Kompletný sprievodca príznakmi menopauzy

kniha menopauza s ruzami

Vedeli ste, že menopauza začína perimenopauzou?

Perimenopauza, menopauza, postmenopauza, hovoria vám niečo tieto výrazy? Alebo ste v nich stratené, tak ako som bola aj ja, keď som vstupovala do menopauzy?

Poďme si ich postupne rozobrať.

Perimenopauza

Perimenopauza trvá približne 5 až 10 rokov, a v tomto období sa prejavia prvé príznaky začínajúcej menopauzy, návaly tepla, problémy so spánkom, priberanie.

Prvé signály môžu začať už vo veku po 40tke a vy si vôbec neuvedomujete, že rôzne zmeny, ku ktorým u vás dochádza, sú spojené s nástupom menopauzy.

Mnoho žien si uvedomí až spätne, že tieto príznaky pozorovali už veľmi dlho, a nenapadlo im, že môže ísť o menopauzu a s tým spojené hormonálne zmeny.
Aha moment sa väčšinou dostaví až s nástupom menopauzy.

Samozrejme toto sa mi deje už roky, poviete si, keď si prečítate, ako sa menopauza prejavuje.

Aj u mňa to bolo tak a myslela som si, že všetky zmeny sú spojené s pribúdajúcim vekom a vôbec som ich nedávala do súvislosti s prichádzajúcim klimaktériom. Určite mnohé z vás skočia rovnými nohami do obdobia, o ktorom sa moc nehovorí. Máme sa ho obávať, alebo brať obdobie klimaktéria ako súčasť našich životov, na ktorú si musíme zvyknúť?

Realita vám prinesie mnoho zaujímavých, niekedy aj komických situácií a verím, že sa budete vedieť s nimi vyrovnať.

Keď som sa chcela o menopauze a jej príznakoch dozvedieť viac, musela som sa pustiť do štúdia, ako sa prejavuje, či sa dá niektorým príznakom predísť, ako ich riešiť…

Ak vás táto téma zaujíma a chcete sa dozvedieť viac o menopauze a ako ju riešiť prirodzeným spôsobom, mám tu pre vás e-knihu >>>10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou

E - KNIHA MENOPAUZA

Kedy nastupuje menopauza?

Ženy začínajú prvýkrát pociťovať zmeny už v štyridsiatke, niektoré ešte skôr. Je mnoho faktorov, ktoré tento nástup ovplyvňujú. Na nástup menopauzy vplýva váš životný štýl, u fajčiarok sa objavuje skôr, takisto genetika, alebo váš zdravotný stav.
Ženy, ktoré podstúpia hysterektómiu, alebo chemoterapiu a ožarovanie vstúpia do menopauzy hneď.

Aké sú príznaky klimaktéria?

S perimenopauzou a menopauzou prichádza do vášho života mnoho zmien. U niektorých žien prebehnú bez väčších ťažkostí, niektoré trpia… U každej ženy sa príznaky prejavujú individuálne, ale väčšina z nich sa prejaví u každej.

Podľa toho ako sa prejavujú ich môžeme rozdeliť do dvoch kategórií:

Emocionálne symptómy:

  • precitlivenosť,
  • plačlivosť,
  • problémy s pamäťou a koncentráciou,
  • zmeny nálady,
  • podráždenosť,
  • úzkostlivosť,
  • nekontrolovateľné výbuchy hnevu,
  • depresívne stavy,
  • problémy pri vyjadrovaní.

Symptómy prejavujúce sa na fyzickom tele:

  • nepravidelná menštruácia,
  • bolesti hlavy,
  • vyčerpanosť a únava,
  • strata vlasov,
  • krvácanie z ďasien,
  • suchá pokožka,
  • suché oči,
  • návaly tepla,
  • nočné potenie,
  • búšenie srdca,
  • prírastok na váhe,
  • zadržovanie vody v tele,
  • nespavosť
  • bolesti kĺbov,
  • vaginálne infekcie,
  • bolesti pri sexe,
  • strata libida,
  • suchosť pošvy,
  • začínajúca osteoporóza,
  • zmena telesného pachu.

Ako viete zmierniť príznaky menopauzy?

Nepravidelná menštruácia:

V období perimenopauzy sa už začína predlžovať obdobie medzi menštruáciami a je to prvý signál, že dochádza k zmenám. Je potrebné, aby ste tento stav konzultovali so svojim lekárom, aby ste sa uistili, že sa nejedná o žiadne komplikácie, ale že prechádzate obdobím perimenopauzy. Cyklus sa vám môže predlžovať a tu je riziko otehotnenia, preto si treba dávať pozor. Pomôcť si môžete bylinkami ako sú alchemilka, ďatelina, šalvia.

Alebo tinktúrami z jarabiny, alchemilky, viac nájdete v tomto ebooku >>> Doplnky stravy v menopauze

Návaly tepla, nočné potenie:

Zvyčajné symptómy, ktoré zasiahnu takmer každú ženu, existuje len málo výnimiek, u ktorých sa vyskytnú len v malej – nebadateľnej miere. Tieto ženy sú skôr výnimkou, ako pravidlom.
Nočné potenie sú v podstate tiež návaly tepla, len sa prejavujú počas spánku, ktoré vás potrápia v noci a znamenajú pre vás prebdené noci a následne pocity únavy a vyčerpania.

Návaly tepla sú spojené s búšením srdca a striedajú sa s pocitom chladu.
Sú spôsobené nedostatkom tvorby estrogénu a celkovou zmenou hormonálneho systému.

Uvedomujte si tieto spúšťače: horúce nápoje, štipľavé jedlá, alkohol, kofeín a stres. Ak fajčíte, je možné, že sa u vás budú prejavovať častejšie a intenzívnejšie. Nikto vám nepovie, ako dlho budú trvať. Môže to trvať pár rokov, alebo aj roky po menopauze.

Ako sa môžete zbaviť návalov tepla?

Ustrážte si svoju stravu, vzdajte sa veľkého príjmu kávy a alkoholu. Ak fajčíte, prestaňte. Noste vzdušné oblečenie z prírodných materiálov a vrstvite, aby ste sa mohli vyzliecť, keď vám začne byť príliš horúco. Stres je veľkým spúšťačom, nájdite si techniky, ktoré vám pomôžu udržať sa v pokoji a nad vecou. Hýbte sa, športujte, budete lepšie spať a ľahšie prejdete týmto obdobím.
Ak si myslíte, že si samy s týmto fantómom neviete poradiť, hľadajte pomoc u odborníkov.

Návaly tepla sú ovplyvnené aj nadváhou, ak ste pribrali a neviete sa zbaviť nadbytočných kíl, nie je to vaša vina, sú za tým hormonálne zmeny, ktorými prechádzate.

Chcete vedieť, ktoré potraviny prospievajú vášmu hormonálnemu systému, ktoré jedlá zvýšia hladiny progesterónu, ako sa zbaviť nafúknutého bruška, čo už večer nejesť? To všetko a oveľa viac nájdete v e-knihe >>> Vaše telo a hormóny v rovnováhe

e-kniha Vaše telo a hormóny v rovnováhe

Strata libida a suchosť pošvy:

Obdobie menopauzy je obdobím náročných zmien. Zmeny nastanú nielen v duševnej rovine, ale aj vo fyzickom svete. Znížené libido môže byť spôsobené znížením produkcie testosterónu, únavou, nespavosťou, podráždenosťou až depresiou. Takisto lieky, ktoré užívate na tlak, cukrovku, alebo iné ochorenia môžu tento stav ovplyvniť. Pre zdravie ženy je potrebné pokračovať vo vzťahu a mať pravidelný styk.

Kegelove cviky sú jednou z možností, ako si udržať zdravé svaly panvového dna, znížite tým aj riziko inkontinencie.

Znížená hladina estrogénu spôsobí zníženú elasticitu vagíny a tiež jej prekrvenie. Vagína môže byť viac náchylná na zápaly, alebo infekcie. Návaly po čase zmiznú, ale problémy v tejto oblasti sa môžu zhoršovať.

Porozprávajte sa svojim lekárom o možnostiach, ako riešiť tento stav, nevzdávajte sa a vyskúšajte viac možností, určite dosiahnete dobré výsledky, a nájdete pre seba to správne riešenie.

Nekontrolovateľné zmeny nálady:

Chce sa vám smiať a následne hneď plakať? Alebo vás nahnevá maličkosť, ktorá by vás predtým nechala ľahostajnou?
Hormonálne zmeny, ktoré v tele nastávajú sa pohrajú aj s vašimi citmi. Podráždenosť, nevysvetliteľný plač, úzkosť a nespavosť, preskúšajú aj vašu nervovú sústavu. Záležitosti, ktoré ste doteraz vybavili s ľahkosťou, sa môžu stať pre vás nočnou morou.

Ak zistíte, že vás tieto nálady vyradili zo spoločenského života, začnite s tým hneď bojovať. V tomto boji vám dokážu pomôcť aj bylinky, ktoré sú vhodné práve pre ženy v tomto období života.

Ako podporiť psychiku?

*naučte sa zhlboka dýchať, meditujte,
*začnite cvičiť, joga vám prinesie úľavu,
*do jedálnička si pridajte viac zeleniny a ovocia,
*každý deň sa smejte, humor odbúra stres a zlepší vám náladu,
*nájdite si priateľky, alebo komunitu, kde sa budete cítiť dobre,
*masáže uvoľnia celé vaše telo,
*nájdite si činnosti, ktoré vám robia dobre,

Ako na zvýšenú únavu a nespavosť?

Poruchy spánku, časté nočné budenie a ranná únava. Takto opisuje mnoho žien svoj spánok. Z toho potom vyplynie podráždenosť, problémy so sústredením a stratou pamäti.
Dajte si záležať na tom, aby ste spali aspoň 7-8 hodín. Zlepší to vašu fyzickú aj psychickú kondíciu a eliminujete mnoho z horeuvedených príznakov.

Nedostatok spánku vplýva aj na myslenie a problémy s koncentráciou. Zabúdate a neviete si vysvetliť, prečo zrazu hľadáte slová, neviete si na niečo spomenúť, alebo sa vám „strácajú veci“.
Trénujte svoj mozog – lúštite krížovky, stretávajte sa s priateľmi, začnite sa učiť nové veci. A hlavne, usilujte sa o kvalitný oddych počas noci.

Čo vám pomôže proti nespavosti v menopauze

*vytvorte si svoj spánkový rituál,
*meditujte a relaxujte,
*športujte,
*začnite s pravidelnými večernými prechádzkami,
*používajte liečivé bylinky,
*aromaterapia má mnoho skvelých účinkov,
*spite v chladnej miestnosti.

Existuje mnoho spôsobov, ako sa dopracovať ku kvalitnému spánku. Dajte si však pozor na príjem liekov na spanie, pretože mnohé spôsobujú závislosť a môžu ešte viac zhoršiť váš spánok.

Čo pomôže pri bolestiach hlavy?

V období perimenopauzy a menopauzy sa objavia bolesti hlavy oveľa častejšie. Vyvolávajú ich hlavne hormonálne zmeny. Ale existuje mnoho iných „spúšťačov“. Tieto si dokážete odkontrolovať a následne sa im vyhnúť.

Nedostatok hydratácie tela je častou príčinou, preto nezabúdajte piť počas celého dňa. Vylúčte alkohol a tiež veľa kávy, tie vás zbytočne dehydrujú a zvyšujú krvný tlak.

Zaveďte si do každodenných aktivít meditáciu a oddych. Nebojte sa, nič vám neutečie, práve naopak, budete sa cítiť sviežo a dokážete oveľa viac, ako keď budete musieť stále riešiť nepríjemné bolesti.

Čo s priberaním na váhe a bolesťami kĺbov?

Hormonálne výkyvy sú badateľné takmer u každej ženy po 45. veku života. Na začiatku nie sú až také výrazné, ale rovnica sa prejaví:

S PRIBÚDAJÚCIMI ROKMI, PRIBÚDAJÚ AJ KILÁ.

Postupne, nekontrolovateľne, bez ohlásenia...

Na bruchu sa začne ukladať tuk a zaobľujeme sa. Nadváha len zhorší všetky javy spojené s prechodom.

Vašou mantrou by malo byť: Nepribrať.

Ak sa nabalia nechcené kilá, začnite hneď konať. Vy ste zodpovedné za svoje zdravie, dokážete to.
Zmeňte svoj jedálniček, už nepotrebujete príjem toľkých kalórií, záleží skôr na kvalite ako kvantite.
Zelenina, ovocie, chudé mäso, ryby, strukoviny, orechy a semená – vám dodajú ten správny pomer živín potrebných na správne fungovanie vášho organizmu.

V tomto období sa prejavia aj bolesti tela a stuhnutie kĺbov, ktoré môžu obmedziť váš pohyb.
Preto je veľmi potrebné, ak ste aj doteraz nešportovali, aby ste si našli aktivity, ktoré vám pomôžu udržať si váhu a nestrácať svalovú hmotu.
Nájdite si aeróbne aktivity, ako je chôdza, jogging, plávanie, ktoré pomáhajú spaľovať tuky a udržia ručičku na váhe na prijateľnom čísle.
Cvičte aspoň hodinu 3-4 krát do týždňa. Vybudujete si svalstvo a efektívne zaútočíte proti obávanej osteoporóze.

Priberáte a neviete sa zbaviť nechcených kíl? Chceli by ste vedieť, ako sa správne stravovať a podporiť svoje telo počas hormonálnych zmien? Všetko nájdete v tejto e-knihe >>> Tajomstvá prirodzeného chudnutia

e - kniha Tajomstvá prirodzeného chudnutia

A čo koruna krásy? Ako sa postarať o krásu vlasov v menopauze?

Pre každú ženu sú vlasy symbolom ženskosti a nie je príjemné, keď práve v tomto období plnom zmien nastane rednutie a vypadávanie vlasov.

  • zábaly sú zárukou bohatej hrivy – môžete použiť zábal z kokosového oleja, alebo olivového oleja s vajíčkom, vlasy budete mať krásne, hebké a dodáte im výživu,
  • používajte hrebene a kefy z prírodných materiálov a vyhnite sa kovovým, ktoré vám zbytočne zničia vlasy,
  • ak je to možné nepoužívajte horúce fény, zbytočne si vysušíte už aj tak veľmi suché vlasy,
  • chráňte si vlasy pred slnkom,
  • na umývanie a ošetrovanie uprednostnite prírodné produkty, eliminujte chémiu,
  • výživná strava sa tiež podpíše na kráse vašich vlasov, zaraďte do svojich jedálničkov orechy a semená, veľa zeleniny a ovocia,
  • z esenciálnych olejov je najlepší rozmarínový olej, stačí ak si zmiešate 2-4 kvapky esenciálneho rozmarínového oleja s približne dvomi čajovými lyžičkami kokosového oleja. Týmto olejom si masírujte pokožku hlavy približne 10 minút, potom si dajte na hlavu teplý uterák a nechajte pôsobiť 30 minút. Nakoniec si hlavu umyte ako zvyčajne.
  • Vlasy si oplachujte studenou vodou, môžete si pridať aj ocot. Vaše vlasy budú nádherné.

Ak si myslíte, že je obdobie menopauzy pre vás náročné, obklopte sa priateľmi, začnite venovať viac času sebe a svojim záľubám, nezabúdajte na sebalásku, ktorá vám prinesie radosť do života.

Toto obdobie nemusí byť len strádaním, ale naopak – môžete si ho začať užívať.

Pokúste sa o zmeny, ktoré vám prinesú úľavu a ja verím, že tento úsek vášho života bude nádherný a jedinečný.

Ak sa chcete dozvedieť viac, ako sa vysporiadať s perimenopauzou a menopauzou prirodzeným spôsobom mám pre vás e-knihu >>> 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou

Chcete vedieť, ktoré potraviny prospievajú vášmu hormonálnemu systému, ktoré jedlá zvýšia hladiny progesterónu, ako sa zbaviť nafúknutého bruška, čo už večer nejesť? To všetko a oveľa viac nájdete v e-knihe >>> Vaše telo a hormóny v rovnováhe

Napísala som pre vás e-knihu s praktickými radami, ako sa zbaviť nechcených kíl, počas obdobia hormonálnych zmien, ako získať peknú postavu zmenou životného štýlu, výživnou stravou a myslením s názvom >>> Tajomstvá prirodzeného chudnutia.

Som tu pre vás, aby som vám pomohla na vašej ceste. Ak si neviete samy poradiť a hľadáte podporu a pochopenie, neváhajte a objednajte sa na online konzultáciu TU >>>

Viac o doplnkoch stravy nájdete v ebooku zadarmo >>> Doplnky stravy pre ženy v menopauze“.

Ak sa chcete dozvedieť viac o menopauze, ako riešiť nepríjemné príznaky klimaktéria, alebo si pozdieľať svoje skúsenosti so ženami na rovnakej vlnovej dĺžke, pridajte sa do facebookovej skupiny: Ovládnite menopauzu.

Alebo si stiahnite niektorý z ebookov zadarmo, ktoré sa venujú ženám v menopauze:)

Tatiana Benčeková
Tatiana založila komunitu žien, ktoré vstupujú do perimenopauzy a menopauzy, alebo práve obdobím hormonálnych zmien prechádzajú. Je koučkou v oblasti holistickej výživy, alternatívnych prístupov, aromaterapie a terapeutkou duše. Tatiana je autorkou e-bookov 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou a Tajomstvá prirodzeného chudnutia. Učí ženy prechádzať cestami hormonálneho labyrintu, pomocou jednoduchých zmien v ich životnom štýle, v kombinácii s alternatívnymi a terapeutickými metódami. Viac o Tatiana nájdete tu >>> . Pripojte sa k zrelým ženám na facebooku >>