Ako mať zdravé prsia v menopauze

Už ste sa niekedy zamýšľali nad tým, prečo je vo vašom okolí veľa žien, ktoré majú s pribúdajúcim vekom problémy s prsníkmi? Rakovina prsníka je často skloňované slovo medzi ženami. Šíri sa čoraz viac a bohužiaľ sa doteraz nezistilo, čo ju presne spôsobuje, a ako sa dá pred ňou chrániť.

Viem, že vám to znie hrozne a videla som v ordináciách veľa smútku, plaču a strachu v očiach. Mnoho žien zvládalo túto strašnú diagnózu hrdinsky, niektoré potrebovali podporu, pretože sa báli a veľmi…

Určite každá z vás pozná vo svojom okolí ženu, ktorá prekonala rakovinu prsníka.

Mnohé z vás si už liečbou samy prešli.

Väčšina žien vám o tom nepovie hneď, nechcú vidieť to obrovské zdesenie vo vašich očiach, keď sa vám priznajú, že bohužiaľ sa ocitli na druhej strane – na tej, ktorá vám môže vziať život.

Ak vám diagnostikujú rakovinu prsníka, zasiahne to všetkých okolo vás, rodinu, priateľov, kolegov. Môže sa stať, že prídete o prácu, všetko sa vám zrúti a budete mať pocit, že nie je pre čo žiť…

Málokto sa vás opýta na detaily, alebo ako sa naozaj cítite. A možno veľakrát ani samy neviete, čo vám tento stav prináša.

Môžete nadobudnúť pocit, že sa vám to len zdá, že to nemôže byť skutočné, že sa len prebudíte zo zlého sna. Inokedy sa dostavia pocity smútku a letargie, že už nič nemá zmysel. Každá žena si túto ťažkú realitu spracuje po svojom.

U žien je rakovina prsníka veľkým strašiakom. Doteraz neboli zistené príčiny tohto zhubného ochorenia. Najhoršie na tom je, že čím je žena staršia, tým je u nej pravdepodobnejší výskyt tejto choroby.

Dúfajme, že sa čoskoro nájde liek na rakovinu a naše dcéry a vnučky pri čítaní tohto článku budú vedieť, že už im nič také strašné nehrozí.

Dovtedy však musíme myslieť na svoje zdravie a prijať opatrenia na zníženie rizika tejto choroby.

Aby ste vedeli chorobe predchádzať prečítajte si rizikové faktory, ktoré chorobu spôsobujú.

Rizikové faktory rakoviny prsníka:

 • starnutie a hormonálne zmeny
 • dedičnosť, ak sa rakovina prsníka vyskytla vo vašej rodine
 • belošky majú vyššiu pravdepodobnosť výskytu tohto ochorenia ako černošky
 • ženy, ktoré už boli ožarované v oblasti hrudníka
 • ženy, u ktorých nastala menopauza až po 55. roku ich života
 • hormonálna antikoncepcia
 • hormonálna substitučná liečba
 • alkohol, pitie viac ako 2-5 alkoholických nápojov denne zvyšuje riziko rakoviny
 • nadváha u žien po menopauze a zvýšený príjem tukov
 • fajčenie, aj pasívne
 • ženy, ktoré nikdy nerodili
 • ak máte veľké a plné prsia, je niekedy ťažké diagnostikovať počiatočné štádiá
 • ak máte pozitívny test BRCA1  a BRCA2
 • ak ste vystavené permanentnému stresu
 • ak ste si zranili prsia a nevenovali ste liečbe dostatočnú pozornosť

pocitac a kniha

V menopauze sa u mnohých žien vyskytnú benígne nádory. Hrčky sa zvyčajne tvoria v okolí bradavky a v hornej vonkajšej časti prsníka. Pri kontrole môžete naraziť na tvrdší útvar, hrčku, ktorá sa časom môže stratiť. Neznamená to, že zmizla, môže byť len vo vnútornom tkanive, kde si ju nedokážete nahmatať.

Nemusíte sa ľakať, niektoré môžu byť len tukové, ale treba zbystriť pozornosť.

Ak zbadáte akékoľvek zmeny, choďte hneď k lekárovi, nečakajte na zázraky.

Symptómy, ktoré môžete pozorovať a upozornia vás na rakovinu prsníka:

 • opuch prsníka
 • zväčšenie prsníka
 • zvráskavená „pomarančová“ koža
 • bolesť bradavky a vtiahnutá bradavka
 • výtok z bradavky
 • hrčky v podpazuší
 • pocit ťažkých pŕs
 • veľmi rozšírené cievky, ktoré vidieť cez kožu
 • začervenané miesta na koži
 • nevysvetliteľná únava

Čomu by ste mali venovať vašu pozornosť, aby ste sa vyhli riziku ochorenia prsníkov:

 1. Samovyšetrenie prsníkov a pravidelné prehliadky u vášho lekára by mali byť pre vás samozrejmosťou.
 2. Uprednostnite prírodnú kozmetiku a prírodné čistiace prostriedky, eliminujte toxické látky vo svojom okolí. Vedci sa zaoberajú výskumom, kde sa preukazuje, že zvýšená hladina pesticídov v prsnom tkanive zvyšuje riziko rakoviny. Mnoho žien si ani neuvedomuje, že cez pokožku sa im do tela dostanú nebezpečné chemické látky.
 3. Výživná strava  – sústreďte sa na to, čo jete a tiež ako často niečo konzumujete, aby ste si zbytočne nezaťažovali organizmus.
 • Obmedzte príjem cukru, tukov a soli. Alkohol je tiež jedným zo spúšťačov rakoviny.
 • Zaraďte do svojich jedálničkov veľa ovocia a zeleniny. Čerstvé zeleninové a ovocné šťavy vám dodajú veľa vitamínov a minerálnych látok.
 • Zásadotvorná strava vás dokáže ochrániť pred rizikami rakoviny, takisto prerušovaný pôst  je vynikajúcou príležitosťou dať telu šancu, aby zvýšilo svoju imunitu a bolo zdravé.
 • Prerušovaným pôstom dokážete zlepšiť aj váš spánok, pretože jeho akútny nedostatok ovplyvňuje negatívne vaše zdravie. Ak ste unavené a v strese, telo si neoddýchne a stráca svoju prirodzenú obranyschopnosť.
 1. Užívaním prírodných doplnkov dokážete posilniť váš organizmus

Prírodných doplnkov je mnoho, ja som vám vybrala len zopár, ktorá naštartujú vašu imunitu a v období prechodu  podporia vaše zdravie.

Kurkuma – bojuje proti zápalom, regeneruje pečeň a pomáha pri bolesti kĺbov. Je silným antioxidantom a mnoho vedeckých štúdií prinieslo správy o tom, že má schopnosť zničiť rakovinové bunky.

kurkuma

David Frej píše vo svojej knihe: „Zápal skrytý zabijak“

„Kurkuma je príbuzná zázvoru a jej antioxidačné a protizápalové účinky sú natoľko známe, že často nahrádza protizápalové lieky. Za jej účinkami stojí látka nazvaná kurkumín. Kurkuma zastavuje rast niektorých baktérií, parazitov a plesní. V databáze existuje 2000 štúdií dokazujúcich jej protizápalové účinky. Uvádza sa, že kurkuma potláča zápal mnohorakými spôsobmi, čo je unikátny účinok tejto koreniny. Lieči v podstate akékoľvek zápaly v tele.“

Maca –  je bylinný adaptogén, ktorý sa postará o váš hormonálny systém. Dominancia estrogénov je častou príčinou rakoviny prsníka a maca má tú schopnosť, že zvýšením hladiny progesterónu, uvedie telo do rovnováhy. Pomôže vám prinavrátiť energiu a mentálnu a fyzickú vitalitu.

Spirulina – je bohatá na minerálne látky, ako je železo a magnézium. Obsahuje až 70 % proteínov. Má vysoký obsah vitamínu B12. Je výborným prostriedkom na zníženie rizika rakoviny. Postará sa hlavne o vaše zdravé trávenie, ktoré je alfou a omegou vášho zdravia a imunity.

Ašvaganda – má tiež protirakovinové účinky. Je výborným stimulátorom, ktorý zvýši vašu silu a energiu. Pomôže vám zdolať výkyvy nálad a zlepší váš nervový systém. Je výborná aj pri napätí a strachu, prinesie vám celkové uvoľnenie a podporí vašu pamäť a koncentráciu.

Liečivé rastliny – ako žihľava, púpava a medvedí cesnak – podporia vašu imunitu, prečistia celý organizmus, aby sa dokázal brániť voči rôznym chorobám, rakovinu nevynímajúc.

      5. Zaraďte do svojich jedálničkov tieto potraviny:

 •  Orechy – majú vysoký obsah antioxidantov a sú bohaté na omega 3 mastné kyseliny. Sú dobrou voľbou v prevencii rakoviny prsníka.
  Zvlášť vlašské orechy majú v sebe veľkú dávku antioxidantov a fytosterolov.
  Para orechy obsahujú veľké množstvo selénu, ktorý pomáha v prevencii. Okrem toho je v nich aj veľa fosforu, ktorý sa postará o vaše kosti. Orechy a semienka sú vynikajúcou zásobárňou vitamínov a minerálnych látok.

orechy

 • Huby – zvyšujú vašu obranyschopnosť vďaka obsahu beta-glukanov. Zaraďte do svojho jedálnička hlivu, hríby shitake, alebo reishi. Mnohé vedecké štúdie priniesli poznatky o tom, že hríby dokážu obmedziť produkciu estrogénov a posilňujú imunitný systém.
 • Hlúbová zelenina – brokolica, kel, karfiol a kapusta obsahujú sulforafan, ktorý prirodzene podporí vašu imunitu.
  Brokolica a brokolicové klíčky – blokujú rakovinové bunky a sú dobrou prevenciou pred vznikom nových nádorov.
  Sulforafan zablokuje estrogén, ktorý spôsobuje malígne nádory v prsníku. Pomáha pri detoxikácii pečene a ozdravení a posilnení celého organizmu. Z brokolice si môžete pripraviť mnoho chutných jedál.
  Klíčky si pridajte do šalátov, alebo na chlebík…
 • Maliny – sú bohaté na antioxidanty a kyselinu ellagovú, ktorá znižuje riziko rakoviny. Pôsobia preventívne hlavne proti rakovine pŕs, ktorá je spôsobená hormonálnou nerovnováhou.
 • Aloe vera – čistý prírodný gél z listov aloe vera obsahuje mnoho zložiek, ktoré pomáhajú pri detoxikácii organizmu. Zlepšia vaše trávenie a povzbudia metabolizmus. Má aj regeneračné vlastnosti a dodá vám veľa elánu a sily do života.

  6. Vyhýbajte sa stresu

Ak je stres každodennou súčasťou vášho života, pôsobí na všetky bunky a orgány vášho tela. Ženy sú zvyknuté riešiť veľa vecí naraz a niekedy až odpadávať od únavy. Všetok stres, ktorý pri tom vznikne a vy si to ani neuvedomujete sa premieta do vašich pŕs. Ak budete v jednom kole, uvedomte si – ako sa cítite, a či to stojí za to.

Mnoho žien, s ktorými som sa stretla a prekonali túto chorobu, mi povedalo, že áno presne takto sa správali pred chorobou. Cítili sa nenahraditeľnými a mysleli si, že bez nich nič nebude fungovať. Až choroba im ukázala, že to tak vôbec nie je.

Preto spomaľte a nájdite si viac času na seba, to je dokonalá prevencia…

A nepodceňujte dostatok spánku.

Zanechajte všetky nepríjemné myšlienky, zahoďte strach a trápenie a hľadajte všetko dobré okolo seba, tešte sa z maličkostí a nezabudnite ani na humornú stránku života.

Ak si nekontrolujete prsia a nechávate to na náhodu, riskujete veľa. Niektoré počiatočné štádiá rakoviny prsníka nezachytíte samy. Absolvujte pravidelné prehliadky a pri akýchkoľvek zmenách, alebo pocitoch  – vaše telo vám povie  –  navštívte svojho lekára.

Samovyšetrovanie prsníkov aspoň 1x mesačne by malo byť pre vás samozrejmosťou. Už pri tomto úkone môžete zachytiť rôzne zmeny na vašich prsiach.

Ako na samovyšetrenie prsníkov

Pred zrkadlom:
1. Základom je kontrola prsníkov vizuálne, znamená to, že sa postavíte pred zrkadlo a všímate si všetky zmeny na prsníkoch. Môže to byť vtiahnutá bradavky, zväčšený prsník, jamky, alebo naopak hrčky v prsníku.
2. To isté urobte, keď zdvihnete ruky nad hlavu, kontrolujte zmeny farby pokožky, opuchy, začervenanie, pomaly si všetko prezrite, aj tie najmenšie detaily.
3. Následne pritlačte dlane pred svojou hruďou a pozorujte zmeny. Ak je nádor pod povrchom, môže sa to ukázať v tejto pozícii, môžete vidieť nepravidelnosti na pokožke, jamky, hrčky, zhrubnutú kožu.
Pri sprchovaní, alebo kúpaní vo vani:
Jednu ruku dajte nad hlavu a druhou si pomocou prstov prehmatajte celé okolie pod pazuchou a tiež celé prsia. Snažte sa nevynechať ani kúsok. Poriadne všetko prehmatajte.

Takisto si môžete vyšetriť prsia aj keď si ľahnete na chrbát a prehmatáte obidve prsia.

Ak zistíte, že niečo nie je tak, ako má byť, treba ísť k lekárovi, nespoliehajte sa na to, že to samo zmizne.

Ak prídete k lekárovi s tým, že niečo nie je v poriadku, pošle vás na vyšetrenia, ktorými zistí, čo sa v tele deje. Začína sa to mamografom a sonografiou. Mamograf nezabráni rakovine prsníka, ale dokáže zachytiť už prvé náznaky tejto strašnej choroby. Mamograf zachránil už mnoho životov.

Ak sa pri mamografii objaví niečo zvláštne, čo by mohlo znamenať to najhoršie, pristupuje sa k biopsii. Biopsiou sa určí presná diagnóza a nasleduje liečba.

Veľa žien vďaka týmto vyšetreniam teraz žije.

Takže neváhajte a neodkladajte návštevu lekára. Je to vaše telo a váš život.

Nič nie je dôležitejšie.

Podstúpenie pravidelných lekárskych prehliadok je dobrou prevenciou a starostlivosťou o vaše zdravie.

Zmena životného štýlu a zdravá strava vám budú v prevencii veľmi nápomocné. Starajte sa o seba a o svoje telo, prsia nevynímajúc.

Čo všetko môžete urobiť pre zdravie vašich pŕs:

 • zdravá strava by mala byť pre vás samozrejmosťou
 • zaraďte do svojho jedálnička veľa vitamínov, minerálov a vlákniny
 • prestaňte fajčiť, aby ste eliminovali nástup rakoviny
 • ak máte nadváhu, schudnite
 • obmedzte nezdravé tuky a cukry
 • cvičte, nájdite si aktivity, ktoré vám robia radosť
 • meditujte a veľa oddychujte
 • nájdite si pohybové aktivity, denne zakomponujte do svojho života chôdzu
 • raz do týždňa si dajte odľahčovací deň, pomôžete prirodzenej detoxikácii organizmu

Tipy, ktoré vám tu uvádzam vám pomôžu v prevencii a ak už máte liečbu tejto strašnej choroby za sebou, pomôžu vám nabrať silu a elán do ďalšieho života.

Už poznáte riziká a symptómy vzniku tejto rakoviny, alebo jej recidívy. Gény sú jednou z príčin, ale životný štýl a strava, vám môžu pomôcť a dokážu priniesť potrebné živiny do vášho tela.

Premýšľajte a majte sa rady, život je len jeden…

Napísala som pre vás e-book s praktickými radami, ako sa zbaviť nechcených kíl, počas obdobia hormonálnych zmien, ako získať peknú postavu zmenou životného štýlu, výživnou stravou a myslením s názvom >>> Tajomstvá prirodzeného chudnutia.

Dovoľte, aby som vám predstavila postupy, ktoré vás privedú k príjemnému prechodu perimenopauzou a menopauzou v mojom e- booku >>> 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou.

Ak sa chcete dozvedieť viac o menopauze, ako riešiť nepríjemné príznaky klimaktéria, alebo si pozdieľať svoje skúsenosti so ženami na rovnakej vlnovej dĺžke, pridajte sa do facebookovej skupiny: Ovládnite menopauzu.

Alebo si stiahnite niektorý z ebookov zadarmo, ktoré sa venujú ženám v menopauze:)

Tatiana Benčeková
Tatiana založila komunitu žien, ktoré vstupujú do perimenopauzy a menopauzy, alebo práve obdobím hormonálnych zmien prechádzajú. Je koučkou v oblasti holistickej výživy, alternatívnych prístupov, aromaterapie a terapeutkou duše. Tatiana je autorkou e-bookov 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou a Tajomstvá prirodzeného chudnutia. Učí ženy prechádzať cestami hormonálneho labyrintu, pomocou jednoduchých zmien v ich životnom štýle, v kombinácii s alternatívnymi a terapeutickými metódami. Viac o Tatiana nájdete tu >>> . Pripojte sa k zrelým ženám na facebooku >>