Ako zatočiť so zmenami nálad v menopauze? Zvládnete to aj bez liekov

zmeny nalad v menopauze Tatiana

Už ráno vstávate a nemáte na nič náladu? Po chvíľke sa všetko zmení a usmievate sa, ale eufória netrvá dlho a za chvíľku je vám do plaču? Zmeny nálad v menopauze nie sú ničím výnimočným. Patria k tomuto obdobiu.

Aj u mňa tomu nebolo inak. Moje nálady mi liezli poriadne na nervy a myslím, že aj všetkým v mojom okolí. Začala som skúmať, čo je ich príčinou a ako sa pričastých zmien nálady dokážem zbaviť. Zaradila som si do každodenného života zmeny a znovu sa mi vrátila radosť do života, už som sa nenechala ovládať svojimi citmi.

Začala som sa viac hýbať, zlepšila som skladbu svojho jedálnička a získala späť dobrú náladu a chuť niečo robiť.

Derú sa vám do očí slzy a je vám smutno, aj keď ste boli ešte pred chvíľou šťastné a usmievali ste sa. Čo sa to deje? Prečo prechádzate celým spektrom nálad od smiechu, plaču až po ľutovanie samej seba, či úzkosť?

Môžu za to hormóny. S klesajúcimi hladinami estrogénu sa stávate viac citlivými a reagujete emocionálne. Keď sa všetci smejú, vám môže byť do plaču. Zistíte, že vás rozľútostia životné situácie, ktoré ste predtým ani nevnímali.

Ostali ste v období menopauzy viac sentimentálne a ovládajú vás vaše nálady?

Aj u mňa nastalo obdobie, kedy sa mi nahrnuli do očí slzy. Mala som pocit, že ma nikto nechápe. A najhoršie bolo, že som nechápala samu seba. Robila som si výčitky a myslela som si, že som divná. Prečo sa zo mňa stala taká citlivka, som pochopila až neskôr, keď som sa začala venovať téme menopauzy.

Ak ste extrémne citlivé na akékoľvek podnety zvonka a na všetko reagujete plačom, alebo krikom, nič sa nedeje. Precitlivenosť patrí k obdobiu prechodu, ako aj ďalšie nepríjemné príznaky menopauzy.

Stačí ak máte zlý deň, veľa stresu, cítite, že nič nestíhate a vaše vnútro kričí, že už má všetkého dosť. Psychické vyčerpanie nebýva výnimkou, ale dobrou správou je, že sa môžete vyzbrojiť myšlienkami, ktoré vám dodajú odvahu a život budete brať z tej lepšej a veselšej stránky.

Hormonálne zmeny, hlavne pokles estrogénu a progesterónu sú zodpovedné za vaše nálady. Hladiny estrogénu ovplyvňujú aj ďalšie hormóny v mozgu, sú to hlavne serotonín a dopamín. S klesajúcimi hladinami estrogénu a progesterónu klesá aj vaša nálada.

K tomu sa pridá nedostatok spánku, časté budenie v noci, únava a znížené libido, a ostanete smutné, nahnevané, či precitlivené.

Ak sa chcete KONEČNE DOBRE VYSPAŤ, aj napriek hormonálnym zmenám, ktorými počas perimenopauzy a menopauzy prechádzate, mám pre vás ebook  >>>AKO ZVÍŤAZIŤ NAD NESPAVOSŤOU V MENOPAUZE

ako zvitazit nad nespavostou v menopauze

 

Nezúfajte, hlavne si uvedomte, že sú len chvíľkové a pominú. Ak však máte pocit, že trpíte depresívnymi stavmi a neviete si samy pomôcť, obráťte sa radšej na odborníkov.

Tipy a praktické rady ako sa vysporiadať s menopauzou a prejsť týmto zaujímavým obdobím vášho života v pohode nájdete v e-knihe >>> 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou.“

Ako sa zbaviť pričastých zmien nálady v menopauze:

1. Hormonálna joga

Keď som pátrala po účinných prostriedkoch, ako čeliť príznakom menopauzy, natrafila som na hormonálnu jogu. Neviem, či ste o nej už počuli. Jej cvičením dosahujú úžasné výsledky ženy, ktoré potrebujú otehotnieť, ale aj ženy po operácii pohlavných orgánov, alebo tie, ktoré prechádzajú menopauzou.

Hormonálna joga vám pomôže s mnohými nepríjemnými príznakmi menopauzy.

POZOR!!!

Je potrebné konzultovať jej cvičenie s odborníčkou, ktorá vám povie, či je tento druh jogy pre vás bezpečný. Nakoľko dochádza k výrazným zmenám v hormonálnom systéme, netreba to podceniť. Preto ak máte zdravotné problémy, najskôr sa informujte.

Napríklad ženy, ktoré majú rakovinu prsníka spôsobenú estrogénovou dominanciou, sa takémuto cvičeniu nesmú venovať. Je viac kontraindikácií, ktoré hormonálnu jogu vylučujú.

Ako vám pomôže hormonálna joga v období menopauzy:

Na fyziologickej úrovni

 • znovu aktivuje tvorbu hormónov,
 • znižuje intenzitu symptómov menopauzy,
 • zabraňuje výskytu ochorení spôsobených nízkou hladinou hormónov.

Na telesnej úrovni

 • posilňuje svaly,
 • napomáha správnemu držaniu tela,
 • tvaruje telo,
 • posilňuje kosti a je prevenciou pred osteoporózou.

Na psychickej úrovni

 • pomáha zvládať stres,
 • odstraňuje nespavosť,
 • odstraňuje depresiu a ďalšie emočné problémy spojené s nízkou hladinou hormónov.

Cvičením hormonálnej jogy získate vitalitu a duševnú pohodu Spojte sa s odborníčkami, ktoré hormonálnu jogu u nás učia a praktikujú. Určite vám pomôžu.

Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako sa popasovať s hormonálnymi zmenami, všetko nájdete v tejto e-knihe >>> Vaše telo a hormóny v rovnováhe

2. Strava

Zmeny nálady sú väčšinou odrazom nedostatku vitamínov skupiny B, ale tiež vitamínu D, či omega -3 mastných kyselín.

Doprajte si výživnú stravu plnú čerstvej zeleniny a ovocia.

Orechy a semená, či bobuľovité ovocie vám pridajú na nálade. Uprednostnite jedlá s fytoestrogénmi.

Obmedzte príjem cukru a presladených jedál. Takáto zmena vo vašom jedálničku sa prejaví na vašej nálade okamžite. Vyberajte si jedlá s nižším až stredným glykemickým indexom, aby ste si udržali stabilné hladiny cukru v krvi. Takto dosiahnete, že budete počas celého dňa v pohode.

Využite všetky farebné zdroje zeleniny a ovocia, dodajte svojmu telu zdravé bielkoviny a budete oveľa šťastnejšie. Takisto konzumácia rýb vás nabije energiou a chuťou do života.

Mnohokrát ženy počas perimenopauzy a menopauzy naberú nechcené kilá a tom im samozrejme na nálade nepridá. Aj napriek správnemu stravovaniu a dostatku pohybu sa kilá nabalia a nie a nie sa ich zbaviť. Môžu za to hormonálne zmeny a preto je prístup k chudnutiu, alebo udržaniu si váhy v tomto období špecifický.

Ak sa chcete dozvedieť viac napísala som pre vás e-book s praktickými radami, ako sa zbaviť nechcených kíl, počas obdobia hormonálnych zmien, ako získať peknú postavu zmenou životného štýlu, výživnou stravou a myslením s názvom >>> Tajomstvá prirodzeného chudnutia.

chudnutie v menopauze

Pomôžu vám aj bylinkové čaje a doplnky stravy, určené pre ženy v perimenopauze a menopauze.

Viac o doplnkoch stravy nájdete na tejto stránke >>> Doplnky stravy pre ženy v perimenopauze a menopauze

Na úpravu hormonálnych hladín vám odporúčam doplnok stravy: Indonal Woman

Indonal Woman pomáha udržať zdravú hladinu ženských pohlavných hormónov, prirodzene chráni tkanivá pŕs a maternice, podporuje prirodzenú imunitu celého tela a detoxikuje telo.

3. Myslite viac na seba

Ak sú zmeny nálad veľmi časté a neviete sa ich zbaviť, porozprávajte sa s priateľmi, alebo rodinnými príslušníkmi, niekedy stačí, keď vás niekto vypočuje a uľaví sa vám.

Nájdite si činnosti, ktoré vás tešia – čítajte si, spievajte, tancujte, maľujte. Tešte sa z maličkostí a nájdite si záujmy, ktoré vám robia radosť. Neviete, čo by to mohlo byť? Spomeňte si, čo ste rady robili, keď ste boli malé, alebo čomu ste sa nemohli venovať kvôli rodine, deťom a doplňte si samy…

Ak nájdete pre seba aktivity, pri ktorých zabúdate na okolitý svet, vyhrali ste. Pre mňa sú veľkou vášňou knihy, počítač, nové programy, grafika, fotografovanie. Je toho veľa a vždy sa mám na čo tešiť. Ak aj vy nájdete niečo, čo vám každé ráno vyčarí úsmev na perách, zabudnete na úzkosť a plač.

Čo môžete pre seba urobiť:

 • Premyslite si, čo je dôležité a ostatné odložte,
 • neberte si na svoje plecia viac, ako zvládnete,
 • ak pociťujete únavu, oddychujte, vaše telo vám chce niečo povedať,
 • nájdite si komunitu žien, ktoré tiež prechádzajú týmto „zaujímavým obdobím“,
 • píšte si denník, zapisujte si, čo u vás precitlivené správanie vyvoláva,
 • naučte sa meditovať, meditácie vnesú do vášho života vyrovnanosť a budete oveľa optimistickejšie.

Neodsudzujte sa za svoju precitlivenosť, ste to stále vy. Verte si a buďte si vedomé svojich pozitívnych vlastností. Nemusíte sa za svoje pocity hanbiť, ani ich skrývať.

Ste bohyňami a vaša citlivosť k vám jednoducho patrí. Buďte si vedomé svojej ženskosti.

Mojim trikom, ak nie som úplne v pohode, je úsmev. Je vedecky dokázané, že keď sa usmievate, nastanú zmeny v celom vašom tele. Vyprodukujú sa hormóny šťastia a vám sa zlepší nálada. Je to najrýchlejšie riešenie, ako si pomôcť pri výkyvoch nálad a precitlivenosti.

Vyhľadávajte humorné situácie, pozrite si komédie, stretávajte sa s ľuďmi, ktorí vás inšpirujú a je vám s nimi dobre. Ak máte často problém s udržaním svojich emócií na uzde, začnite vo svojom živote hľadať viac optimizmu.

Odpojte sa od negatívnych ľudí, ak sú vo vašom okolí takí, ktorí na všetko hundrú a nie sú s ničím spokojní, ich negatívna energia sa prenáša aj na vás. Stačí, že sa zmietate v hormonálnom mixéri, nemusíte venovať čas niekomu, kto vás oberá o váš čas a znepríjemňuje vám život.

V akom emočnom rozpoložení sa nachádzate, veľakrát záleží na vašich myšlienkach a tie si našťastie môžete vyberať. Len vy ste tvorkyňami svojho života. Na čo myslíte, to sa premietne aj do vášho života. Odhoďte neproduktívne myšlienky plné obáv a negativity a nahraďte ich myšlienkami lásky a radosti.

Tipy a triky na dobrú náladu

 • Oranžová farba vám zlepší náladu, doprajte si jedlá tejto farby: mandarínky, pomaranče, broskyne, batáty, tekvicu hokaido.
 • Horká čokoláda, viac ako 70%, vám vyčarí tiež úsmev na perách.
 • Kúpeľ, alebo sprcha s voňavými olejmi vás uvoľnia a prinesú dobrú náladu.
 • Každé ráno začnite úsmevom, je to to najlepšie, čo môžete pre seba urobiť. Úsmev je najjednoduchším pomocníkom k dobrej nálade.
 • Vitex jahňací – Vitex Agnus-castus

Táto rastlinka stabilizuje ženský menštruačný cyklus a tvorbu progesterónu -„ hormónu šťastia“ vo vaječníkoch. Pôsobí na produkciu progesterónu centrálne cez mozgový podvesok a potlačí príznaky estrogénovej dominancie. Postará sa o reguláciu hormonálneho systému.

Zmeny nálad, precitlivenosť, alebo pocity úzkosti, dokážete užívaním vitexu zmierniť.

Ak si potrebujete poplakať, plačte, plač je prirodzená reakcia a poriadne sa vám uľaví. Plačom uvoľníte stres a napätie. Slzy liečia a preto ich za každú cenu nepotláčajte.

Vyjadrite svoje pocity a neuzatvárajte sa do seba, aj keď ste precitlivené, vaše okolie vás pochopí, stačí keď vysvetlíte, čo sa s vami deje.

Ak sa chcete hneď ráno naladiť pozitívne a byť celý deň v pohode, pomôžu vám ranné afirmácie. Sú to krátke vety, ktoré vyslovíte a presvedčíte svoje podvedomie o ich platnosti. Ich opakovaním zhmotníte svoje želanie.

AFIRMÁCIE

Tu je zopár z afirmácii, ktoré vám pomôžu, aby ste mali pekný deň:

 • Cítim sa pokojná a mám dostatok sily na zvládnutie celého dňa.
 • Môj život je úžasný a som s ním spokojná.
 • Každý deň sa mi dejú skvelé a zaujímavé veci.
 • Som kľudná, spokojná a cítim sa skvele.
 • Som zdravá a silná.
 • Som úžasná, krásna a dokonalá.

Či budete plakať, smiať sa, hovoriť si afirmácie, alebo už od rána myslieť pozitívne, je len na vás. Každá z vás je iná a preto aj obdobie prechodu sa môže u vás prejaviť inak, ako u vašej priateľky. Tešte sa z tohto obdobia, je krásnym pokračovaním vášho života a s úsmevom ho zvládnete. Ste silné a úžasné ženy.

povabna a zdrava v menopauze

Ako si urobiť dobrú náladu behom chvíľky:

 • Usmejte sa.
 • Zatancujte si.
 • Započúvajte sa do obľúbenej hudby.
 • Zaspievajte si.
 • Uvarte si bylinkový čaj a prečítajte si obľúbenú knihu.
 • Vezmite si antistresové omaľovánky a vyfarbujte.
 • Zoberte farby a štetec a niečo krásne namaľujte.
 • Zapíšte si svoje myšlienky do denníka.
 • Zapáľte si sviečku a pozrite si albumy s fotkami.
 • Upečte si svoj obľúbený koláč.
 • Napustite si vaňu, zapáľte sviečky a oddajte sa relaxu.
 • Zájdite si na masáž.
 • Zavolajte priateľke, alebo človeku, ktorý je vám blízky.
 • Vybehnite do blízkeho parku, alebo do lesa.

A mohla by som vám tu vypísať ešte mnoho zaujímavých činností, ktoré vám pozdvihnú náladu.

Urobte pre seba čokoľvek, uvarte si čaj, zapáľte si sviečku a porozmýšľajte, čo vás robí šťastnými, ktoré aktivity sú pre vás tie naj.

Napíšte si 20 aktivít, ktoré vás robia šťastnými. JE TO VÝZVA.

Na začiatku vám napadne len zopár, ale nevzdajte sa a uvidíte koľko vecí vám príde na um. Tie si potom aplikujte do svojho života.

Neplytvajte časom. Začnite už DNES.

Vplývajú hormonálne zmeny negatívne na kvalitu vášho života? Túžite vystúpiť zo začarovaného kruhu a zbaviť sa problémov s návalmi, spánkom, búšením srdca, priberaním, nervozitou, či plačlivosťou?

Som tu pre vás, aby som vám pomohla na vašej ceste. Ak si neviete samy poradiť a hľadáte podporu a pochopenie, neváhajte a objednajte sa na online konzultáciu TU >>>

Chcete vedieť, ktoré potraviny prospievajú vášmu hormonálnemu systému, ktoré jedlá zvýšia hladiny progesterónu, ako sa zbaviť nafúknutého bruška, čo už večer nejesť? To všetko a oveľa viac nájdete v e-knihe >>> Vaše telo a hormóny v rovnováhe

Napísala som pre vás e-book s praktickými radami, ako sa zbaviť nechcených kíl, počas obdobia hormonálnych zmien, ako získať peknú postavu zmenou životného štýlu, výživnou stravou a myslením s názvom >>> Tajomstvá prirodzeného chudnutia.

Dovoľte, aby som vám predstavila postupy, ktoré vás privedú k príjemnému prechodu perimenopauzou a menopauzou v mojom e- booku >>> 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou.

Ak sa chcete dozvedieť viac o menopauze, ako riešiť nepríjemné príznaky klimaktéria, alebo si pozdieľať svoje skúsenosti so ženami na rovnakej vlnovej dĺžke, pridajte sa do facebookovej skupiny: Ovládnite menopauzu.

Alebo si stiahnite niektorý z ebookov zadarmo, ktoré sa venujú ženám v menopauze:)

Tatiana Benčeková
Tatiana založila komunitu žien, ktoré vstupujú do perimenopauzy a menopauzy, alebo práve obdobím hormonálnych zmien prechádzajú. Je koučkou v oblasti holistickej výživy, alternatívnych prístupov, aromaterapie a terapeutkou duše. Tatiana je autorkou e-bookov 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou a Tajomstvá prirodzeného chudnutia. Učí ženy prechádzať cestami hormonálneho labyrintu, pomocou jednoduchých zmien v ich životnom štýle, v kombinácii s alternatívnymi a terapeutickými metódami. Viac o Tatiana nájdete tu >>> . Pripojte sa k zrelým ženám na facebooku >>