Ako si škodíte, keď nepodniknete kroky proti neustálemu stresu

zena v strese

Stres, málo relaxácie a oddychu sa prejavujú nielen na telesnej, ale aj duševnej úrovni.

Nedostatok oddychu a vystresované telo zvyšujú v krvi hladiny stresového hormónu kortizol, čo má za následok stratu životnej energie, problémy so spánkom, priberanie, alebo vysoký krvný tlak.

Na duševnej úrovni sa prejaví hlavne problémami s pamäťou a koncentráciou, ale tiež aj nedostatkom energie a stratou chuti do života.

Ak sa uvoľníte, upokojíte a budete častejšie oddychovať, váš organizmus sa prepne na pomalšie obrátky a dokáže sa lepšie zregenerovať. Myseľ sa upokojí, zmiznú výpadky pamäti, krvný tlak sa dostane do normálu a vy pocítite prílev energie.

Pokoj a uvoľnenie však neprídu sami. Strach, starosti, pracovné problémy nie je možné len tak vymazať. Preto treba uvoľnenie navodiť vedome a snažiť sa oň počas celého dňa.

Aké sú varovné signály vášho tela, že je vystresované a potrebuje sa uvoľniť?

V priebehu dňa zavalené mnohými povinnosťami ani nezbadáte, že vaše telo vám signalizuje, ako veľmi potrebuje oddych a uvoľnenie.

Ak zbadáte tri a viac z týchto symptómov, mali by ste spomaliť a začať sa venovať samy sebe.

1. Napäté a boľavé chrbtové svaly

Pociťujete tlak na chrbte a cítite, že už nevládzete, ale horiace termíny a mnoho povinností vás neustále tlačia do akcie. Vaše telo vám však hovorí, že už potrebuje vypnúť.

Choďte na masáž, alebo si napustite vaňu a oddajte sa sladkému ničnerobeniu, vaše telo sa uvoľní a napätie v chrbte zmizne.

2. Trpíte častými prechladnutiami

Neustály stres znižuje obranyschopnosť vášho organizmu. Pri strese sa z nadobličiek vylučuje kortizol – hormón stresu. Jeho zvýšené hladiny sa prejavia práve častými prechladnutiami a náchylnosťou na rôzne choroby.

Začnite pravidelne meditovať, nájdite si cez deň na seba čas a oddychujte. Doprajte si dostatok spánku 7-8 hodín denne.

3. Bolieva vás pričasto hlava

Bolesti hlavy a nepríjemné migrény sú príznakmi preťaženia organizmu. Ak neviete existovať bez tabletiek proti bolesti, vaše telo vám chce povedať, že už nevládze. Mnohokrát je príčinou aj nedostatočný pitný režim. To je ten lepší prípad, stačí zvýšiť príjem tekutín počas dňa a bolesti hlavy ustúpia.

Zvyknite si na pravidelné prechádzky do blízkej prírody, chôdza vám pomôže vyrovnať sa so stresovými situáciami a nabije vás energiou. Stres doslova vychodíte.

Tatry

4. Priberáte a nedarí sa vám udržať kilá na uzde

Stres a priberanie sú navzájom prepojené. Ak ste v strese a siahate po sladkých a kalorických jedlách, vaša hmotnosť sa vyšplhá raketovou rýchlosťou na čísla, ktoré vás prekvapia. Bude lepšie, ak si nájdete iné činnosti, ktoré vás pocitu stresu a únavy zbavia.

Porozmýšľajte nad aktivitami, ktoré vám robia radosť. Čítanie, počúvanie hudby, tancovanie, kreslenie mandál, maľovanie. Určite je niečo, čo vás zabaví a privodí potrebné uvoľnenie.

5. Problémy so zaspávaním a neustále budenie počas noci

Ak ste v neustálom strese, hladiny kortizolu sú natoľko vysoké, že vaše telo sa nedokáže uvoľniť. Aj napriek tomu, že si ľahnete do postele a budete chcieť zaspať, telo ostane napäté a spánok sa nedostaví. Preto už počas dňa začnite s relaxáciou.

Zvyknite si na spánkový rituál a choďte spať pred 22:00 hodinou. Váš organizmus sa lepšie zregeneruje. Spite v tmavej a chladnej miestnosti. Pred spaním už nejedzte a vypnite všetky elektronické prístroje. Bez dostatku spánku je vaše telo vyprahnuté a keď sa počas noci dobre nevyspíte, celý deň budete unavené a bez života.

6. Zistili vám vysoký krvný tlak

Počas stresu sa vyplavujú aj stresové hormóny adrenalín a noradrenalín. To vedie k zvýšeniu tlaku a búšeniu srdca. Ak vám zistili vysoký krvný tlak a vy počas dňa cítite, ako sa vám často rozbúcha srdce, vaše telo vám chce povedať, aby ste spomalili a začali sa mu viac venovať.

Pomôcť vám môžu dychové cvičenia, ktorými mu dáte signál, že ste v kľude a v pohode. Naučíte ho, aby sa dostalo do fázy pokoja správnym dýchaním. Techniky dychových cvičení nie sú náročné a dokážete si nimi pomôcť v akejkoľvek stresovej situácii.

7. Neustále dokola si vytvárate katastrofické scenáre

Ak nečakáte od života nič dobré a ste neustále v strehu, čo všetko zlé by sa vám mohlo ešte stať, svojmu telu veľmi ubližujete. Aj keď vám život prináša mnohé prekážky a ťažkosti, dokážete ich vždy zvládnuť. Obzrite sa späť, čím všetkým ste museli prejsť a vždy ste sa dokázali postaviť na nohy.

Optimistický prístup a pohľad na život vás zbavia zbytočného stresu, ktorý si samy vytvárate. Aj keď sa bojíte a myslíte si, že je všetko čierne a nič sa vám nedarí, nie je tomu tak. Väčšina vašich obáv je len vo vašej hlave. Zbavte sa ich. Myslite na dobré veci vo svojom živote. Ráno sa tešte na všetko pekné, čo vás čaká.

Ako sa zbavíte stresu prirodzenou formou:

1. Úsmev a smiech

Celý deň sa usmievajte, aj keď na to nemáte náladu. Je dokázané, že vaše telo reaguje aj na takýto jednoduchý signál. Smiech je korením života, ale aj úžasnou pomôckou pri odstránení stresu. Keď sa smejete, vyžarujete pozitívnu energiu, vyhľadávajte okamihy vo svojom živote, ktoré vás rozosmejú. Smejte sa aj na sebe. Pozerajte filmy s komediálnymi zápletkami. Úsmev a smiech vás krásne uvoľnia.

2. Na prvé miesto dajte seba

Môžete sa rozhodnúť, či sa necháte viesť požiadavkami všetkých okolo, tých ktorým ste doteraz pomáhali, budete si stále dokazovať, aké ste úžasné, alebo sa vyberiete na zaujímavú púť, ktorá vám odhalí skutočný zmysel vášho života.

Nikto nie je nenahraditeľný a ak si to uvedomíte, váš život naberie iný spád. Vzdajte sa niektorých povinností, nechajte aj ostatných, nech sa zapoja. Naozaj nemusíte robiť všetko a byť v permanentnom strese.

3. Zmeňte sa

Ak si dokážete uvedomiť, čo je pre vás vo vašom živote najdôležitejšie, ste na dobrej ceste k porozumeniu vášho vnútra. Už nemusíte vynakladať silu na zbytočnosti. Nepodstatné veci ostanú na vedľajšej koľaji a váš rebríček hodnôt vás bude posúvať na ceste, ktorá je pre vás najlepšia.

Spomeňte si na to, čo máte rady, čo si na sebe vážite a obdivujete, čo vás vystihuje, kedy ste samy sebou.

Ak niečo robíte a vaše vnútro na vás kričí, že to robiť nechce, položte si otázku: „ Robím presne to, čo chcem robiť?“ Ak je odpoveďou jasné nie, začnite do svojho života prinášať zmeny. Pomalými krôčikmi vpred sa dopracujete k životu, po ktorom túžite.

„Všetko je v hlave. Tam sa to všetko začína. Vedieť, čo chceme, znamená prvý krok k tomu, aby sme to získali.“ Mae Westová

4. Majte sa rady a nekritizujte sa za všetko

Chápete všetkých vo svojom okolí a podporujete ich v dobrom aj zlom? A ako je to s vami?

Kritizujete sa za každú maličkosť, akýkoľvek úspech je pre vás takmer ničím? Nemilosrdne do seba búšite a nachádzate všetko zlé a nie ste so sebou spokojné?

Pomôže vám, keď sa nad tým zamyslíte. Začnite si budovať svoj vnútorný chápavý hlas. Ak aj nie je všetko podľa vašich predstáv, nájdite každú maličkosť, za ktorú sa môžete pochváliť a odmeniť.

Podporte sa, nečakajte chválu od iných, vy samy si pomôžte.

5. Stavte na výživnú stravu

Ak je vaše telo vystavené neustálemu stresu spotrebuje aj viac vitamínov a minerálov, aby sa udržalo v rovnováhe. Preto je potrebné tieto dôležité látky telu dodávať v strave, alebo pomocou doplnkov stravy.

ovocie a vitaminy proti stresu

Ktoré živiny vám najviac pomôžu?

Vitamín A – chráni bunky pred predčasným starnutím a v období stresu ochráni nadobličky. Nachádza sa hlavne v ovocí a zelenine oranžovej farby. Vo veľkom množstve ho obsahujú: mrkva, marhule, alfa-alfa klíčky, batáty a zelená listová zelenina.

Zo živočíšnych bielkovín a nachádza hlavne v týchto potravinách: olej z rybej pečene, pečienka a zakysané mliečne výrobky.

Vitamíny skupiny B – sú nazývané aj vitamínmi uvoľnenia. Podporujú správnu činnosť nervového systému a pôsobia na celý organizmus upokojujúco.

Vitamín B12 zlepšuje činnosť mozgu a podporí vašu koncentráciu – nájdete ho vo vajíčkach, mäse a rybách.

Najväčšími zdrojmi vitamínov skupiny B sú: pšeničné klíčky, kvasnice, vaječný žĺtok, banány, orechy a strukoviny.

Vitamín C – zvyšuje odolnosť voči stresu a zlepší vašu náladu.

Doprajte si veľa zeleniny a ovocia, ktoré ho obsahujú najviac. Nezabúdajte na všetky farby, každá predstavuje iné spektrum vitamínov a minerálov.

Vitamín E – pomáha odstraňovať nespavosť, podráždenosť, búšenie srdca a výkyvy nálad.

Vysoký obsah vitamínu E je hlavne v týchto potravinách: pšeničné klíčky a olej z pšeničných klíčkov a naklíčené obilniny. Jeho výborným zdrojom sú rastlinné oleje, orechy a semená, celozrnné produkty a listová zelenina.

Magnézium – ochráni váš srdcový sval pred účinkami stresu, pôsobí na celý organizmu upokojujúco, uvoľní vás a prinesie hlboký a kvalitný spánok.

Najviac magnézia obsahujú: celozrnné výrobky, orechy, med, sušené ovocie a listová zelenina.

Vápnik – je prírodným ukľudňujúcim prostriedkom. Postará sa tiež o vašu imunitu a prečistenie celého organizmu. Ochráni vás aj pred nežiadúcou osteoporózou.

Ak chcete mať dostatok vápnika doprajte si: mandle, celozrnné obilniny, morské riasy, kapustu a mak.

 

Aj keď sa stresu nevyhnete a je neoddeliteľnou súčasťou vášho bytia, môžete sa s ním popasovať. Nájdite si činnosti, ktoré vám do života vnášajú vzrušenie. Určite ste mali počas svojho detstva, alebo aj neskôr záujmy, pri ktorých ste zabudli na celý svet. Kedy sa dostanete mimo času, zabudnete na všetko vo svojom okolí a vaše srdce sa naplní radosťou. Vneste túto radosť do svojho života a vylúčte tak nepríjemný stres, ktorý vás oberá o potešenie.

Vplývajú hormonálne zmeny negatívne na kvalitu vášho života? Túžite vystúpiť zo začarovaného kruhu a zbaviť sa problémov s návalmi, spánkom, búšením srdca, priberaním, nervozitou, či plačlivosťou?

Napísala som pre vás e-book s praktickými radami, ako sa zbaviť nechcených kíl, počas obdobia hormonálnych zmien, ako získať peknú postavu zmenou životného štýlu, výživnou stravou a myslením s názvom >>> Tajomstvá prirodzeného chudnutia.

Dovoľte, aby som vám predstavila postupy, ktoré vás privedú k príjemnému prechodu perimenopauzou a menopauzou v mojom e- booku >>> 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou.

Ak sa chcete dozvedieť viac o menopauze, ako riešiť nepríjemné príznaky klimaktéria, alebo si pozdieľať svoje skúsenosti so ženami na rovnakej vlnovej dĺžke, pridajte sa do facebookovej skupiny: Ovládnite menopauzu.

Alebo si stiahnite niektorý z ebookov zadarmo, ktoré sa venujú ženám v menopauze:)

 

Laffe
Viac info kliknutím na obrázok
Tatiana Benčeková
Tatiana založila komunitu žien, ktoré vstupujú do perimenopauzy a menopauzy, alebo práve obdobím hormonálnych zmien prechádzajú. Je koučkou v oblasti holistickej výživy, alternatívnych prístupov, aromaterapie a terapeutkou duše. Tatiana je autorkou e-bookov 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou a Tajomstvá prirodzeného chudnutia. Učí ženy prechádzať cestami hormonálneho labyrintu, pomocou jednoduchých zmien v ich životnom štýle, v kombinácii s alternatívnymi a terapeutickými metódami. Viac o Tatiana nájdete tu >>> . Pripojte sa k zrelým ženám na facebooku >>