7 spôsobov ako zvýšiť hladiny progesterónu prirodzenou cestou

progesteron v menopauze

Vstúpili ste do menopauzy a hormonálne zmeny sa u vás prejavili aj nízkymi hladinami PROGESTERÓNU? Ničia vás návaly, nočné potenie, problémy so spánkom, či iné nepríjemné príznaky spojené s prechodom? Hormonálna nerovnováha je príčinou, ktorá vám nedá spať a cez deň vám otravuje život?

Ak sa u vás prejavili tieto príznaky, môže za to hlavne nerovnováha pohlavných hormónov estrogénu a progesterónu.

Progesterón je nazývaný „hormónom dobrej nálady“, ak je ho málo, ste bez nálady a energie.
Je vašim spojencom. Ale ak sa jeho hladiny znížia, dochádza k estrogénovej dominancii, ktorá pre vaše telo nie je žiadúca.

Ako sa prejavuje estrogénová dominancia:

Akú úlohu zohráva PROGESTERÓN

Výstelka maternice

Estrogén sa stará o výstelku maternice, aby bola pripravená na oplodnenie. A tu vstupuje do hry progesterón, ktorý má zabezpečiť, aby tam výstelka ostala po ovulácii približne 14 dní. Ak žena neotehotnie, hladiny progesterónu opäť klesnú a dochádza k menštruácii.

Ak sú hladiny progesterónu nízke, tento proces zlyháva a môže spôsobiť nepravidelnú menštruáciu, silné PMS príznaky, bolesti hlavy, či migrény.

Prírodné antidepresívum

Progesterón má silné antidepresívne účinky a vyrovnáva psychiku. Má upokojujúce účinky na mozog a pomáha pri koncentrácii. Ak je ho v tele nedostatok u žien v menopauze dochádza k tzv. „mozgovej hmle“.

Hlboký a kvalitný spánok

Nízke hladiny progesterónu sa podpíšu pod problémy so zaspávaním a prerušovaným spánkom.

Nízke hladiny progesterónu spôsobujú:

 • Nespavosť,
 • estrogénovú dominanciu,
 • priberanie na váhe,
 • problémy s koncentráciou,
 • návaly tepla a nočné potenie,
 • suchú pokožku,
 • menštruačné problémy,
 • časté zmeny nálad.
 • Ak máte problémy so spánkom a hľadáte účinné riešenia, stiahnite si zadarmo tento ebook, kde nájdete všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa vyspali do ružova:)
 • Ebook má názov >>> 10 dňový spánkový reset
ebook 10 dnovy reset spanku

Prirodzené diuretikum

Ak máte progesterónu dostatok, bráni bunkám absorbovať prebytočný sodík a vodu a pomáha, aby sa v tele nezadržiavala voda.

Pri jeho nízkych hodnotách spozorujete, že máte opuchnutú tvár a končatiny. Prstene sú vám malé a v opuchnutých prsiach cítite nepríjemný tlak.

Udržanie hmotnosti

Udržujte si zdravú telesnú hmotnosť. Štúdie dokázali, že nadváha sa podieľa na zvýšenej produkcii estrogénu v tele. Ako už viete, príliš veľa estrogénu sa podpíše pod nízke hladiny progesterónu.

Nedostatok progesterónu vedie k priberaniu na váhe. Telo nespaľuje tuk, ale hľadá rýchly zdroj energie vo svaloch. Čím menej svalov, o to pomalší je váš metabolizmus a priberanie nenechá na seba dlho čakať.

Ak ste pribrali, pokúste sa schudnúť. Aj takýmto spôsobom si dokážete pomôcť od nechcených návalov, priberania, alebo problémov so spánkom

Napísala som pre vás e-book s praktickými radami, ako sa zbaviť nechcených kíl, počas obdobia hormonálnych zmien, ako získať peknú postavu zmenou životného štýlu, výživnou stravou a myslením s názvom >>> Tajomstvá prirodzeného chudnutia.

Tajomstva prirodzeneho chudnutia

Ako zvýšiť hladiny progesterónu prirodzenou cestou

Progesterón je hormón a preto neexistujú potraviny, ktoré by ho obsahovali. To však nestojí v ceste k používaniu jedla, ktoré by pomohlo vášmu telu pri zvyšovaní produkcie tohto hormónu.

1. Vitamíny a minerály podporujúce zvýšenie hladín progesterónu

Vitamín B6

Vitamíny skupiny B sú vitamínmi, ktoré pomáhajú pri vyčerpaní a zvýšenej nervozite. Ak ste príliš vystresované, prinesú vám potrebnú úľavu. Pomáhajú odbúravať vedľajšie produkty estrogénu, čím podporujú tvorbu progesterónu.

Zdroje: losos, tuniak, batáty, orechy, špenát, cícer, banány

Vitamín C

Štúdie poukazujú na pomoc vitamínu C pri zvyšovaní hladín tohto hormónu. Ženy, ktoré užívali vitamín C, mali po čase zlepšené hladiny progesterónu.

Zdroje: Camu – Camu, kivi, jahody, papája, pomaranče, či citróny. Telu pomôžete, ak si zaradíte do jedálnička celé farebné spektrum zeleniny a ovocia.

Vitamín E

Pomáha tiež zvýšiť hladiny progesterónu.

Zdroje: orechy a semená, za studena lisované kvalitné oleje

Magnézium

Magnézium je minerálom, ktorý má uvoľňujúce účinky. A vieme, že progesterón má rád kľud a pohodu. Tento minerál hrá dôležitú rolu pri regulácii hormónov.

Zdroje: orechy, tekvicové semienka, strukoviny, kakao, čokoláda viac ako 70%

Zinok

Tento minerál ovplyvňuje ovuláciu a stará sa o produkciu progesterónu vo vaječníkoch. Je dôležitým minerálom, ktorý podporí imunitu a prinesie vám zdravé a krásne vlasy, pokožku a nechty.

Zdroje: ustrice, morské plody, hovädzie mäso, pečeň, kešu oriešky a mandle

Sulforafan

Sulforafan, ktorý sa nacháda v hľúbovej zelenine, prináša vyrovnanie hormonálnych hladín. Glukozinoláty, ktoré pomáhajú filtrovať metabolity estrogénu z tela, sa postarajú o to, aby sa nerozvinula estrogénová dominancia.

Zdroje: brokolica, kel, ružičkový kel, kapusta, kaleráb, karfiol

Keď si tieto potraviny začleníte do svojej stravy, podporíte prirodzené hladiny „hormónu dobrej nálady“ – progesterónu.

Chcete vedieť, ktoré potraviny prospievajú vášmu hormonálnemu systému, ktoré jedlá zvýšia hladiny progesterónu, ako sa zbaviť nafúknutého bruška, čo už večer nejesť? To všetko a oveľa viac nájdete v e-knihe >>> Vaše telo a hormóny v rovnováhe

hormony v rovnovahe

Okrem týchto potravín existujú aj krémy, alebo tabletky, či čípky, pomocou ktorých si hladiny progesterónu zvýšite.

2. Krém, alebo gél – prírodný progesterón

Prírodný progesterón býva dostupný ako krém, či gél. Po natretí týmto krémom sa progesterón dostane cez kožu do krvného obehu.

Jeho použitie je veľmi jednoduché. 2x denne sa zvyčajne aplikuje krém na vnútornú stranu zápästia, alebo stehien.

Ak ešte menštruujete, je doporučené užívať krém 14 dní pred začiatkom menštruácie. Pre ženy v menopauze, u ktorých už menštruačný cyklus skončil, je doporučené užívať prírodný progesterón v podobe krému 21 dní a 7 dní si urobiť prestávku.

3. Tabletky a čípky – prírodný progesterón

Prírodný progesterón je na trhu aj v tabletách. V tejto forme sa však nedostane dostatok progesterónu do krvného obehu, lebo pečeň ho rýchlo odbúra. Lepšie výsledky sú dosahované pomocou progesterónových krémov.

Existujú aj vaginálne čípky, ktoré sa zavedú do vagíny a progesterón sa postupne vstrebe.

Ak sa rozhodnete pre krémy, gély, alebo čípky, mali by ste sa poradiť so svojim lekárom, či je pre vás užívanie prírodného progesterónu vhodné.

4. Bylinky, ktoré zvýšia hladiny PROGESTERÓNU

 • pupalka dvojročná,
 • vitex jahňací,
 • ashwagandha,
 • rhodiola,
 • schizandra čínska.

Pred užívaním akýchkoľvek doplnkov, alebo liekov sa vždy vopred poraďte so svojim lekárom.

5. Relaxácia a odbúranie stresu

My ženy, sme naučené robiť veľa vecí naraz, mutlitasting je našou prednosťou. Ale stres, ktorý si svojou šikovnosťou vytvoríme, narobí chaos v hormonálnych hladinách. Vždy, keď ste nervózne, ponáhľate sa, alebo sa s niekým pohádate, vaše telo reaguje produkciou stresových hormónov – adrenalínu a kortizolu. Chce vás tým ochrániť pred nebezpečenstvom. Kortizol však vplýva na hladiny progesterónu a tým vás vháňa do hormonálnej nerovnováhy.

Naučte sa techniky, ktoré vám pomôžu vyrovnať sa so stresovými situáciami, ktoré vás postretnú v živote. Začnite viac relaxovať, meditovať, počúvajte príjemnú hudbu, alebo tancujte. Všetko, pri čom sa cítite dobre je dovolené.

6. Pohyb

Progesterón pôsobí na zdravie kostí a chráni vás pred osteoporózou. Pohyb je v období menopauzy dôležitý. Ak ste doteraz necvičili, určite začnite, aj keď len pravidelnými prechádzkami.

Dobré sú aj strečingy a cvičenie s činkami. Akýkoľvek pohyb je pre vás dobrý, nájdite si taký, ktorý vás bude baviť. Pohybom si udržíte dobrú náladu a vyrovnané hladiny progesterónu.

Vplývajú hormonálne zmeny negatívne na kvalitu vášho života? Túžite vystúpiť zo začarovaného kruhu a zbaviť sa problémov s návalmi, spánkom, búšením srdca, priberaním, nervozitou, či plačlivosťou?

7. Spánok

Spánok sa u žien v menopauze stáva takmer nedosiahnuteľným artiklom. Nie, že by nechceli spať, ale počas noci sa budia, alebo majú problémy so zaspávaním. Ak ste unavené aj hladiny progesterónu klesajú. Oddych je dôležitým medzníkom podieľajúcim sa na správnych hodnotách hormónov.

Urobte pre svoj spánok všetko, čo je vo vašich silách. Uvidíte, že sa budete cítiť oveľa lepšie a mnohé symptómy menopauzy zmiznú. Jednoducho dôjde k hormonálnej rovnováhe a nízke hladiny progesterónu vás už nebudú trápiť.

Verím, že ste si v tomto článku našli zopár AHA momentov a pomalými krôčikmi zmeníte svoj životný rytmus a stravovanie. Tie sú alfou a omegou. A potom je tu ešte niečo. Nalaďte sa pozitívne. Menopauza je zaujímavé obdobie, ktoré vám prinesie veľa nového.

Ste úžasné ženy a preto sa tešte z každej maličkosti a buďte na seba hrdé. Nezabúdajte na sebalásku a začnite sa viac venovať samy sebe. Zaslúžite si to.

Ak sa chcete dozvedieť viac, ako sa vysporiadať s perimenopauzou a menopauzou prirodzeným spôsobom mám pre vás e-knihu >>> 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou.

Som tu pre vás, aby som vám pomohla na vašej ceste. Ak si neviete samy poradiť a hľadáte podporu a pochopenie, neváhajte a objednajte sa na online konzultáciu TU >>>

Ak sa chcete dozvedieť viac o menopauze, ako riešiť nepríjemné príznaky klimaktéria, alebo si pozdieľať svoje skúsenosti so ženami na rovnakej vlnovej dĺžke, pridajte sa do facebookovej skupiny: Ovládnite menopauzu.

Alebo si stiahnite niektorý z ebookov zadarmo, ktoré sa venujú ženám v menopauze:)

Tatiana Benčeková
Tatiana založila komunitu žien, ktoré vstupujú do perimenopauzy a menopauzy, alebo práve obdobím hormonálnych zmien prechádzajú. Je koučkou v oblasti holistickej výživy, alternatívnych prístupov, aromaterapie a terapeutkou duše. Tatiana je autorkou e-bookov 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou a Tajomstvá prirodzeného chudnutia. Učí ženy prechádzať cestami hormonálneho labyrintu, pomocou jednoduchých zmien v ich životnom štýle, v kombinácii s alternatívnymi a terapeutickými metódami. Viac o Tatiana nájdete tu >>> . Pripojte sa k zrelým ženám na facebooku >>