Ste v strese a pociťujete úzkosť? Zvládnete to aj bez liekov

Priroda a bez stresu

Stres a s ním spojená úzkosť, nespavosť, srdcové choroby, či oslabená imunita – to všetko vplýva na to ako sa cítite a ochromí váš život na všetkých úrovniach.

Ak žijete v meste, ste v strese už od rána. Doprava, obchody, trúbenie, veľa ľudí, dopravné zápchy vysielajú signály, ktoré váš mozog musí spracovať. Ten je samozrejme stále v strehu a snaží sa pochopiť situáciu. Je naprogramovaný na útok, alebo útek. Keď je v takomto móde celý deň, odzrkadlí sa to na vašom fyzickom a duševnom zdraví.

Naopak, keď ste v prírode, počujete spev vtákov, príjemný vánok vám fúka do tváre a vy cítite ako sa celému telu uľaví, chce sa vám zhlboka dýchať a máte pocit úľavy a šťastia.

Aké dve úplne rozdielne roviny vášho bytia.

Ak sa chcete cítiť spokojne a dobre vo svojom tele, je potrebné, aby ste sa o seba starali.

Môžete sa rozhodnúť ísť prírodnou cestou a nachádzať vo svojom živote najlepšie lieky, ktoré vám príroda ponúka. Prispejete k zdravšiemu životnému štýlu a krása prírody, zeleň a nádherná modrá obloha vyliečia vaše vystresované telo a myseľ.

„Najlepšie a najkrajšie veci na svete nemožno vidieť, ani sa ich dotknúť. Treba ich precítiť srdcom.“

Helen Kellerová

Ako sa prejavuje stres

Ak sa ocitnete v stresovej situácii, vaše telo sa nastaví do módu BOJUJ, alebo UTEČ. Je to prirodzená reakcia tela. Zvýši sa vám tlak, začnete prudko dýchať a vyplavujú sa stresové hormóny adrenalín a kortizol.

Svaly sa napnú a vy ste pripravené na útek, alebo do boja. Vaše telo chce len prežiť, preto dochádza k mnohým automatickým reakciám.

Určite poznáte tie pocity, keď je pred vami niečo, čo musíte vybaviť, alebo vás čakajú nové výzvy, či skúšky a vás začne bolieť žalúdok, alebo musíte chodiť častejšie na toaletu, je to signál, že vaše telo sa pripravuje na stresovú situáciu. Trochu stresu vášmu telu neublíži, ale ak celý deň prežívate v napätí a chcete si nahovoriť, že ste v pohode, vtedy už váš organizmus začne vysielať signály.

Ak ste počas celého dňa vystavené stresu, prídete večer domov a ste vyčerpané, prejaví sa to aj na vašej nálade. Fyzická a psychická vyčerpanosť vplýva na celý organizmus a je potrebné na tieto reakcie reagovať. Treba im venovať pozornosť.

Stresová situácia je pre vaše telo veľmi nebezpečná. Nie je normálne, aby ste boli v strese neustále.

Narúša sa vaša hormonálna rovnováha, čo vedie k zhoršeniu príznakov ako sú: návaly tepla, nočné potenie, problémy so spánkom, bolesti hlavy, či pocity úzkosti.

Ak sa chcete KONEČNE DOBRE VYSPAŤ, aj napriek hormonálnym zmenám, ktorými počas perimenopauzy a menopauzy prechádzate, mám pre vás ebook >>>AKO ZVÍŤAZIŤ NAD NESPAVOSŤOU V MENOPAUZE

ako zvitazit nad nespavostou v menopauze

Ak začnete hľadať rýchle riešenie v podobe sladkých a kalorických jedál, či v alkohole, vaše telo sa neuvoľní. Práve naopak bude ešte vo väčšom strese a dostanete sa do začarovaného kruhu.

Stres vám môžu vyvolávať aj nepríjemné príznaky menopauzy, či už je to nedostatok spánku, alebo zmeny nálad, či únava.

Ak sa chcete dozvedieť viac, ako sa vysporiadať s perimenopauzou a menopauzou prirodzeným spôsobom, zvládnuť návaly, nedostatok spánku, či stres, mám pre vás e-knihu >>> 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou.

e-kniha menopauza

Ako viete svoje telo v období stresu uvoľniť?

1. Naučte sa správne dýchať a uvoľnite stres

Keď ste v strese dýchate plytko. Čím viac ste vystresované, tým rýchlejšie dýchate a váš mozog cíti, že ste v nebezpečenstve. Ak začnete dýchať pomaly a sústredíte sa na svoj uvoľnený dych, mozgu vysielate signály, že je všetko v poriadku a ste na kľudnom mieste.

Ovládnutím dýchania sa zbavíte stresu, ktorý vás oberá o energiu a prináša do vášho života chaos a napätie.

Ženy väčšinou dýchajú plytko a nesprávne. A tak to bude určite aj u vás.

Ak sa dostanete do stresovej situácie, zvýši sa vám tlak a začnete lapať po dychu. Ak sa naučíte svoj dych ovplyvniť a ukľudniť, máte vyhraté. Stres jednoducho „PREDÝCHATE“.

Stačí sa naučiť zopár dýchacích techník, zopárkrát ich preskúšať a uviesť do života.

Dýchacie cvičenia nie sú náročné, je však potrebné, aby ste našli také, ktoré vám bude prirodzené a budete pri ňom pociťovať uvoľnenie.

Vyskúšajte niektorú z týchto techník na zníženie stresu:

Hlboké dýchanie do brucha

Metóda je veľmi jednoduchá, stačí sa zamerať na nádych do oblasti brucha.

Môžete sedieť, alebo ležať, nájdite si polohu, ktorá je vám príjemná. Dajte jednu ruku na svoju hruď a druhú položte na brucho.

Urobte hlboký nádych a veďte nadýchnutý vzduch až do brucha.

A potom silno vydýchnite, ako by ste zo seba vypustili paru.

Opakujte nádych a výdych  15-20 x, časom ich môžete aj predlžovať.

Technika jednej minúty

Je veľmi jednoduchá a ak sa ju naučíte a uvediete do praxe, prinesie vám vždy bleskové uvoľnenie.

Každý nádych a výdych by mal trvať 10 sekúnd.

Nadýchnite sa a počítajte do 10, potom vydýchnite a tiež počítajte do 10.

Takto to urobte 6x po sebe.

Nič viac a nič menej.

Môžete začať hneď ráno a zopakovať si vedomé dýchanie jednej minúty na obed a večer.

Zbavíte sa stresu, spomalíte frekvenciu srdca a vaše fyzické aj psychické telo sa krásne uvoľnia.

Technika 4:4:4:4

Tento typ dýchania sa skladá zo štyroch častí. Nádych, zastavenie dychu po nádychu, výdych a zastavenie dychu po výdychu.

Nádych, výdych aj zastavenie dychu trvajú rovnako. Nadychujte sa na 4, to znamená, že sa nadychujete a počítate v duchu do štyroch. Zadržíte dych a znovu počítate do štyroch. Vydýchnete tiež na štyri a znovu dych podržíte na štyri doby.

Takto môžete pokračovať a sústrediť sa na vedomé dýchanie.

Treba skúšať a natrénovať si tento oslobodzujúci dych. Ak máte problémy so spánkom, ste napäté a neviete sa uvoľniť, táto dýchacia technika vás uvoľní.

Technika 10 + zdvihnuté ramená

Ocitli ste sa v stresovej situácii a neviete sa ukľudniť, alebo čelíte novej výzve a vaše telo je celé napäté, dýchate plytko a najradšej by ste sa niekam schovali? Nahneval vás šéf a najradšej by ste mu niečo povedali a odišli?

V takom momente vám môže pomôcť táto technika. Naučila som sa ju od môjho inštruktora jogy a používam ju vždy, keď sa potrebujem uvoľniť a zbaviť nahromadeného stresu.

S nádychom dvihnite ramená, napočítajte v duchu do 10 a s prudkým výdychom ramená spustite.

Urobte tak 10x a pocítite nádherné uvoľnenie.

2. Snažte sa o uvoľnenie tela počas celého dňa

Veľakrát si ani neuvedomíte, že ste v napätí. Prezrádzajú to vaše ramená, alebo sa mračíte, prípadne máte silne zaťaté zuby.

Počas dňa sa zvyknite častejšie usmiať, aj keď sa potrebujete neustále sústrediť, uvoľnenie padne dobre celému organizmu.

Ak ste doma a cítite, že ste unavené, nerobte si výčitky, ak si ľahnete a na chvíľu si odpočiniete.

Keď ste oddýchnuté, zvládnete oveľa viac, cítite sa dobre a stres poľaví.

Južanské národy majú zvyk poobednej siesty, sú plní života a usmiati, naberú počas nej energiu a zbavia sa nahromadeného stresu už poobede.

Viac oddychujte, zaslúžite si to. Nemusíte stíhať všetko, delegujte a nechajte aj ostatných nech sa postarajú o seba, alebo o domácnosť.

A čo tak napustiť si vaňu a dopriať si voňavý kúpeľ? Vytvorte si krásnu atmosféru, zapáľte si sviečky a užívajte si tento rituál krásy a pokoja častejšie. Dobijete si baterky a stres u vás bude mať červenú.

 „Ak máte schopnosť milovať, najprv si zamilujte seba.“ Charles Bukowski

3. Stavte na prírodu a jej krásu

Prechádzky v prírode vám dodajú silu. Ak sa cítite na dne, neviete ako ďalej, choďte na miesta, kde sa cítite dobre. Odoženiete pocity úzkosti, vyčerpania, či smútku. Nájdete tam odpovede na svoje otázky.

Stratu koncentrácie, problémy s myslením, zabúdanie, alebo roztržitosť môžete nechať v prírode. Prechádzkou v krásnom prírodnom prostredí sa rozjasní vaša myseľ a pocítite prílev energie.

Pohybom a vdychovaním čerstvému vzduchu okysličíte svoje telo a zlepšíte imunitu celého organizmu.

Ak máte problémy so spánkom, prechádzky krajinou vám prinesú úľavu. Po prechádzke v lese, kde vaše telo zregeneruje, sa dostaví správne uvoľnenie, ktoré vám prinesie úžasný pocit a zaspíte ako nemluvňa.

Pociťujete únavu a ste neustále bez energie? Pobyt v parku, v lese, alebo v horách vás dobije a prinavráti vám stratenú silu a chuť do života.

povabna a zdrava po 50

Keď si neviete nájsť fyzickú aktivitu, ktorá by vám prinášala uspokojenie, práve chôdza vás dostane do správnej kondície a zbaví vás napätia.

Využite výhody, ktoré vám príroda ponúka. Strávte každý deň nejaký čas v blízkom parku, alebo si zájdite do lesa, k jazeru, nájdite si svoje obľúbené miesta a relaxujte. Stres bude pre vás minulosťou.

Keď vám je ťažko, spomeňte si na nádhernú blankytnú oblohu. Je tu stále aj keď je niekedy pokrytá mrakmi.

Tak isto je to aj s vašim životom. Nedovoľte, aby vám stres ukrajoval z radostných pocitov ľahkosti. Verte sebe a životu. Všetko, čo vám prináša, vás má niečo naučiť.

Prajem vám, aby ste našli svoju cestu životom bez stresu a obáv a dokázali sa vyrovnať s prekážkami, ktoré vás na vašej ceste postretnú. Žite svoj život naplno a dôverujte si vo všetkom, čo robíte.

Prechádzate obdobím svojho života, ktorému nerozumiete? Pýtajte sa.

Opýtajte sa na všetko, čo vás trápi. Viem, ako dokáže pomôcť názor nestranného človeka a jeho pohľad na vaše trápenie, obavy, životné situácie, ktorými prechádzate.

Ak sa chcete dozvedieť viac, ako sa vysporiadať s perimenopauzou a menopauzou prirodzeným spôsobom mám pre vás e-knihu >>> 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou.

Chcete vedieť, ktoré potraviny prospievajú vášmu hormonálnemu systému, ktoré jedlá zvýšia hladiny progesterónu, ako sa zbaviť nafúknutého bruška, čo už večer nejesť? To všetko a oveľa viac nájdete v e-knihe >>> Vaše telo a hormóny v rovnováhe

Napísala som pre vás e-book s praktickými radami, ako sa zbaviť nechcených kíl, počas obdobia hormonálnych zmien, ako získať peknú postavu zmenou životného štýlu, výživnou stravou a myslením s názvom >>> Tajomstvá prirodzeného chudnutia.

Som tu pre vás, aby som vám pomohla na vašej ceste. Ak si neviete samy poradiť a hľadáte podporu a pochopenie, neváhajte a objednajte sa na online konzultáciu TU >>>

Ak sa chcete dozvedieť viac o menopauze, ako riešiť nepríjemné príznaky klimaktéria, alebo si pozdieľať svoje skúsenosti so ženami na rovnakej vlnovej dĺžke, pridajte sa do facebookovej skupiny: Ovládnite menopauzu.

Alebo si stiahnite niektorý z ebookov zadarmo, ktoré sa venujú ženám v menopauze:)

Tatiana Benčeková
Tatiana založila komunitu žien, ktoré vstupujú do perimenopauzy a menopauzy, alebo práve obdobím hormonálnych zmien prechádzajú. Je koučkou v oblasti holistickej výživy, alternatívnych prístupov, aromaterapie a terapeutkou duše. Tatiana je autorkou e-bookov 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou a Tajomstvá prirodzeného chudnutia. Učí ženy prechádzať cestami hormonálneho labyrintu, pomocou jednoduchých zmien v ich životnom štýle, v kombinácii s alternatívnymi a terapeutickými metódami. Viac o Tatiana nájdete tu >>> . Pripojte sa k zrelým ženám na facebooku >>