sa vyhnite, alebo ho pite len príležitostne.

Alkohol vplýva aj na vašu hormonálnu sústavu a zhoršuje mnohé nepríjemné príznaky menopauzy, medzi iným aj návaly.

Chcete vedieť, ktoré potraviny prospievajú vášmu hormonálnemu systému, ktoré jedlá zvýšia hladiny progesterónu, ako sa zbaviť nafúknutého bruška, čo už večer nejesť? To všetko a oveľa viac nájdete v e-knihe >>> Vaše telo a hormóny v rovnováhe

ekniha Vaše telo a hormóny v rovnováhe

9. Nezajedajte stres

Nadmerný stres u vás vyvolá pocity hladu a zvýšenú chuť do jedla. Môžu za to zvýšené hladiny stresového hormónu kortizolu. Tento hormón stojí za vašimi chuťami na sladké.

V dnešnej dobe je ťažké žiť bez stresu, pretože si ho mnohokrát vyrábame aj umelo. My ženy zvlášť. Nechajte niektoré povinnosti aj druhým a delegujte.

Nájdite si činnosti, ktoré vám robia radosť a cítite sa po nich oddýchnuté a plné energie, dokážete nimi znížiť mieru stresu.

V takom prípade nebudete pociťovať nadmerný hlad a budete sa rozmaznávať iným a zdravším spôsobom, ako si dopĺňať baterky nezdravými potravinami.

Viac relaxujte a meditujte, oddávajte sa ľahkosti života. Nenechajte sa prevalcovať všetkými povinnosťami.

10. Niektoré lieky môžu tiež vyvolávať nadmerný hlad

Medzi takéto lieky patria hlavne antidepresíva, alebo hormonálne lieky. Takisto niektoré lieky na cukrovku.

Antikoncepcia môže u vás vyvolávať nadmerný hlad, preto je lepšie, ak sa poradíte so svojim lekárom, aby ste zbytočne nepriberali. Môžete požiadať o zmenu liekov, prípadne sa chrániť iným spôsobom a antikoncepciu vysadiť.

11. Zdravotný stav býva tiež spúšťačom neustáleho hladu

Cukrovka je sprevádzaná príznakmi ako sú nadmerný smäd a hlad, pridruží sa aj únava.

Problémy so štítnou žľazou sa tiež prejavujú hladom. Nadmerná produkcia hormónov štítnej žľazy podporí vašu chuť do jedla.

Stavy úzkosti, depresia, alebo hormonálne zmeny – to všetko má veľký vplyv na neutíchajúci hlad.

Pocit hladu je znakom toho, že vaše telo potrebuje dodať energiu a z toho dôvodu si pýta viac jedla.

Môže za to nesprávny životný štýl, nevhodne rozdelená strava. Málo bielkovín, tukov, alebo vlákniny v strave, to všetko vplýva na váš neutíchajúci hlad.

A je tu ešte niečo, emočný hlad. Tento hlad je spojený s vašimi emóciami a ako viete, perimenopauza a menoapauza sú spojené s častými výkyvmi nálad. Ak si chcete o emočnom jedení prečítať viac napísala som ebook, ktorý si môžete stiahnuť zadarmo tu>>> 

Ak sa chcete dozvedieť viac, ako sa vysporiadať s perimenopauzou a menopauzou prirodzeným spôsobom mám pre vás e-knihu >>> 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou

menopauza e-kniha

Chcete vedieť, ktoré potraviny prospievajú vášmu hormonálnemu systému, ktoré jedlá zvýšia hladiny progesterónu, ako sa zbaviť nafúknutého bruška, čo už večer nejesť? To všetko a oveľa viac nájdete v e-knihe >>> Vaše telo a hormóny v rovnováhe

Napísala som pre vás e-knihu s praktickými radami, ako sa zbaviť nechcených kíl, počas obdobia hormonálnych zmien, ako získať peknú postavu zmenou životného štýlu, výživnou stravou a myslením s názvom >>> Tajomstvá prirodzeného chudnutia.

Som tu pre vás, aby som vám pomohla na vašej ceste. Ak si neviete samy poradiť a hľadáte podporu a pochopenie, neváhajte a objednajte sa na online konzultáciu TU >>>

Viac o doplnkoch stravy nájdete v ebooku zadarmo >>> Doplnky stravy pre ženy v menopauze“.

Ak sa chcete dozvedieť viac o menopauze, ako riešiť nepríjemné príznaky klimaktéria, alebo si pozdieľať svoje skúsenosti so ženami na rovnakej vlnovej dĺžke, pridajte sa do facebookovej skupiny: Ovládnite menopauzu.

Alebo si stiahnite niektorý z ebookov zadarmo, ktoré sa venujú ženám v menopauze:)

Tatiana Benčeková
Tatiana založila komunitu žien, ktoré vstupujú do perimenopauzy a menopauzy, alebo práve obdobím hormonálnych zmien prechádzajú. Je koučkou v oblasti holistickej výživy, alternatívnych prístupov, aromaterapie a terapeutkou duše. Tatiana je autorkou e-bookov 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou a Tajomstvá prirodzeného chudnutia. Učí ženy prechádzať cestami hormonálneho labyrintu, pomocou jednoduchých zmien v ich životnom štýle, v kombinácii s alternatívnymi a terapeutickými metódami. Viac o Tatiana nájdete tu >>> . Pripojte sa k zrelým ženám na facebooku >>