Ako posilniť imunitu prerušovaným pôstom

prerusovany post dreveny tanier a jedlo

Prerušovaný pôst je dokonalý nástroj, ktorým dokážete ovládnuť vaše myslenie, pocity a emócie, a tiež dosiahnuť ideálnu váhu. Možno sa to niektorej z vás zdá pritiahnuté za vlasy, ale pôst má takúto čarovnú moc. Hneď na začiatok vás vyvediem z omylu. Určite si myslíte, že pôst je o hladovaní a trápení tela.

Tiež som si to myslela, až kým som sa tým nezačala sama hlbšie zaoberať. Pôst je zrieknutie sa jedla na určitú dobu s tým, že pracujete aj na svojej psychike a snažíte sa o dokonalé spojenie fyzického a psychického. Tu niekde nastáva ten moment, kedy nájdete hľadaný pokoj a základ svojho bytia.

Existuje mnoho pôstov a prerušovaný pôst je ten, ktorý vám dnes priblížim, pretože môže byť jednou z možností ako sa zbaviť nepríjemných príznakov menopauzy a tiež nechceného tuku na bruchu a bokoch.

Aké druhy pôstov poznáme?

Aby ste mali prehľad aké pôsty existujú, načrtnem vám iba okrajovo s akými druhmi pôstov sa môžete stretnúť.

Čiastočný pôst znamená to, že sa zrieknete len určitých potravín. Takéto pôsty sú rozšírené v našej krajine pred sviatkami. Už naši predkovia držali pôst, tým, že vylúčili zo svojho jedálnička niektoré jedlá.
Normálny pôst je pôst, kedy pijete len čistú vodu. Môžete ho držať v rôznych časových úsekoch a treba sa naň vopred pripraviť.
Absolútny pôst je pôst, pri ktorom nič nejete, ani nepijete. Takýto pôst držia moslimovia, ktorí počas ramadánu nejedia a nepijú, až kým nezapadne slnko. Je veľmi ťažké držať tento pôst a lepšie, ak ho ani nebudete skúšať.
Prerušovaný pôst je veľmi zaujímavý a ak si naň zvyknete, stane sa vašim životným štýlom.
Tento pôst nie je diéta, ale niečo, čím si viete pomôcť k ozdraveniu vášho tela, a určite nespĺňa kritéria slova diéta, ktoré pochádza z gréckeho slova „diaita“, čo znamená riadený príjem pokrmov a tekutín za účelom dosiahnutia určitého cieľa.

Pri pôste zapojíte do vášho života duchovno-mentálnu stránku a dokážete naštartovať svoju imunitu a vedľajším príjemným efektom je aj chudnutie.

1. Čo je prerušovaný pôst – Intermittent fasting

Prečítala som mnoho štúdií a príručiek na tému, ako sa starať o svoje telo, ako si udržať ideálnu váhu, ako žiť zdravo a cítiť sa mlado.
Najviac sa mi páči štýl života, ktorý ponúka variabilitu a flexibilnosť.

K prerušovanému pôstu som sa dostala pri absolvovaní kurzu u lektora Mgr. Martina Jelínka: „Vše o hubnutí“. Tu bol spomenutý, ako jeden z účinných prostriedkov na chudnutie. O to viac ma zaujala myšlienka, že pomocou prerušovaného pôstu si upevňujete zdravie a dokážete naštartovať váš imunitný systém.

Preto som sa začala touto témou zaoberať a samozrejme, že som si chcela odskúšať sama na sebe, ako tento systém funguje. Nakoľko som tým veľmi nadšená, chcem sa v tomto článku s vami podeliť o moje skúsenosti.

Tento prerušovaný pôst vám dokáže utužiť zdravie a ochrániť vás pred mnohými chorobami, ak už na nejakú trpíte, pomôže vám zmierniť jej príznaky. Ak trpíte na návaly tepla a nočné potenie, prerušovaným pôstom ich dokážete zmierniť.

Wikipédia označuje intermitentný pôst /názov pochádza z anglického výrazu intermittent fasting/ ako formu stravovania, pri ktorej sa striedajú časové úseky normálneho príjmu potravy s pôstom.
Takýto režim je veľmi vhodný pre tie z vás, ktoré sa usilujú o stratu tuku na bruchu. Bohužiaľ s pribúdajúcim vekom a hlavne v období menopauzy je práve oblasť brucha náchylná na priberanie.

Pri prerušovanom pôste si rozdelíte deň na dva úseky:

 • čas bez príjmu potravy /pijete len vodu a čaje a držíte pôst/
 • čas s príjmom potravy /môžete jesť výživnú stravu/

2. Ako prerušovaný pôst zaviesť do svojho života

Tento pôst nie je diéta a ak ste nejaké doteraz držali a prišiel vždy jojo efekt, pri držaní pôstu a aj jeho ukončení, vám nič také nehrozí.
Existuje mnoho programov a liekov, ktoré vás nalákajú, že schudnete a budete z toho profitovať po celý život. Je to veľmi vzdialené pravde. Málokto si dokáže udržať takýto stravovací režim po celý život.

Určite vám napadlo, že ostať len pár hodín bez jedla nedokážete a budete sa cítiť bez energie, nervózne a hladné.
Práve naopak – pôstne obdobia vás nabijú elánom a budete sa cítiť skvelo.

3. Čo je potrebné dodržiavať pri prerušovanom pôste

• Keď sa rozhodnete, že budete držať prerušovaný pôst, najskôr si premyslite a stanovte v akých časových úsekoch ho chcete držať. Samozrejmosťou by malo byť, že máte dôvod, kvôli ktorému chcete tento pôst začať. Je to veľmi dôležité, hlavne preto, aby ste v časoch, kedy u vás nastane kríza vedeli, prečo vlastne pôst držíte. To vám môže pomôcť a podporiť vás v pokračovaní.

Je potrebné dobre si preštudovať, čo k takému pôstu budete potrebovať, aké sú podmienky a čo všetko s ním súvisí. Vyvarujete sa tak mnohých chýb hneď od začiatku.

• Stanovte si ako dlho chcete pôst držať. Tak môžete systematicky pokračovať v tom, v čom ste začali a dokážete sa postiť aj dlhšie časové úseky.

Zaistite si vhodné podmienky. Snažte sa v prvých dňoch sledovať svoje telo a buďte pripravené, že na vás doľahnú aj chvíľky, kedy to budete chcieť vzdať. Ak budete na tieto možné zlyhania vopred pripravené, ľahšie ich prekonáte.

Čo by ste pri prerušovanom pôste nemali jesť a robiť:

*vyhnite sa alkoholu
*vylúčte priemyselne spracované potraviny
*nepite sladené a energizujúce drinky
*obmedzte fajčenie
*znížte príjem kávy a kofeínových nápojov
*vylúčte konzumáciu sladkostí
*vyhnite sa oblúkom mastným jedlám
*nekonzumujte veľké množstvá mäsa a mäsových výrobkov

Na začiatku prerušovaného pôstu stačí dodržať niekoľko zásad:

*v období pôstnej fázy pite čistú vodu, alebo nesladený bylinkový, či zelený čaj
*v pôstnej fáze neprijímajte žiadne kalórie, pôst poctivo dodržte
*na začiatku predlžujte pomaly čas medzi večerou a raňajkami
*venujte sa fyzickej aktivite, ktorá vás baví a robí vám radosť

Neľakajte sa, že je obdobie pôstu dlhé, väčšinu času prespíte a doobedie vám prebehne veľmi rýchlo. Môžete ho využiť na prácu, kreatívne nápady, konštruktívne riešenia nedokončených záležitostí. V tomto období vám to pôjde s ľahkosťou.
Ak si zavediete prerušovaný pôst do svojho života, začnete sa cítiť lepšie a odmenou vám bude aj úbytok hmotnosti. Nemusíte si nič odriekať, a pocítite prílev energie.

intermittent fasting a výživné jedlo

4. Aké sú varianty prerušovaného pôstu

Najčastejšie sú varianty 16/8 – 18/6, alebo 24

A. Variant 16/8

Znamená to, že 16 hodín držíte pôst a 8 hodín prijímate potravu. Príjem potravy obmedzíte na 2 jedlá denne. Ak by ste večerali najneskôr o šiestej hodine a vstávali skoro ráno okolo siedmej hodiny, máte väčšinu pôstu za sebou počas spánku. V takom prípade vám zostane len zopár hodín do obeda, čo určite zvládnete.
Možno na začiatku budete musieť vyvinúť viac úsilia, ale telo si rýchlo zvykne na tento rytmus. Mne to trvalo týždeň, ale nebolo to nič ťažké, s čím by som si neporadila a hlavne som si vždy pripomenula výsledný efekt – zvýšenie imunity a zlepšenie zdravia.

B. Variant 18/6

Tento variant znamená, že 18 hodín držíte pôst a 6 hodín prijímate potravu. Dodržiava sa oveľa ľahšie, záleží len na tom, ako si môžete dovoliť tieto časové úseky pôstu a príjmu potravy. Je to zložité hlavne pre ľudí, ktorí sú v zamestnaní a nemôžu sa prispôsobiť takémuto časovému rozmedziu.

C. Variant 24

Tento variant môžete začať po večeri, a vydržať do večere ďalšieho dňa.

Alebo si môžete rozdeliť tento úsek na dva dni tak, že začnete s hladovkou po obede a ďalšie jedlo si doprajete až na druhý deň na obed.
Mne sa skôr páči tá verzia s obedom. Dá sa veľmi ľahko vydržať a v ranných hodinách budete pociťovať eufóriu a nárast energie.

Pri dvadsaťštvorke, ako ju mnohí nazývajú držíte väčšiu časť pôstu v noci, takže vám to nepríde až také ťažké. Platí pravidlo, že pred pôstom je obed oveľa sýtejší a do večera už pijete len vodu, alebo čaj. A ráno začínate tiež čajom a doobeda pijete vodu. Obed po pôste by mal byť o niečo ľahší. Predsa len ste nejedli 24 hodín, tak by nebolo vhodné váš žalúdok hneď zaťažiť. Potom už pokračujete večerou, raňajkami a obedom. A nasledujúci deň držíte znovu 24-hodinový pôst.

Kniha „Prerušovaný pôst“, ktorá sa venuje obšírne tomuto druhu stravovania je napísaná štýlom, ktorý vás osloví a prinesie vám veľa nápadov a inšpirácií, ak sa rozhodnete tento pôst vyskúšať.

Daniel Roth vo svoje knihe píše:

„Veľkú flexibilnosť koncepcie prezentovanej v tejto knihe som už spomenul niekoľkokrát a skutočne je možná takmer akákoľvek kombinácia časových úsekov pôstu a jedenia. Všeobecne sa však predpokladá, že 16 hodín kontinuálneho pôstu by malo predstavovať minimum, aby ste dosiahli hmatateľné zdravotné účinky a vplyv na reguláciu hmotnosti. Pritom sa môžete slobodne rozhodnúť, v ktorej časti dňa alebo noci svoje pôstne fázy začnete. „

5. Výhody prerušovaného pôstu 18/6 a 16/8, alebo 24-hodinového pôstu:

Budete mať viac času pre seba. Nemusíte sa starať o to, čo všetko by ste jedli na raňajky, desiatu, obed, olovrant, večeru, prípadne ešte druhú večeru. Staráte sa len o dve jedlá a ráno máte pre seba viac času. Bude vás to viesť k väčšej zodpovednosti voči vášmu stravovaniu. Premyslíte si, čo budete jesť a ako si zostaviť jedálniček, aby ste dodali telu ten správny pomer živín.

• Predĺžite si život. Počas prerušovaného pôstu sa odbúra nepotrebný tuk, ktorý spôsobuje mnoho chorôb. Dokáže vám pomôcť pri chudnutí, tento príjemný vedľajší efekt je bonusom vašej snahy, tak ako píše Monique Tello o prerušovanom pôste.
Svalová hmota vám zostane, nebude ubúdať ako pri držaní rôznych diét, kedy dochádza práve k veľkému úbytku svalovej hmoty. Zrýchli sa váš metabolizmus.

• Je to oveľa jednoduchšie, ako držať diétu. Nastavíte sa na časové úseky príjmu potravy a pôstu a telo si na tieto obdobia zvykne. Nebudete pociťovať hlad a budete jesť, len v určitých časoch.

• Budete jesť s väčším pôžitkom. Jedlo si budete viac vychutnávať. Už to nebude príjem potravy, rýchlo niečo do úst a utekám, ale cieľavedomé premyslenie si, čo si pripravím, aby to bolo výživné. Zbavíte sa neovládateľných chutí na kalorické jedlá.

• Získate viac energie a podporíte si svoje zdravie. Zlepšíte činnosť imunitného systému a pocítite úžasný prílev energie. Eliminujete zápal v tele.

• Zlepší sa kvalita vášho spánku. Zbavíte sa častého budenia počas noci, a zaspávanie tiež nebude problémom.

• Podporíte ním svoju koncentráciu a pamäť.

• Budete oveľa lepšie znášať aj stresové situácie.

• Spálite nepotrebné tuky a zlepšia sa aj hodnoty dobrého cholesterolu.

Vaše hormonálne hladiny sa stabilizujú a nebudú vám v takej miere zasahovať do života. Zmiernia sa mnohé nepríjemné príznaky menopauzy, ktoré vás doteraz trápili.

• Ak trpíte vysokým krvným tlakom, prerušovaným pôstom si dokážete tlak znížiť.

6. Ako prerušovaný pôst funguje, čo sa pri ňom deje?

Vaše telo získava energiu z jedla, ktoré prijmete. Zdroj tejto energie môže byť z tuku, alebo cukru.
Skonzumované jedlo vaše telo premení na glukózu, ktorá je zdrojom energie pre bunky celého organizmu. Ak sa časť jedla nevyužije, uloží sa vo svaloch, alebo pečeni ako glykogén, zostatok sa mení na tuk. Ak ste aktívne v období po najedení, telo spotrebuje energiu z jedla, ktoré ste zjedli.

Keď sa táto energia vyčerpá, siaha po glykogéne, ako zdroji ďalšej energie. Keď sa minie aj glykogén dochádza k spracovaniu tuku.

Tuk je pre vaše telo zdrojom energie, na ktorú siaha až po vyčerpaní všetkých ostatných možností. Vždy najskôr použije cukor.
A to je princíp prerušovaného pôstu. Preto pri prerušovanom pôste dochádza k úbytku tuku, ktorého ste sa nedokázali zbaviť zmenou stravy a cvičením.

7. Čo by ste mali pri prerušovanom pôste dodržiavať:

 • Hlavným zdrojom vo vašom jedálničku by mali byť potraviny, ktoré obsahujú veľa vlákniny – ako sú zelenina, ovocie, kváskové celozrnné výrobky, strukoviny, orechy a semená.
 • Jedzte prirodzené potraviny, ktoré nie sú chemicky upravované.
 • Telo si samo vyžiada, aby ste zredukovali objem jedla. Postupne nebudete pociťovať žiaden hlad a telo bude pripravené na časové úseky, kedy budete prijímať potravu.
 • Kúpte si kvalitný zelený čaj, ktorý môžete popíjať doobeda miesto kávy, dodá vám veľa antioxidantov a udrží vás v dobrej mentálnej kondícii.
 • Snažte sa prijímať veľa tekutín, hlavne čistú vodu a zeleninové šťavy.
 • Neprejedajte sa, stravujte sa striedmo a rozumne. Stravu vždy dobre požujte a každé jedlo si vychutnajte.
 • Ovocie a zeleninu uprednostnite takú, ktorá rastie v našej zemepisnej šírke. Dovážané ovocie a zelenina sú často postriekané chemickými látkami, aby dlhšie vydržali.
 • Hýbte sa, stačia aj pravidelné prechádzky. Pobyt na čerstvom vzduchu vám dodá energiu a urýchli proces pôstu. Takisto cvičenia jogy, strečing a kalanetika sú ideálne.
 • Ak pôst ukončíte mali by ste ešte pokračovať v takej skladbe stravy ako počas pôstu. Ak nedodržíte túto zásadu môžete si spôsobiť zažívacie problémy. Najľahšie stráviteľné sú: zelenina, ovocie, obilniny a strukoviny.
 • Potraviny, s ktorými telo musí zápasiť a sú ťažko stráviteľné sú: mäso, vajcia a mliečne výrobky.

Ak chcete pôst absolvovať kvôli očiste tela, bude mať na vás aj blahodarné liečebné účinky.

Mám pre vás ešte jeden tip, ako si pomôcť:

Na večeru uprednostnite bielkovinové jedlo, zasýti vás, dodá vám veľa energie a nebudete po ňom pociťovať hlad.
Už po pár dňoch takéhoto stravovania uvidíte zmeny, ktoré vás prekvapia.
Určite si kladiete otázku: Ako je to možné, že to funguje a že sa mi odbúra z tela tuk na miestach, kde sa mi ho doteraz nepodarilo diétami, ani cvičením zlikvidovať?
Pôst nastaví vaše telá do takého stavu spaľovania tukov, ktorý v bežnom stravovacom režime nedokážete dosiahnuť.

zeleninove stavy

8. Nevýhody a obmedzenia prerušovaného pôstu:

Prerušovaný pôst nemôže aplikovať do svojho života každý. Ľudia, ktorí trpia akýmikoľvek poruchami v príjme potravy, by sa vôbec nemali zaoberať myšlienkou na držanie akýchkoľvek diét, alebo pôstu. Nie je vhodný ani pre tehotné ženy, alebo ženy, ktoré užívajú lieky, napríklad na krvný tlak, alebo riedenie krvi.
Je lepšie ak sa poradíte so svojim lekárom.

9. Postupujte krok za krokom a s prerušovaným pôstom prídete do cieľa

Odmenou vám bude veľa energie, dobrá nálada a vytúžená krásna postava. Samozrejme, že bez pohybu to nepôjde, ale stačia vám aj prechádzky v prírode, nemusíte sa snažiť o veľké výkony.

Zmyslom vášho života je žiť, tvoriť a pracovať na svojej dokonalosti.

Je to pravda, alebo mýtus? Kladiete si často otázku, prečo som tu, čo môžem urobiť pre tento svet a pre seba, aby som sa cítila dobre a mala radosť zo života? Hľadáte svoj zmysel života a túžite po dokonalosti? Každá z vás to prežíva inak. Mnohé z vás sú ambiciózne, stanovia si méty a tie sa snažia dosiahnuť.

Je úžasné ak máte pred sebou ciele, ktoré vás poháňajú vpred a robia vám radosť počas celého vášho života.

Ak budete prerušovaný pôst dodržiavať dlhodobo, jeho účinky sa prejavia aj v tejto oblasti.

Prajem vám veľa úspechov pri jeho držaní.

Veľmi ma poteší, ak mi napíšete, či vám prerušovaný pôst pomohol, a ako ste prekonávali prvé dni, kedy ste si ho začali aplikovať vo vašom každodennom živote.

Ak si chcete udržať mladosť, zdravie a krásu – mám pre vás zopár inšpirácií v mojich eBookoch zadarmo.

Verím, že vám tento článok pomohol. Ak máte otázky, môžete sa pripojiť k uzavretej facebookovej skupine, kde nájdete odpovede na mnohé z nich. Pripojte sa k ženám na rovnakej vlnovej dĺžke.

Tatiana Benčeková
Som žena po päťdesiatke, plná optimizmu, elánu a radosti zo života. Vďaka svojim skúsenostiam vo výžive vám viem ukázať, ako naštartovať svoje telo, aby bolo plné elánu a aby ste sa cítili zdravo a príťažlivo. Naučím vás ako si jednoducho môžete dopomôcť ku krásnej postave a k ženskému pôvabu. Môj príbeh si môžete prečítať tu>>