Bolesti hlavy v menopauze. Máte rovnaký problém?

kniha bolesť hlavy s pierkom

Bolí vás hlava a neviete prečo? Je to jeden z mnohých príznakov menopauzy a bohužiaľ postihne takmer každú ženu. Neutíchajúce bolesti, ktoré sa prejavia kedykoľvek počas dňa, alebo aj v noci, a máte pocit, že vám praskne hlava.

Môžu trvať len chvíľku, alebo niekoľko dní. Môžu byť slabé, alebo také silné, že vás vyradia z akejkoľvek činnosti.

Bolesti hlavy počas perimenopauzy, alebo menopauzy môžu byť spôsobené mnohými faktormi, ale hlavným vinníkom je väčšinou rozkolísaná hladina hormónov –progesterónuestrogénu.

Dokážu narušiť kvalitu vášho života, ste bez nálady a neviete sa sústrediť na svoju prácu.
Keď som sa žien pýtala, čo používajú proti bolesti hlavy, väčšina odpovedí bola lieky. Lieky proti bolesti vám pomôžu na chvíľu, ale nevyriešia váš problém.

Poďme sa pozrieť, čo vlastne spôsobuje bolesti hlavy:

  • veľký stres,
  • nedostatok spánku,
  • vyčerpanosť,
  • nízky príjem tekutín,
  • strach a depresívne nálady,
  • dlhé vysedávanie pri televízore,
  • nepravidelná strava, vynechávanie jedál,
  • celodenná práca na počítači bez prestávok,
  • problémy s očami, ak nenosíte správne okuliare, alebo kontaktné šošovky.

Za bolesťami hlavy sa môžu skrývať aj hormonálne zmeny, ku ktorým dochádza práve v období perimenopauzy a menopauzy. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako sa popasovať s hormonálnymi zmenami, všetko nájdete v tomto ebooku: Vaše telo a hormóny v rovnováhe“

Bolesti hlavy vám môže spôsobiť aj konzumácia niektorých potravín:

  • kofeín – nielen káva, ale aj energetické nápoje, ktoré obsahujú vysokú hladinu kofeínu,
  • alkohol – najmä červené víno,
  • konzumácia syrov a mliečnych výrobkov,
  • čokoláda,
  • zmrzlina, hlavne keď ju skonzumujete veľmi rýchlo.

Ak mávate bolesti hlavy veľmi často, môžete si viesť potravinový denník a veľmi ľahko zistíte, ktoré potraviny sú spúšťačom bolesti.

Aké sú najčastejšie symptómy bolesti hlavy?

  • nevoľnosť,
  • potenie rúk,
  • únava,
  • potenie celého tela,
  • pocit tlaku v hlave,
  • tupá, alebo veľmi intenzívna bolesť,
  • precitlivenosť na svetlo, zvuky a vône.

Ako dokážete predchádzať bolestiam hlavy v menopauze?

  • konzumujte potraviny bohaté na vitamíny skupiny B a magnézium,
  • zaraďte do svojho jedálnička viac vlákniny,
  • pite veľa vody a obmedzte pitie kávy, alebo veľkého množstva čaju,
  • snažte sa eliminovať stres,
  • cvičte jogu, alebo uvoľňovacie cvičenia,
  • nájdite si pohybovú aktivitu, aby ste mali lepšiu náladu a
    získali viac energie,
  • spite denne 6-8 hodín,
  • vylúčte zo svojho života alkohol a nikotín,
  • obmedzte príliš veľa soli v jedle.
medovkovy caj pre zeny v menopauze

Čo môžete proti nim urobiť, ak už nastanú a potrebujete rýchlu pomoc?

  • prechádzka na čerstvom vzduchu,
  • aromaterapia pomocou levandule, alebo mäty,
  • relax, odpútať sa od všetkého okolo seba,
  • na čelo si dať obklad,
  • masáž hlavy,
  • pomôžu vám tieto bylinky: materina dúška, medovka a ľubovník,
  • masáže a akupresúra sú veľkými pomocníkmi.

Bolesti hlavy môžu byť aj signálom, že vaše telo potrebuje „trochu poupratovať“.

Vaše telo je malá chemická továreň, v ktorej všetko dokonale funguje. Je to úžasný organizmus, ktorý rieši vo vašom tele milióny funkcií. Ale nefunguje stále tak, ako by mal. Prečo si nevie s niektorými vecami poradiť?

Existuje mnoho príčin, ktoré ovplyvňujú jeho chod. Ste obklopené obrovským množstvom toxických látok, s ktorými prichádzate denne do styku, ani si to neuvedomujete. Či už je to kozmetika, čistiace prostriedky, dokonca aj nesprávna strava.

Bolestí hlavy sa dokážete zbaviť detoxom tela.

1. Prečistite si pečeň

Hlavnou úlohou pečene je vylučovať z tela toxíny. Ak má vaša pečeň veľa práce a nedokáže sa týchto toxínov zbavovať, prejaví sa to na vašej nálade, únave a budete sa cítiť bez energie. Takýto stav môže vyústiť až do bolesti hlavy.

Ak si pečeň dokonale prečistíte, vráti sa vám chýbajúca energia a elán. Zlepší sa vám nálada a prejaví sa to aj na vzhľade vašej pleti. Budete žiariť. Bolesti hlavy budú pre vás minulosťou.

Je na to jednoduchý prostriedok a tým je voda. Ak sa zrieknete sladených nápojov, aj tých light, o ktorých si myslíte, že sú neškodné a obmedzíte pitie kávy, odzrkadlí sa to na vašom zdravotnom stave. Zaraďte do denného režimu pitie čistej vody a pomôžete naštartovať vašej pečeni, aby pracovala vo váš prospech.

Vyčistiť vás organizmus dokážete aj pomocou aloe vera.

Ktoré ovocie a zeleninu môžete využiť na detoxikáciu? Uhorky, citróny, limetky, grep, bobuľové ovocie, mätu, zázvor, rozmarín, púpavužihľavu. Ak je obdobie rastu medvedieho cesnaku, určite si ho choďte natrhať, naštartuje váš organizmus a poriadne ho prečistí.

Viac o detoxikácii tela si môžete prečítať v článku ako skoncovať s nepríjemnými príznakmi menopauzy pomocou detoxu.

2. Zabojujte proti tuku na bruchu

Stres a hormóny ovplyvňujú vašu telesnú hmotnosť. Ale diéta nie je odpoveďou na zredukovanie tuku na bruchu. Počas diéty sa telo nastaví do šetriaceho režimu, kedy prestane pracovať ako predtým. Zvýši sa hladina grelínu, ktorý je hormónom hladu a zvyšuje vašu chuť do jedla.

V tomto vám pomôže zdravá strava a pohyb. Tuk na bruchu je pre zdravie veľmi nebezpečný. Ak ste iba mávli rukou a povedali si: „Už s tým nič nenarobím. Jednoducho je to tak.“

Zamyslite sa a zabojujte proti nemu. Každý malý pokrok sa počíta.

Nevzdávajte sa…

Stres je v tomto smere veľkým a nebezpečným nepriateľom. Preto doprajte svojmu telu čas na regeneráciu, na to, aby sa dokázalo znovu naštartovať. Stres sa podpisuje na priberaní a spôsobuje nepríjemné bolesti hlavy.
Stres dokážete odbúrať za pomoci éterických olejov. Pomôžu vám aj meditácie a uvedomelé, hlboké dýchanie.

odhod stres

3. Zbavte sa únavy a „mozgovej hmly“

Mozgová hmla? Ten názov je výstižný. Cítite, že vám nepracuje mozog tak rýchlo, ako niekedy a na veľa vecí si spomeniete, až keď je už neskoro. Tu dokáže tiež pomôcť správna výživa a pohyb. Hlavne prechádzky na čerstvom vzduchu dajú vašim mozgovým bunkám potrebný kyslík a vyplavia sa vám hormóny šťastia.

Po pracovnej dobe prídete domov unavené a už sa vám nič nechce. Ale čo môžete urobiť práve proti únave je vybehnúť na čerstvý vzduch a poprechádzať sa, alebo si zacvičiť. Únava rýchlo opadne a budete mať dobrú náladu. Vyplavia sa vám z tela endorfíny, ktoré dodajú vášmu telu energiu a zabránia bolestiam hlavy.

4. Naštartujte váš spomalený metabolizmus

Búšenie srdca, nepríjemné návaly tepla, zmeny nálad. To všetko má za následok hormonálna nerovnováha. Spomalený metabolizmus je len ďalšou časťou skladačky. Všetko so všetkým súvisí. Ak podporíte svoje telo správnou výživou, pohybom a v nemalej miere aj zvládaním stresu, bunky vášho tela budú z toho prosperovať.

V období perimneopauzy a menopauzy už telo nepotrebuje prijímať toľko kalórií, preto je vhodné v tomto období zmeniť svoj jedálniček a zamerať sa na kvalitnú a výživnú stravu.

Žiadne hladovky…

Tie s vašim metabolizmom zamávajú a budete mať problém dostať telo znovu do normálneho stavu.

Strava je alfou a omegou pri spomalenom metabolizme, podieľa sa až z 80% na tom, ako sa vám podarí udržať si váhu, alebo si ju upraviť na prijateľné hodnoty. Len 20% úspechu tvorí pohyb. Samozrejme, že pohyb je veľmi dôležitý a netreba sa ho vzdať, práve naopak, nájdite si také pohybové aktivity, ktoré vám robia radosť. Aj prechádzky v prírode sú dobrým riešením…

Ak máte problémy s nadváhou a neviete sa tých pár kíl zbaviť, nie je to vaša vina. Sú za tým hormonálne zmeny, ktoré spomalia metabolizmus a prispejú k zmene vašej postavy.

Učím svoje klientky, aby si pripravovali svoj jedálniček premyslene. Aby vždy uprednostnili potraviny, ktoré im dodajú potrebné živiny a správne vplývali nielen na hmotnosť, ale aj na hormonálne

Viac o stravovaní počas perimenopauzy a menopauzy a udržaní si optimálnej váhy, alebo chudnutí si môžete prečítať v ebooku: Tajomstvá prirodzeného chudnutia“

Prírodné prostriedky, ktoré vám prinesú úľavu od bolesti hlavy

1. Magnézium
Tento minerál je veľmi úspešný v boji proti bolestiam hlavy a migrénam. Ak chcete prijímať viac horčíka v strave, zaraďte do jedálnička strukoviny, orechy, semená a zeleninu – hlavne brokolicu, tekvicu a listovú zeleninu. Zdrojom magnézia je aj horká čokoláda – tá viac ako 70%.

2. Éterické oleje – levanduľa a mäta
Mäta a levanduľa majú upokojujúce účinky, ktoré zmiernia bolesti hlavy.
Mäta má aj vynikajúce chladivé účinky a keď si ju zmiešate s mandľovým, alebo kokosovým olejom, môžete ju použiť priamo na pokožku.

Levanduľa je olej, ktorý vám prinesie úľavu, treba si však uvedomiť, že znižuje tlak. Ukľudní a pozdvihne vám náladu. Stačí si potrieť zriedeným éterickým olejom zápästia, alebo zadnú časť krku.

Éterické oleje sú silne koncentrované, takže ich nikdy nepoužívajte čisté, vždy si ich zmiešajte s nosným olejom. Nosné oleje sú napr. kokosový, mandľový, pupalkový, jojobový, hroznový…

Éterické oleje si môžete dať do difúzera a inhalovať, prinášajú okamžitú úľavu.

etericke oleje - difuzer

3. Masáže, alebo návšteva chiropraktika
Masážami sa uvoľňuje celé telo a dobrý masér vám rozmasíruje stuhnuté svaly, ktoré sa vo veľkej miere podieľajú na vyvolaní nepríjemných bolestí hlavy.
Takisto návšteva chiropraktika vám dokáže pomôcť. Popýtajte sa priateliek, alebo známych, či poznajú šikovného odborníka v tomto smere a neváhajte sa k nemu objednať.

4. Bylinka rimbaba obyčajná patrí k tým, ktoré zaútočia proti migréne. Zníži vaše bolesti a takisto nevoľnosť a všetky nepríjemné sprievodné znaky bolestí hlavy. Rozširuje cievky a uvoľní celé vaše telo.

Mäta pieporná vám prinesie uvoľnenie a dokáže odstrániť aj nevoľnosť. Uľaví vám od stresu a upokojí vašu nervovú sústavu. Ak ste vyčerpané, práve mäta vám dodá energiu a odstráni bolesť hlavy vyvolanú únavou.

Medovka lekárska dá do poriadku váš tlak a ak trpíte častými migrénami, kedy sa musíte zavrieť do tmavej miestnosti a každý pohyb vám spôsobuje utrpenie, je výborným pomocníkom.

Ak je vaša bolesť hlavy spôsobená nízkym tlakom, tu vám pomôže rozmarín. Posilní váš nervový systém a doslova vás prebudí.

Valeriána lekárska je pomocníkom pri nespavosti a psychickom vyčerpaní. Ak trpíte nedostatkom spánku, neurózami, zmenami nálad až depresiami zvoľte túto bylinku. Má prirodzené analgetické účinky.

Existuje veľa byliniek, ktoré práve v období menopauzy pomôžu zmierniť ich príznaky a dodať vám náladu. Odporúča sa piť ich vlažné, pretože horúce vám môžu privodiť návaly tepla.

Vyberte si tie, ktoré vás najviac oslovia a nechajte pôsobiť čarovnú prírodu.

Tipy a praktické rady ako sa vysporiadať s menopauzou a prejsť týmto zaujímavým obdobím vášho života v pohode nájdete v ebooku: 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou

5. Prijímajte dostatok tekutín. Ak nedodáte vášmu telu vodu, ostáva dehydrované, okamžite sa to prejaví na pocitoch v hlave. Môže sa to prejaviť slabými náznakmi bolesti, ktoré prejdú do nepríjemných stavov veľkej bolesti.

Sladené nápoje a káva sa do pitného režimu nezahŕňajú, najlepšia je čistá voda doplnená citrónovou šťavou s kúskom zázvoru, alebo si môžete do nápoja pridať mätu. Je veľmi dôležité, aby malo vaše telo dostatok vody. Doplniť tekutiny môžete aj konzumáciou ovocia a zeleniny, ktoré sú bohaté na obsah vody.

6. Prestávky počas práce. Ak dlho sedíte, telo je napäté a musí byť v neprirodzenej polohe, čo má za následok skrátenie svalov a znehybnenie určitých častí tela. Tu vám pomôže aj krátka prestávka každú hodinu, ešte lepšie je ak sa trochu ponaťahujete a zakrúžite krkom a urobíte pár pohybov s rukami. Rozprúdite si obehový systém a vyvarujete sa tak následkom dlhého sedenia.

Po každej hodine strávenej za počítačom si zacvičte, stačí aj pár drepov, alebo sa prebehnite po schodoch. Každý pohyb sa ráta.

Venovať sa sama sebe a mať sa rada by malo byť vašou prioritou.

Keď uprednostníte seba a svoje požiadavky, mnoho vecí neurobíte, ale určite sa vyhnete bolesti hlavy zo stresu.

Zistili ste už, čo vám spôsobuje bolesti hlavy? Ako riešite, keď sa prikradne a naruší vám váš každodenný rytmus?

Napísala som pre vás e-book s praktickými radami, ako sa zbaviť nechcených kíl, počas obdobia hormonálnych zmien, ako získať peknú postavu zmenou životného štýlu, výživnou stravou a myslením s názvom >>> Tajomstvá prirodzeného chudnutia.

Dovoľte, aby som vám predstavila postupy, ktoré vás privedú k príjemnému prechodu perimenopauzou a menopauzou v mojom e- booku >>> 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou.

Ak sa chcete dozvedieť viac o menopauze, ako riešiť nepríjemné príznaky klimaktéria, alebo si pozdieľať svoje skúsenosti so ženami na rovnakej vlnovej dĺžke, pridajte sa do facebookovej skupiny: Ovládnite menopauzu.

Alebo si stiahnite niektorý z ebookov zadarmo, ktoré sa venujú ženám v menopauze:)

Tatiana Benčeková
Tatiana je certifikovaná koučka menopauzy, výživová poradkyňa a aromaterapeutka. Založila komunitu žien, ktoré vstupujú do perimenopauzy, menopauzy, alebo týmto obdobím zmien práve prechádzajú. Ako koučka v oblasti holistickej výživy a terapeutka duše pomáha ženám nájsť rovnováhu medzi telom a mysľou. Tatiana je autorkou úspešných e-bookov, vrátane 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou , Tajomstvá prirodzeného chudnutia a 5 kódov hormonálnej rovnováhy(s bonusmi o bylinkách, adaptogénoch a éterických olejoch). Učí ženy, ako zvládnuť hormonálne zmeny prostredníctvom jednoduchých zmien v životnom štýle a pomocou alternatívnych a terapeutických metód. Tatiana tiež poskytuje individuálne konzultácie a terapie zamerané na výživu, hormonálnu rovnováhu a duševnú pohodu. Viac o Tatiana nájdete tu >>> . Pripojte sa k zrelým ženám na facebooku >>