Nočné návaly a búšenie srdca počas menopauzy

zena v lese

Po ťažkom a náročnom dni sa tešíte do postele. Viete, že potrebujete spánok, len ten vás zbaví únavy, napätia a vyčerpania. Konečne zaľahnete a nič.

Spánok neprichádza. Chvíľu sa prehadzujete, až to nakoniec vzdáte a odbehnete si na toaletu. Znovu si ľahnete a spomeniete si, že ste niekde čítali o tom, že relaxácia pomáha. Ležíte a uvoľňujete si celé telo. Prechádzate v mysli od nôh až po korienky vlasov, uvoľňujete všetko, čo sa len dá a dýchate zhlboka. Začínate pociťovať, že vám oťažievajú viečka a je vám príjemne.

Konečne sa vám podarilo zaspať.

Za dve hodiny sa budíte. Ste celé spotené, ako by ste boli práve na pláži pod slnečníkom a teplota vzduchu sa vyšplhala na viac ako 35 stupňov. Nočné návaly a búšenie srdca sa znovu ozvali.

Srdce vám bije o závod a neviete si vysvetliť, čo sa s vami deje. Že by infarkt? Alebo problémy so srdcom? A čo to potenie? Hádam nemám teplotu? Mysľou vám prebehne veľa neistých myšlienok a začínate pomýšľať na najhoršie.

Vstanete a v lepšom prípade si prezlečiete pyžamo, alebo nočnú košeľu. V tom horšom musíte prezliecť aj posteľné obliečky.

A začínate odznova. Prehadzujete sa z jednej strany na druhú. Zrazu vám ostalo chladno, je vám zima a preto sa prikryjete až po uši. Spánok však neprichádza. Skúšate relaxáciu, ale tá nezaberá. Počítate ovečky, je ich za dva košiare a vy ste stále hore.

Až nakoniec sa vám podarí zaspať. Za pár hodín, niekedy len za chvíľu, sa znovu budíte na to, že ste spotené a je vám horúco na nevydržanie. Ak to ešte v tejto chvíli nevzdáte, znovu sa prezlečiete a pokúšate sa zachrániť túto prehýrenú noc.

Budíte sa o piatej, viete, že už nezaspíte a ste ešte viac unavené, ako keď ste si išli ľahnúť.

Pripomína vám to niečo?

Vitajte vo svete žien, kde spánok neprináša potrebnú silu a energiu, ale vás o ňu oberá.

Veľakrát nočné návaly, potenie a o závod búšiace srdce prekazia vaše plány. „A vy prehýrite celú noc.

Ak sa chcete KONEČNE DOBRE VYSPAŤ, aj napriek hormonálnym zmenám, ktorými počas perimenopauzy a menopauzy prechádzate, mám pre vás ebook >>>AKO ZVÍŤAZIŤ NAD NESPAVOSŤOU V MENOPAUZE

nespavost v menopauze

Čo pomáha proti návalom, nočnému poteniu a búšeniu srdca, ktoré vás okrádajú o spánok?

1. Na svojom spánku môžete popracovať už počas dňa

Vypijete denne 3 a viac kávičiek, alebo si večer dodávate energiu alkoholickým drinkom?

Už tieto drobné chybičky vám zo spánku ukroja nejaký ten podiel.

Ste v neustálom kole a zabúdate na oddych? Vaše telo bude pracovať aj počas noci. Vysoké hladiny hormónu kortizol, ktorý je stresovým hormónom vás neuspí, nabudí vás a môžete do ráno počítať všetko, čo vám príde na rozum.

Doprajete si horúci bylinkový čaj tesne pred spaním? Lepší bude vlažný. Horúci nápoj vám vyvolá návaly a zobudíte sa na to, že ste celé spotené.

A čo pohyb? Hýbete sa počas dňa? Pravidelným pohybom sa udržiavate v kondícii, ventilujete nahromadený stres a neverili by ste, ako vám pomôžu večerné prechádzky.

Prekvapila vás menopauza a neviete, ako sa s ňou vysporiadať?

Dovoľte, aby som vám predstavila postupy, ktoré vás privedú k príjemnému prechodu perimenopauzou a menopauzou v mojom e- booku >>> 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou.

E - KNIHA MENOPAUZA

2. Ako môžete predísť nočným návalom

Posteľné obliečky si kupujte z chladivých prírodných látok.

Miesto teplého pyžama si radšej kúpte chladivú nočnú košeľu, alebo len tenké tielko. Medzi nami – aj nohavičky vám môžu byť nepríjemné. Čím viac odhalené telo, tým lepšie. Prestavte si obrázky malých anjelikov a zmeňte sa počas noci na nich. Tiež majú len krátke košieľky a nič viac.

Cez zimu sa vyhnite prekúrenej miestnosti, v ktorej spíte. Radšej pred spaním poriadne vyvetrajte a znížte teplotu. Zmiernite tak nepríjemné návaly a potenie.

Na trhu sú aj chladivé vankúše a paplóny – vyskúšajte, tiež vám môžu pomôcť.

V lete si pustite ventilátor, alebo klímu, aby ste sa nemuseli neustále prezliekať. Alebo sa úplne vyzlečte a prikryte sa len plachtou.

Ak spíte so svojou polovičkou a navzájom sa počas noci budíte, zvážte oddelené spálne. Ak sa aj počas noci zobudíte a nebudete môcť zaspať, môžete si čítať. Ak váš partner chrápe, stane sa pre vás spánok nočnou morou. Buď sa budete budiť na návaly tepla, búšenie srdca, alebo jeho chrápanie. Aby neprišlo k najhoršiemu a váš partner prežil ďalšiu z prehýrených nocí, radšej sa v noci odsuňte na „vedľajšiu koľaj“.

Pred spaním si môžete postriekať podušku 2-3 kvapkami levanduľového oleja, upokojí vás a pomôže vám pri zaspávaní.

3. Zbavte sa nadbytočných kíl

Nezapnete gombíky na nohaviciach, na bruchu vám narástol „nejaký nový sval“ a radšej sa nechcete postaviť na váhu, pretože viete, že by vám nič lichotivé neukázala?

Teraz je ten správny čas, niečo so svojou postavou urobiť. Nenechávajte to na potom, až po sviatkoch, až v pondelok, až po narodeninách… Konajte a to hneď. Zbytočné kilá navyše vám zhoršujú návaly, ich počet aj intenzitu.

A nielen to, nadváha sa podpisuje pod všetky nepríjemné príznaky menopauzy, vplýva na hormonálnu nerovnováhu a oberá vás o radosť zo života.

Mám pre vás dobrú správu. Zmena vášho jedálnička je priamo úmerná tomu, ako sa budete cítiť. Pridajte si do svojho denného menu viac zeleniny a ovocia, zdravé tuky a bielkoviny.

Zapamätajte si, že cukor a biela múka sú vaši najväčší nepriatelia. Ak si chcete dopriať trochu alkoholu, dajte si radšej suché víno a tiež to s ním nepreháňajte. Alkohol zhoršuje návaly a nepríjemné potenie.

Pomáha aj pravidelný pitný režim. Voda sa postará o váš metabolizmus a pomôže vám pri chudnutí.

Večer už veľa nejedzte, zbytočne si zaťažíte trávenie a budete sa počas noci prehadzovať nielen kvôli návalom, ale aj kvôli plnému žalúdku.

Hormonálne hladiny viete vyrovnať príjmom fytoestrogénov, napríklad pomletým ľanovým semienkom, ktoré si môžete pridať do smoothie, alebo jogurtu, či iných jedál.

Pribrali ste a neviete sa naštartovať, aby ste začali chudnúť? Sú pre vás nabraté kilá zbytočnou záťažou, ktorá vás oberá o radosť zo života?

Napísala som pre vás e-book s praktickými radami, ako sa zbaviť nechcených kíl, počas obdobia hormonálnych zmien, ako získať peknú postavu zmenou životného štýlu, výživnou stravou a myslením s názvom >>> Tajomstvá prirodzeného chudnutia.

Tajomstvá chudnutia v menopauze

4. Alternatívna medicína a hormonálna substitučná liečba/HST/

Hormonálna substitučná liečba je založená na dodávaní chýbajúcich hormónov do organizmu ženy, ktoré sa prestali tvoriť vo vaječníkoch.

Hlavnou zložkou sú estrogény a HST má za úlohu obnoviť ich hladinu, aby telo fungovalo ako predtým.

Aké sú výhody HST?

Je účinným prostriedkom proti návalom a nočnému poteniu. Mnoho žien tvrdí, že im hormonálna substitučná liečba zlepšila kvalitu ich života.

Dôležitým faktorom pri jej užívaní je aj to, že chráni ženy pred osteoporózou, ku ktorej v tomto období dochádza.

Pôsobí aj na estrogénové receptory v mozgu a pomáha pri pocitoch úzkosti, častých zmenách nálady, alebo depresii.

Aké sú nevýhody HST?

Vedecké štúdie preukázali jej vplyv na vznik krvných zrazenín a rakovinu prsníka a vaječníkov.

HST sa skladá z estrogénovej a progestagénovej zložky, obidve môžu vyvolať nežiadúce účinky.

Hlavné nevýhody hormonálnej substitučnej liečby:

 • zadržiavanie vody v tele,
 • zvýšená citlivosť a opuch prsníkov,
 • bolesti hlavy,
 • problémy s trávením,
 • výkyvy nálady a depresívne stavy.

U každej ženy sa môžu prejaviť príznaky inak. Čím sú vyššie hladiny hormónov v prípravku, tým je silnejšia reakcia tela. Preto, ak vám spôsobuje HST problémy, môžete požiadať svojho lekára o iný druh.

Aké typy HST môžete užívať?

Existujú dva hlavné spôsoby užívania:

ústne – tabletky,

kožné –  vo forme gélov, alebo náplastí.

Tabletky obsahujú rôzne dávky liečiv a je potrebné prekonzultovať ich užívanie s lekárom. Ak vám spôsobujú problémy, treba sa s ním poradiť o zmene, alebo úplnom vylúčení. Každá ženy reaguje inak.

Náplasti sa aplikujú na pokožku a vymieňajú sa raz, alebo dvakrát za týždeň. Vstrebávajú sa prostredníctvom kože priamo do krvného obehu, ich vedľajšie účinky nebývajú také výrazné.

Kedy pre vás nie je HST vhodná?

Kvôli zdravotným problémom niektoré ženy nemôžu užívať hormonálnu substitučnú liečbu.

Patria sem:

 • ženy, ktoré prekonali rakovinu prsníka, alebo iný typ rakoviny závislý od estrogénov,
 • ženy, ktoré majú neliečený vysoký tlak,
 • ženy s ochorením pečene,
 • ženy, ktoré trpia kardiovaskulárnymi chorobami, alebo majú problémy so srdcom.

Ak sú pre vás nepríjemné príznaky menopauzy ako silné návaly, zmeny nálad, potenie a nespavosť nočnou morou, môžete nad nimi pouvažovať. Treba zvážiť jej riziká a po konzultácii s lekárom sa rozhodnúť. Vždy je tu aj alternatívna liečba. Záleží na vás.

Alternatívna medicína sa zameriava na liečenie celého organizmu ako celku, snaží sa o zachovanie zdravia a vitality. Prírodná liečba nie je natoľko invazívna a nemá vedľajšie účinky. Preto si ju ženy obľúbili.

Ženy veľakrát hľadajú prirodzené riešenie svojej situácie, pretože im substitučná liečba nemôže byť predpísaná, alebo sú vnútorne presvedčené a hneď na začiatku ju odmietnu.

V tomto smere pomáha tradičná čínska medicína, hormonálna jogová terapia, zmena životného štýlu, dostatok pohybu a výživná strava. Výborným pomocníkom je aj cyklovanie semien, ktoré používajú naturopati už dlhé roky, pri zmierňovaní príznakov menopauzy.

Alternatívny prístup riešenia menopauzy vám prinesie veľa benefitov:

 • zníži intenzitu symptómov menopauzy,
 • pomôže vám znížiť úroveň stresu,
 • odstráni problémy so spánkom,
 • zlepší váš emočný život,
 • prinesie vám viac vitality a duševnej pohody.

Mne viac vyhovuje prírodné riešenie, kedy nemusím zasahovať do prirodzeného biorytmu môjho tela. Každá žena sa môže rozhodnúť a chápem aj tie, ktoré nemajú inú možnosť, ako začať s HST, pretože ich zmeny hormonálnych hladín oberajú o energiu a radosť zo života.

Budem veľmi rada, ak vám tento článok pomôže a prehýrené noci sa pre vás stanú minulosťou.

A keď niečo chceš, celý vesmír sa spojí, aby ti to pomohol dosiahnuť.

Paolo Coelho

Vplývajú hormonálne zmeny negatívne na kvalitu vášho života? Túžite vystúpiť zo začarovaného kruhu a zbaviť sa problémov s návalmi, spánkom, búšením srdca, priberaním, nervozitou, či plačlivosťou?

Ak sa chcete dozvedieť viac, ako sa vysporiadať s perimenopauzou a menopauzou prirodzeným spôsobom mám pre vás e-knihu >>> 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou.

Chcete vedieť, ktoré potraviny prospievajú vášmu hormonálnemu systému, ktoré jedlá zvýšia hladiny progesterónu, ako sa zbaviť nafúknutého bruška, čo už večer nejesť? To všetko a oveľa viac nájdete v e-knihe >>> Vaše telo a hormóny v rovnováhe

Napísala som pre vás e-book s praktickými radami, ako sa zbaviť nechcených kíl, počas obdobia hormonálnych zmien, ako získať peknú postavu zmenou životného štýlu, výživnou stravou a myslením s názvom >>> Tajomstvá prirodzeného chudnutia.

Som tu pre vás, aby som vám pomohla na vašej ceste. Ak si neviete samy poradiť a hľadáte podporu a pochopenie, neváhajte a objednajte sa na online konzultáciu TU >>>

Viac o doplnkoch stravy nájdete v ebooku zadarmo >>> Doplnky stravy pre ženy v menopauze“.

Ak sa chcete dozvedieť viac o menopauze, ako riešiť nepríjemné príznaky klimaktéria, alebo si pozdieľať svoje skúsenosti so ženami na rovnakej vlnovej dĺžke, pridajte sa do facebookovej skupiny: Ovládnite menopauzu.

Alebo si stiahnite niektorý z ebookov zadarmo, ktoré sa venujú ženám v menopauze:)

Tatiana Benčeková
Tatiana založila komunitu žien, ktoré vstupujú do perimenopauzy a menopauzy, alebo práve obdobím hormonálnych zmien prechádzajú. Je koučkou v oblasti holistickej výživy, alternatívnych prístupov, aromaterapie a terapeutkou duše. Tatiana je autorkou e-bookov 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou a Tajomstvá prirodzeného chudnutia. Učí ženy prechádzať cestami hormonálneho labyrintu, pomocou jednoduchých zmien v ich životnom štýle, v kombinácii s alternatívnymi a terapeutickými metódami. Viac o Tatiana nájdete tu >>> . Pripojte sa k zrelým ženám na facebooku >>