Som stále unavená. Máte rovnaký problém?

unava a prepracovanost klavesnica a budik

Prečo som stále taká unavená. Však toho až tak veľa počas dňa neurobím a aj oddychujem. A únava mi napriek tomu dýcha celý deň na krk.

Takto sa mnohokrát ženy vyjadria, keď cítia, že to už nie je ono, stratili elán a častejšie pociťujú slabosť. Keď vstupujete do obdobia perimenopauzy hladiny hormónov, hlavne estrogénu a progesterónu klesajú. Estrogén pomáha pri regulácii kortizolu, stresového hormónu.

A tu nastáva problém, ak príde k poklesu estrogénu, hladiny kortizolu sú vysoké a vy máte problémy so spánkom.

Návaly tepla, nočné potenie, nespavosť, zmeny nálad, to všetko sa odrazí na únave, ktorú pociťujete. Ak je únava silná a pociťujete ju každý deň, ovplyvňuje kvalitu vášho života.

Našťastie je vo vašich silách podniknúť kroky, ktorými stratenú energiu znovu získate.

Ako prekonať únavu v menopauze

1. Pohyb

Pravidelným cvičením sa nabijete energiou. Zlepšíte si náladu, zbavíte sa návalov tepla a ostatných nepríjemných príznakov spojených s menopauzou. Nájdite si také pohybové aktivity, ktoré vás bavia a robia vám radosť. Ak sa necítite na žiadne cvičenie, začnite chôdzou.
Svižná chôdza ráno, alebo večer pred spaním vám dodá elán do života.

2. Spánok

Poznáte dni, kedy ste spali len pár hodín a ešte ste sa aj párkrát počas noci zobudili? Ráno ste ako bez duše a celý deň nestojí za nič. Preto je spánok veľmi dôležitý, ak sa chcete únavy zbaviť. Zaveďte si spánkovú rutinu a vyhýbajte sa kofeínovým nápojom a alkoholu tesne pred spaním. Dodržiavajte rovnaký čas, kedy sa ukladáte k spánku, aj taká maličkosť ho vie ovplyvniť.

V miestnosti, kde spíte si znížte teplotu, nebudete trpieť návalmi tepla a váš spánok bude oveľa lepší. Odporúčaná teplota v spálni počas noci je okolo 19°C, vyskúšajte, ako sa vám bude pri takej teplote spať.

Pred spaním už nejedzte, najlepšie ak si tri hodiny pred spaním dáte ľahšie jedlo a necháte už tráviaci trakt oddychovať. Odmení sa vám tým, že vás nebude v noci budiť.

Ak sa chcete KONEČNE DOBRE VYSPAŤ, aj napriek hormonálnym zmenám, ktorými počas perimenopauzy a menopauzy prechádzate, mám pre vás ebook >>>AKO ZVÍŤAZIŤ NAD NESPAVOSŤOU V MENOPAUZE

nespavost v menopauze

3. Meditácia

Meditovaním si dokážete do života vniesť uvoľnenie. Zbavíte sa stresu a počas dňa budete kludné a otvorené všetkému, čo sa vám stane, a čo vám život prinesie. Budete brať životné výzvy s pokojom a rozvahou. Stačí vám aj pár minút denne a jej úžasné účinky pocítite. Ak sa vám nechce meditovať, možno vám urobí dobre cvičenie jogy, alebo dychové cvičenia.

4. Zdravá výživa

Vaša únava môže byť spôsobená aj nedostatkom živín. Železo, vitamín D, E, alebo C. Takisto omega-3 mastné kyseliny vplývajú na vašu energiu a silu. Preto si zaraďte do svojich jedálničkov zeleninu a ovocie, orechy a semená a kvalitné bielkoviny. Snažte sa vylúčiť cukry a spracované potraviny.
Dodržiavajte zdravý pitný režim a ráno začínajte pohárom vody. Po čase zistíte, že aj hydratáciou svojho organizmu predídete únave a bolestiam hlavy.

Chcete vedieť, ktoré potraviny prospievajú vášmu hormonálnemu systému, ktoré jedlá zvýšia hladiny progesterónu, ako sa zbaviť nafúknutého bruška, čo už večer nejesť? To všetko a oveľa viac nájdete v e-knihe >>> Vaše telo a hormóny v rovnováhe

ebook Vaše telo a hormóny v rovnováhe

5. Doplnky stravy

Nedostatok živín si viete regulovať aj doplnkami stravy. Výbornými pomocníkmi pre ženy v menopauze sú spirulina a maca.

Spirulina vám dodá potrebnú energiu.

Táto riasa dokáže zlepšiť váš metabolizmus, čo sa odrazí na imunitnom systéme. Vďaka tomu pocítite prílev telesnej aj duševnej sily.
Ak pociťujete často únavu a vyčerpanie, pomocou spiruliny si zlepšíte svoju fyzickú vytrvalosť.

Kupujte si ju v bio kvalite a výber Spiruliny konzultujte s lekárnikom, alebo vašim ošetrujúcim lekárom. Tí vám poradia aj s jej dávkovaním.

Môžete si ju zadovážiť v tabletkovej forme a v takom prípade stačí, keď ju zapijete vodou.
V práškovej podobe si ju môžete pridať do smoothie, alebo rôznych jedál.

Smoothie so spirulinou

Potrebujete:

1 šálku čučoriedok
1 zrelý banán
1 šálku baby špenátu
1 lyžičku spiruliny
trochu škorice
2 dcl mandľového mlieka/alebo iného rastlinného, ktoré máte rady/

Všetko dôkladne rozmixujte a podávajte.

Po zaradení spiruliny do vášho jedálnička budete vidieť hneď pozitívne výsledky a vaše telo sa vám za to poďakuje. Ak máte problémy s vysokým krvným tlakom, alebo búšením srdca, spirulina vám pomôže.

Maca je výborným doplnkom výživy, ktorý má liečivé účinky a u starodávnych Inkov bola uctievaná ako tajomná superpotravina s úžasnými zdravotnými benefitmi.
Je vynikajúcim zdrojom telesnej aj duševnej energie.
Jej koreň má účinky na vašu výkonnosť a silu.

Zvýši vám energiu a pocítite nárast vitality.

Ak budete mať pocit, že ste unavené, môžete si macu zaradiť ako doplnok stravy do svojho jedálnička. Určite vás postaví na nohy a prinesie úľavu.

Maca vám dokáže pomôcť ak trpíte stresom a úzkosťou. Na rozdiel od hormonálnej substitučnej liečby, alebo antidepresív vám upraví hladinu vašich hormónov, tak ako to váš organizmus potrebuje.
Udáva sa, že zlepšuje duševnú pohodu a náladu a zníži úzkosť a depresiu.

Koľko Macy by ste mali užívať?

Začať môžete s jednou čajovou lyžičkou a ak nepociťujete žiadne obmedzenia, alebo ťažkosti zvýšte postupne dávku na jednu polievkovú lyžicu denne. Dávku si môžete rozdeliť aj na dve čajové lyžičky za deň.

Maca by sa mala užívať približne 3 týždne a je lepšie ak ju budete cyklovať. To znamená, že jej konzumáciu na nejaký čas prerušíte a potom si ju znovu zaradíte do svojho jedálnička.

Macu si môžete pridať do smoothie, alebo zeleninových štiav. Ráno si ju primiešajte do rannej kaše, alebo kakaa, či mlieka. Má príjemnú orieškovú chuť.

a detoxikuje telo.

Dovoľte, aby som vám predstavila postupy, ktoré vás privedú k príjemnému prechodu perimenopauzou a menopauzou v mojom e- booku >>> 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou.

e-kniha menopauza

Za vašou slabosťou, únavou a vyčerpaním sa môžu skrývať aj iné problémy:

Anémia – vyskytuje sa hlavne u žien, ktoré majú silnú menštruáciu a strácajú priveľa železa, je vhodné, aby si ho dopĺňali stravou.

Antidepresíva, alebo antihistaminiká – opýtajte sa svojho lekára, či predpísané lieky nemôžu spôsobovať vašu malátnosť.

Problémy so štítnou žľazou – nízka, alebo naopak vysoká aktivita štítnej žľazy sa zvykne prejavovať extrémnou únavou.

Autoimunitné poruchy – sa tiež prejavujú zvýšeným pocitom slabosti a vyčerpania.

Čo ešte spôsobuje únavu počas menopauzy:
depresia,
ochorenia srdca,
cukrovka,
obezita.

Ak ste dlhodobo unavené a neviete si pomôcť, vyhľadajte lekára a poraďte sa, ako by ste mohli svoju vyčerpanosť a únavu riešiť.

Nenechávajte problémy s únavou nepovšimnuté, mnohokrát vám vaše telo chce niečo povedať. Počúvajte ho. Hýčkajte sa a nezabúdajte oddychovať.

Chcete vedieť, ktoré potraviny prospievajú vášmu hormonálnemu systému, ktoré jedlá zvýšia hladiny progesterónu, ako sa zbaviť nafúknutého bruška, čo už večer nejesť? To všetko a oveľa viac nájdete v e-knihe >>> Vaše telo a hormóny v rovnováhe

Napísala som pre vás e-book s praktickými radami, ako sa zbaviť nechcených kíl, počas obdobia hormonálnych zmien, ako získať peknú postavu zmenou životného štýlu, výživnou stravou a myslením s názvom >>> Tajomstvá prirodzeného chudnutia.

Som tu pre vás, aby som vám pomohla na vašej ceste. Ak si neviete samy poradiť a hľadáte podporu a pochopenie, neváhajte a objednajte sa na online konzultáciu TU >>>

Viac o doplnkoch stravy nájdete v ebooku zadarmo >>> Doplnky stravy pre ženy v menopauze“.

Ak sa chcete dozvedieť viac o menopauze, ako riešiť nepríjemné príznaky klimaktéria, alebo si pozdieľať svoje skúsenosti so ženami na rovnakej vlnovej dĺžke, pridajte sa do facebookovej skupiny: Ovládnite menopauzu.

Alebo si stiahnite niektorý z ebookov zadarmo, ktoré sa venujú ženám v menopauze:)

Tatiana Benčeková
Tatiana založila komunitu žien, ktoré vstupujú do perimenopauzy a menopauzy, alebo práve obdobím hormonálnych zmien prechádzajú. Je koučkou v oblasti holistickej výživy, alternatívnych prístupov, aromaterapie a terapeutkou duše. Tatiana je autorkou e-bookov 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou a Tajomstvá prirodzeného chudnutia. Učí ženy prechádzať cestami hormonálneho labyrintu, pomocou jednoduchých zmien v ich životnom štýle, v kombinácii s alternatívnymi a terapeutickými metódami. Viac o Tatiana nájdete tu >>> . Pripojte sa k zrelým ženám na facebooku >>