Trápi vás priberanie na bruchu? Takto sa ho zbavíte

meter a cinky ako na ploche brucho v menopauze

Dostali ste sa do začarovaného kruhu a na bruchu sa vám vytvorili tukové vankúšiky? Snažíte sa ich zbaviť, ale aj keď ste si upravili jedálniček a cvičíte, nič nepomáha?

Brušný tuk je pre vaše zdravie veľmi škodlivý. Je rizikovým faktorom pre cukrovku 2. typu, srdcové choroby, alebo rakovinu.

Hlavným vinníkom priberania na bruchu je pôsobenie stresového hormónu kortizolu. Ak je vaše telo v nebezpečenstve, začne uvoľňovať kortizol a adrenalín. Tým dodá telu potrebnú energiu, aby sa vedelo z nebezpečnej situácie dostať.

V našich životoch je stres každodenným sprievodcom a preto je táto reakcia tela veľmi častá. Bohužiaľ málokedy dochádza k uvoľneniu tohto napätia a energia, ktorú ste mali k dispozícii, aby ste čelili stresovej situácií, ostala. Tá sa nemá kde uvoľniť a preto sa uloží vo vašom tele v podobe tuku.

Pociťujete, že ste stále v strese?

Ak v tomto zozname nájdete zhodu s tým, ako sa cítite, hladiny stresového hormónu kortizolu budú u vás vyššie, ako je normál.

 • máte zvýšenú chuť do jedla, hlavne na čokoládu a sladké jedlá,
 • trpíte bolesťami hlavy a migrénami,
 • potrebujete si dať alkohol, aby ste vládali fungovať,
 • máte problémy s trávením – nadúvanie, plynatosť,
 • pričasto zabúdate a nemôžete sa na nič sústrediť,
 • cítite sa depresívne,
 • máte problémy so zaspávaním a častým budením,
 • máte spomalený metabolizmus.

V období menopauzy má mnoho žien tendenciu pribrať nechcené kilá práve na bruchu. Je to z toho dôvodu, že telo si chce udržať tuk v strede tela. Estrogén – ženský hormón, ktorého hladiny v tomto období kolíšu, sa viaže na tento tuk. Estrogén chráni vaše telo pred osteoporózou a preto je táto symbióza tela taká dômyselná.

Bohužiaľ hormonálne zmeny, spomalený metabolizmus a stres sú kombináciou, ktorá vám tukové vankúšiky na bruchu uchová.

Priberanie počas menopauzy nie je len o príjme potravín a pohybe, veľakrát sa pod nechcené kilá podpíšu hormonálne zmeny.

Dovoľte, aby som vám predstavila postupy, ktoré vás privedú k príjemnému prechodu perimenopauzou a menopauzou v mojom e- booku >>> 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou.

eBook 10 krokov k zvladnutiu menopauzy

Ako zatočiť s priberaním na bruchu a na bokoch počas menopauzy

1. Jedzte veľa potravín, ktoré obsahujú rozpustnú vlákninu

Tento typ vlákniny vám pomôže pri chudnutí, zostanete dlho sýte a nepotrebujete tak často prijímať veľa kalórii.
Snažte sa konzumovať jedlá s vysokým obsahom vlákniny každý deň.

Zaraďte do svojich jedálničkov:

 • bobuľovité ovocie,
 • ľanové semienko,
 • avokádo,
 • hlúbovú zeleninu – kel, karfiol, kapustu,
 • strukoviny.

2. Obmedzte príjem alkoholu

Príjem veľkého množstva alkoholu zvyšuje riziko nárastu brušného tuku. Ak chcete mať peknú postavu, zvážte pitie alkoholu a buď abstinujte, alebo si ho vychutnajte len v malých množstvách.
Alkohol má príliš veľa kalórií, ktoré vaše telo nedokáže spracovať a pôsobí aj na spomalenie vášho metabolizmu.

Zhoršuje aj návaly a nočné potenie. Ak máte problémy so spánkom, jedným z faktorov môže byť práve konzumácia alkoholu.

Aj keď po poháriku zaspíte rýchlo, môže sa vám stať, že sa budete často počas noci budiť, alebo sa zobudíte na nočné návaly tepla. A dostanete sa do začarovaného kruhu: zlý spánok, málo energie.

Priberanie sa veľakrát pridruží, keď ste unavené a potrebujete si dodať silu. Chýba vám elán a ste bez chuti do života.

Ak si chcete prečítať viac o tom, ako sa zbaviť nechcených kíl, počas obdobia hormonálnych zmien, ako získať peknú postavu zmenou životného štýlu, výživnou stravou a myslením, napísala som pre vás e-knihu s názvom >>> Tajomstvá prirodzeného chudnutia.

ebook Tajomstvá prirodzeného chudnutia

3. Zaraďte si do jedálnička viac bielkovín

Príjem bielkovín znižuje chuť do jedla a zasýti vás na dlhú dobu. V každom jedle si doprajte kvalitný zdroj bielkovín – živočíšnych, alebo rastlinných – podľa toho, ktoré uprednostňujete.
Vo vašom jedálničku by nemali chýbať: chudé mäso, ryby, zakysané mliečne výrobky, vajcia a strukoviny.

4. Eliminujte stres

Stres je ďalším dôvodom prečo sa vám na bruchu tvorí nepríjemná pneumatika. V nadobličkách sa pri strese produkuje kortizol – stresový hormón. Vysoké hladiny kortizolu zvyšujú chuť do jedla a ukladajú tuk v brušných partiách.
Nájdite si aktivity, ktoré vám pomôžu zmierniť účinky stresu. Meditujte, venujte sa príjemnej relaxácii, cvičte jogu, alebo počúvajte príjemnú hudbu.

Aj každodenné prechádzky na čerstvom vzduchu vás ukľudnia, prinesú dobrú náladu a benefitom bude pekná postavička.

5. Znížte príjem cukru

Cukor obsahuje fruktózu, ktorá je spájaná s mnohými ochoreniami ako sú: cukrovka 2. typu, srdcové ochorenia, obezita a rakovina.
Rafinovaný cukor je tiež veľkým vinníkom v priberaní na bruchu. Preto obmedzte jeho príjem, alebo ho úplne vylúčte zo svojho jedálnička.
Nahraďte ho zdravšími variantmi, môžete používať javorový sirup, brezový, alebo kokosový cukor, alebo med.

Dezerty si môžete pripraviť z ovocia, alebo vyskúšajte niektorý z týchto rýchlych a jednoduchých receptov >>> Pečieme jednoduché a zdravé dezerty 

Chcete vedieť, ktoré potraviny prospievajú vášmu hormonálnemu systému, ktoré jedlá zvýšia hladiny progesterónu, ako sa zbaviť nafúknutého bruška, čo už večer nejesť? To všetko a oveľa viac nájdete v e-knihe >>> Vaše telo a hormóny v rovnováhe

ebook Vaše telo a hormóny v rovnováhe

6. Kardio cvičenie – nazývané aeróbne

Je výborným spôsobom, ako sa zbaviť nadbytočných kalórií. Čím častejšie sa budete takémuto druhu cvičenia venovať, o to lepšie bude vaše zdravie a tuky na bruchu nebudú mať šancu.
Tento druh cvičenia je efektívny, ak chcete mať peknú postavu a štíhly pás.
Jedná sa o pohyb, kedy sa vám rozbúcha srdce a zvýši sa vaša tepová frekvencia, je považovaný za najlepší a najrýchlejší spôsob, ak chcete schudnúť.

7. Vyhýbajte sa sladeným nápojom

Sladené nápoje vedú k vytváraniu tukov v pečeni. Vyhnite sa sirupom, punčom, energetickým drinkom a samozrejme sladkým alkoholickým nápojom. Predstavujú pre vás vysoký príjem kalórií, ktoré sa ukladajú práve v brušnej partii.
Aj ovocné džúsy, alebo sladké nápoje, zameňte za vodu s citrónom, alebo nesladené bylinkové čaje.

Radšej uprednostnite čistú vodu s citrónovou šťavou, zázvorom, alebo mätou.

Bylinkové čaje sú tiež veľkými pomocníkmi počas perimenopauzy a menopauzy. Pomôžu vám zbaviť sa nepríjemných príznakov menopauzy.

8. Zdravý spánok by mal byť pre vás samozrejmosťou

Ženy, ktoré nemajú dostatok spánku, majú tendenciu priberať na hmotnosti. Aj ženy, ktoré robia na smeny sú viac ohrozené. Kvalitný 7-8 hodinový spánok dodá vášmu telu dostatok oddychu a energie, takže nebudete pociťovať hlad, ako keď sa nevyspíte a ste bez síl.

Keď málo spíte, cítite sa bez energie, ktorú si potom doplníte zbytočným príjmom nežiadúcich kalórií. Čokoládky, keksíky, alebo koláče nie sú tým, čo vám chýba.

Vaše telo potrebuje oddych. Mnoho žien, s ktorými som počas konzultácie riešila problém priberania, priznali, že nemajú na seba čas a energiu si dodávajú jedlom. Keď si uvedomili súvislosti a začali sa o seba viac starať, zbytočné kilá, aj tie na bruchu a na bokoch sa rýchlo stratili.

Preto by mal byť pre vás spánok alfou a omegou.

Som tu pre vás, aby som vám pomohla na vašej ceste. Ak si neviete samy poradiť a hľadáte podporu a pochopenie, neváhajte a objednajte sa na online konzultáciu TU >>>

9. Jedzte ryby

Ryby sú plné omega 3-mastných kyselín, ktoré pomáhajú znížiť viscerálny tuk. Každý týždeň si zaraďte do svojich jedálničkov aspoň 3 porcie rýb. Uprednostnite mastné ryby ako sú: losos, makrela, sleď, alebo sardinky.
Omega 3 mastné kyseliny zlepšia váš metabolizmus a dokážu zmierniť zápal vo vašom tele.

10. Doplňte si do stravy probiotiká

Probiotiká majú mnoho zdravotných účinkov – pomáhajú zlepšiť zdravie vašich čriev a podporia imunitu vášho organizmu.

Probiotiká Lactobacillus sú veľkou podporou pri likvidácii tuku na bruchu.
Prospešné črevné baktérie sú výbornou voľbou, môžete si ich zadovážiť aj ako doplnky stravy.

Stavte na fermentované potraviny, pickles, alebo zakysané mliečne výrobky.

11. Vyskúšajte prerušovaný pôst

Prerušovaný pôst je tiež ideálnou formou, ako sa zbaviť tuku na bruchu. Môžete si vybrať 16 hodinový, kedy sa zrieknete jedla na 16 hodín a potravu konzumujete v priebehu 8 hodín.
Aj 24-hodinový pôst je zaujímavý a veľa žien naň nedá dopustiť. Stačí, ak si dáte pôst od obeda jedného dňa do obeda druhého a ani nepocítite, že ste hladovali. Väčšinu času prespíte a telu pomôžete.
Prerušovaný pôst vám pomôže posilniť imunitu a zbaviť sa kíl navyše.

12. Doplnky stravy

Ak má telo málo vitamínov a minerálov, spomalí sa metabolizmus a u žien v menopauze sa začína nechcené nabaľovanie tukových zásob na bruchu a bokoch.
Chróm, magnézium a zinok sú dôležitými prvkami, ktoré sa starajú o množstvo chemických reakcií v tele.
Vitamíny skupiny B, ktoré sú známe aj ako „stresové vitamíny“ sú potrebné na výživu a správnu funkciu nadobličiek.
Vitamín D vás ochráni pred nedostatkom energie a postará sa o správne fungovanie trávenia.
Koenzým Q10 je dôležitý pri uvoľňovaní energie – spaľovaním tuku na bruchu.

Môžete sa poradiť so svojim lekárom, alebo výživovým poradcom, ktoré z doplnkov stravy, by ste mali začať užívať. Viac o doplnkoch stravy nájdete tu >>> 

Chudnutie a udržanie si hmotnosti nie je ľahké, ale ak zmeníte svoj životný štýl a stravovacie návyky ste na dobrej ceste k vytúženému cieľu.
Je potrebné, aby ste vynaložili úsilie a boli vytrvalé, výsledky sa určite dostavia.

Ak sa chcete dozvedieť viac, ako sa vysporiadať s perimenopauzou a menopauzou prirodzeným spôsobom mám pre vás e-knihu >>> 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou

Chcete vedieť, ktoré potraviny prospievajú vášmu hormonálnemu systému, ktoré jedlá zvýšia hladiny progesterónu, ako sa zbaviť nafúknutého bruška, čo už večer nejesť? To všetko a oveľa viac nájdete v e-knihe >>> Vaše telo a hormóny v rovnováhe

Napísala som pre vás e-knihu s praktickými radami, ako sa zbaviť nechcených kíl, počas obdobia hormonálnych zmien, ako získať peknú postavu zmenou životného štýlu, výživnou stravou a myslením s názvom >>> Tajomstvá prirodzeného chudnutia.

Som tu pre vás, aby som vám pomohla na vašej ceste. Ak si neviete samy poradiť a hľadáte podporu a pochopenie, neváhajte a objednajte sa na online konzultáciu TU >>>

Viac o doplnkoch stravy nájdete v ebooku zadarmo >>> Doplnky stravy pre ženy v menopauze“.

Ak sa chcete dozvedieť viac o menopauze, ako riešiť nepríjemné príznaky klimaktéria, alebo si pozdieľať svoje skúsenosti so ženami na rovnakej vlnovej dĺžke, pridajte sa do facebookovej skupiny: Ovládnite menopauzu.

Alebo si stiahnite niektorý z ebookov zadarmo, ktoré sa venujú ženám v menopauze:)

Tatiana Benčeková
Tatiana založila komunitu žien, ktoré vstupujú do perimenopauzy a menopauzy, alebo práve obdobím hormonálnych zmien prechádzajú. Je koučkou v oblasti holistickej výživy, alternatívnych prístupov, aromaterapie a terapeutkou duše. Tatiana je autorkou e-bookov 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou a Tajomstvá prirodzeného chudnutia. Učí ženy prechádzať cestami hormonálneho labyrintu, pomocou jednoduchých zmien v ich životnom štýle, v kombinácii s alternatívnymi a terapeutickými metódami. Viac o Tatiana nájdete tu >>> . Pripojte sa k zrelým ženám na facebooku >>