Ste už v menopauze? Spýtala sa ma lekárka a ja som jej nevedela odpovedať. Povedala som jej, že neviem. Zdvihla obočie a pozrela na mňa, či som v poriadku. Cítila som sa zahanbená, že niečo také neovládam.
A tak začalo moje pátranie v knihách, na internete a na vedeckých portáloch. Čo to vlastne tá menopauza je. V rozhovoroch s priateľkami som sa venovala tejto téme, ktorá je v našej spoločnosti ešte stále tabu, aj keď sa už začína povedomie žien o perimenopauze a menopauze zlepšovať.
Ak sa žien spýtate na menopauzu, majú len veľmi málo informácií a vedomostí o tomto úseku ich života. Každá si tým prejde, tak ako si každý prejde pubertou.
Existuje mnoho mýtov, ktoré sú zbytočným strašiakom.
A z mojej skúsenosti viem, že ženy si tento úsek ich života užívajú, aj napriek nepríjemným príznakom, ktoré sú s prechodom spojené.
Menopauza je obdobím života ženy, kedy u nej dochádza k ukončeniu menštruácie. Je to normálna a prirodzená časť života každej ženy. Je nazývaná aj klimaktériom a mnohokrát sú tieto pojmy zamieňané, prípadne sú pochopené ako synonymá.
Prechod obdobím klimaktéria závisí od životného štýlu, stravovania a v nemalej miere aj od nastavenia mysle.
Niekedy je tento úsek života ženy považovaný za niečo veľmi nepríjemné. Dokonca je vyhodnotená a považovaná za chorobu.
Na verejnosti sa tejto téme nevenuje dostatok pozornosti a ja si myslím, že ženy by si ju zaslúžili. Zmietajú sa v spleti názorov a nesprávnych výrokov, ktoré im navodia pocit strachu z nepoznaného.
Pod pojmom klimaktérium sa myslí celé obdobie hormonálnych zmien, ktoré u žien nastávajú. Menopauza je len krátky úsek klimaktéria. Niekedy je zle vysvetľovaná a aj obdobie pred ňou a po nej je nazývané menopauzou.
Klimaktérium zvykne trvať viac rokov, u každej ženy je jeho doba individuálna. Väčšinou začína vo veku okolo 40 rokov a končí po 55, nie sú výnimkou aj ženy s oveľa dlhším trvaním.
Celý priebeh týchto zmien môžeme rozdeliť do troch etáp:
Takže ak sa vás lekár opýta, či prechádzate menopauzou, nie je to úplne presné vyjadrenie.
Nástup menopauzy sa v priemere udáva okolo veku 51 rokov.
U niektorých žien sa môže vyskytnúť skôr a vtedy hovoríme o predčasnej menopauze.
Tipy a praktické rady ako sa vysporiadať s menopauzou a prejsť týmto zaujímavým obdobím vášho života v pohode nájdete v ebooku: „10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou.“
Príčinou sú vaječníky, ktoré prestávajú fungovať a obmedzia tvorbu vajíčok a hormónov.
Vaječníky produkujú hormóny: estrogény a progesterón. Tieto hormóny ovplyvňujú menštruačný cyklus, kedy dochádza k vývoju vajíčka v jednom z vaječníkov. Počas predčasnej menopauzy prestanú vaječníky produkovať potrebnú hladinu estrogénu a vajíčko sa nevyvinie a nedozreje.
Vo väčšine prípadov sa nedá presne zistiť, čo spôsobí predčasnú menopauzu.
Je dokázané, že fajčenie má za následok rýchlejší nástup menopauzy. Preto je vhodné už v tomto veku nefajčiť, ak si nechcete urýchliť nástup menopauzy.
Niektoré ženy nepociťujú žiadne veľké zmeny, ale môžu sa už vyskytnúť prvé sprievodné symptómy:
Existuje zvýšené riziko osteoporózy a kardiovaskulárnych ochorení. Je ovplyvnená aj plodnosť ženy, preto niektoré ťažko nesú myšlienku, že už nebudú môcť mať deti. Na to nadväzujú emocionálne problémy, pretože sa musia s týmto nepríjemným zistením vysporiadať.
Ženám s predčasnou menopauzou sa zvyčajne odporúča hormonálna liečba buď pomocou HST – hormonálnej substitučnej liečby alebo kombinovanej hormonálnej antikoncepcie až do priemerného veku, kedy by nastala prirodzená menopauza, čo je približne 51 rokov.
Ženám, ktoré chceli ešte otehotnieť, spôsobí toto zistenie šok. V tomto smere im môže pomôcť psychologická podpora, aby sa dokázali vyrovnať s tak dramatickým zvratom v ich živote.
Perimenopauza je začiatočným štádiom prechodu do menopauzy. V tomto období už môžu mať ženy problém otehotnieť a začínajú aj časté zmeny v intenzite a dĺžke menštruačného cyklu.
Trápia vás prvé príznaky menopauzy už v 40-tke?
Perimenopauza začína niekoľko rokov pred menopauzou, vaječníky už produkujú menej estrogénu. Môže sa vyskytnúť už aj okolo 40. veku života ženy a trvá až do menopauzy. Jeho dĺžka je niekoľko mesiacov, ale výnimkou nie je aj viac rokov. Perimenopauza končí, keď je žena 12 mesiacov bez menštruácie. Vtedy dosiahla menopauzu.
Mnohé sú podobné ako u predčasnej menopauzy:
Ženy pociťujú nechuť k sexu a znížená hladina estrogénu ovplyvňuje suchosť pošvy. Riziko otehotnenia pretrváva a treba si uvedomiť veľké zdravotné riziká spojené s tehotenstvom.
Ak si chcete v domácom prostredí zistiť, či u vás nastala menopauza existuje test, ktorý dostanete kúpiť v lekárni. Zisťuje sa pomocou ranného moču a jeho spoľahlivosť je vysoká.
Ženám je ponúknutá substitučná hormonálna terapia /skratkou označená ako HST/.
Má svoje klady aj zápory a treba sa poradiť so svojim lekárom, či je táto možnosť liečby pre vás vhodná. Je podávaná hlavne ženám, u ktorých sú príznaky spojené s ťažkým fyzickým a duševným vyčerpaním.
Pri jej dlhodobej aplikácii hrozí riziko tvorby zrazenín, vplýva negatívne na kardiovaskulárny systém a srdce.
Môže spôsobiť cievnu mozgovú príhodu, alebo privodiť rakovinu.
Hormonálnu liečbu nesmú užívať ženy, ktoré trpia ochorením pečene, alebo mali mozgovú porážku, taktiež tie, ktoré majú problémy s krvným obehom, alebo pohlavnými orgánmi. Je vylúčená aj u žien, ktoré sú po operácii a liečbe rakoviny prsníka.
Zmeny nálad, depresívne stavy, úzkosť a únava – to všetko je možné liečiť za pomoci psychológa.
Na trhu existuje množstvo doplnkov stravy pre ženy prechádzajúce menopauzou, treba zvážiť, ktoré dokážu vyriešiť prebiehajúce zmeny na fyzickej aj duševnej úrovni. Viac o doplnkoch stravy nájdete v ebooku zadarmo: „Doplnky stravy pre ženy v menopauze“.
Veľkým pomocníkom prinášajúcim úľavu od príznakov menopauzy sú aj bylinkové čaje určené pre ženy v perimenopauze a menopauze.
Mnohokrát pomôže zmeniť životný štýl, naordinovať si výživnú stravu a dostatok pohybu. A prejdete týmto obdobím s ľahkosťou a bez veľkých problémov.
Príjemné uvoľnenie vám prinesie aj cvičenie jogy, pravidelný relax a meditovanie.
Menopauza je len krátkym obdobím, kedy menštruácia nenastane počas 12 mesiacov a vaječníky stratia svoju reprodukčnú schopnosť.
Vo veku 45-55 rokov ňou prejdú všetky ženy.
Priemerný vek sa udáva okolo 51 rokov.
Existujú aj výnimky, u ktorých sa prejaví oveľa neskôr.
Ako žena starne, vajíčka vo vaječníkoch sa zmenšujú a dochádza k poklesu schopnosti otehotnieť. Telo už produkuje menej estrogénu a ženy si začínajú všímať rôzne zmeny na svojom tele.
Niektoré ženy prechádzajú týmto obdobím bez toho, aby pocítili akékoľvek zmeny a užívajú si ho.
U mnohých sa však pokles estrogénu prejaví zmenami na fyzickej aj duševnej úrovni.
Tieto príznaky môžu trvať približne 7 rokov, u niektorých žien pretrvajú aj dlhšie.
Najviac zastúpenými nepríjemnými sprievodnými znakmi sú:
U každej ženy sa prejavujú inak, záleží akým životným štýlom žije. Je dokázané, že alkohol a cigarety jej priebeh zhoršujú.
Takisto ako u perimenopauzy je ponúkaná hormonálna liečba. Treba si zvážiť, či chcete brať hormóny na stíšenie príznakov, alebo či sa rozhodnete ísť prírodnou cestou.
Prírodné doplnky stravy sú výbornou alternatívou.
Na úpravu hormonálnych hladín vám odporúčam: Indonal Woman
Indonal Woman pomáha udržať zdravú hladinu ženských pohlavných hormónov, prirodzene chráni tkanivá pŕs a maternice, podporuje prirodzenú imunitu celého tela a detoxikuje telo.
A potom znovu opakované: zdravý životný štýl je účinným prostriedkom proti týmto nepríjemnostiam.
Časť života ženy po menopauze sa nazýva postmenopauza. Ak sa menštruácia neprejaví počas jedného roka, vstupuje žena do postmenopauzy. V tomto období je dokončený proces prechodu.
Mnohé nepríjemné symptómy už môžu ustúpiť. U niektorých však pokračujú naďalej aj viac ako 7 rokov. Je to veľmi individuálne.
V období postmenopauzy je potrebné absolvovať pravidelné preventívne prehliadky a mamografické vyšetrenia. Odporúčané sú aj krvné testy, ktorými sa zisťuje vysoký cholesterol, alebo cukrovka, prípadne nedostatočná činnosť štítnej žľazy.
Komplikácie, ktoré sa v tomto období vyskytujú, sú spojené hlavne s rizikom infarktu. Žena je pred ochoreniami srdca chránená počas celého života pohlavnými hormónmi, ktorých množstvo sa bohužiaľ s vekom znižuje.
Osteopénia a osteroporóza sú častými sprievodnými znakmi v období prechodu a je potrebné dopĺňať svoju stravu dostatkom vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Hlavne o vápnik, magnézium a vitamín D.
Proti nespavosti vám pomôžu bylinkové čaje.
Priberanie vám spôsobí spomalený metabolizmus. Nejedná sa o výnimočný jav, práve naopak, trpí ním väčšina žien.
Učím svoje klientky, aby si pripravovali svoj jedálniček premyslene. Aby vždy uprednostnili potraviny, ktoré im dodajú potrebné živiny a správne vplývali nielen na hmotnosť, ale aj na hormonálne hladiny.
Viac o stravovaní počas perimenopauzy a menopauzy a udržaní si optimálnej váhy, alebo chudnutí si môžete prečítať v ebooku: „Tajomstvá prirodzeného chudnutia“
Čo vám pomôže proti priberaniu v menopauze?
Zmena stravy, pohyb, zdravý životný štýl a oddych.
Mnohé ženy netrpia takmer žiadnymi symptómami a nepotrebujú podstúpiť hormonálnu liečbu.
Prípadne riešia obdobie prechodu prípravkami na rastlinnej báze. Pomôcť môžu aj éterické oleje.
Nájdite pozitíva v období zmien a užívajte si život. Venujte viac času sebe, svojim koníčkom a záľubám.
Čo do seba investujete, vráti sa vám mnohonásobne.
Ako píše Anthony William vo svoje knihe: Medicínske médium
„Verte tomu, alebo nie, po menopauze sa proces starnutia spomaľuje. To však nie je známe. Ženy si myslia, že menopauza je začiatok starnutia a nástup zdravotných problémov súvisiacich s vekom, no v skutočnosti je to naopak.“
Ako dokážete zvládnuť obdobie klimaktéria s nadhľadom?
Vy ste zodpovedné za svoje telo a ako sa k nemu správate.
Je len na vás, čo pre svoje zdravie urobíte a ako zmiernite nepríjemné príznaky.
Poznáte, čo vaše telo potrebuje, čo mu škodí a ako mu pomôcť zvládať toto obdobie.
Zdravým životným štýlom si dokážete zachovať fyzické aj psychické zdravie.
Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako sa popasovať s hormonálnymi zmenami, všetko nájdete v tomto ebooku: „Vaše telo a hormóny v rovnováhe“
Strava je alfou a omegou, ak si ju upravíte, pomôžete vášmu fyzickému aj psychickému zdraviu.
Správne rozloženým jedálničkom si udržíte svoju hmotnosť, ktorej nárast vás môže prekvapiť.
Obmedzte cukry, veľa soli a spracované potraviny.
Jedzte čo najviac zeleniny a ovocia, rastlinných bielkovín a nezabúdajte na pitný režim.
Ak vám ručička na váhe ukáže viac, ako by ste chceli, znížte počet kalórií vo svojom jedle o približne 500 kcal na deň. Váš metabolizmus už nie je taký rýchly a tuky sa ukladajú hlavne v oblasti brucha.
Doprajte si častý pobyt na slnku a potraviny bohaté na vitamín D. Vyhnete sa osteoporóze.
Pravidelným cvičením si udržíte svaly a dobrú kondíciu. Pri akejkoľvek fyzickej námahe sa vám z tela uvoľňujú hormóny šťastia a dokážete predchádzať výkyvom nálad. Znížite stres a postaráte sa o svoje zdravé telo. Pravidelný pohyb u vás zníži riziko srdcových chorôb a osteoporózy.
Nájdite si pohyb, ktorý vám robí radosť. Nenúťte sa do ničoho, čo vás unavuje, alebo zbytočne otrávi. Vyskúšajte bicyklovanie, plávanie, beh, aerobik, jogu…
Ak by ste nenašli dostatok motivácie na pravidelné športové vybitie, môžete sa pravidelne venovať chôdzi.
Prejdite každý deň zopár kilometrov, aj to sa ráta.
Vzhľadom na návaly, ktoré neviete predvídať, je vhodné také oblečenie, kedy si môžete vrstvy postupne vyzliekať. Nie je nič horšie ako sedieť vo vykúrenej miestnosti v teplom roláku, alebo hrubom svetri. Noste oblečenie, ktoré vás netlačí a uprednostnite prírodné materiály.
Alkohol vám zvýši mieru návalov tepla a je vedecky dokázané, že spôsobuje rakovinu prsníka. Snažte sa obmedziť jeho konzumáciu na čo najnižšiu mieru.
Ešte fajčíte? Zbavte sa tohto škodlivého zlozvyku.
Fajčenie spôsobuje skorší nástup menopauzy a omnoho častejšie návaly tepla.
Fajčením sa zahrávate so vznikom osteoporózy a nástupom srdcových chorôb.
Proti úzkosti a depresívnym náladám, prípadne strachu vám pomôžu meditácie, cvičenie jogy, alebo stretnutia s priateľkami, s ktorými sa môžete otvorene porozprávať.
Obdobie klimaktéria prináša so sebou zmeny nálad a pocity, ktoré mnohé ženy predtým nepozorovali. Existujú názory, že sú ženám predostreté nepríjemné príznaky a ony potom podľa toho reagujú. Neviem to posúdiť, najlepšie by vedeli povedať ženy, ktoré im musia čeliť.
Ak cítite, že by ste potrebovali profesionálnu pomoc, neváhajte a navštívte odborníkov. Psychológ, alebo terapeut vám pomôžu a naučia vás – ako žiť život s radosťou a bez zbytočných obáv.
Som tu pre vás, aby som vám pomohla na vašej ceste. Ak si neviete samy poradiť, neváhajte a objednajte sa na online konzultáciu, kde nájdete podporu a pochopenie.
Ak sa chcete dozvedieť viac o menopauze, ako riešiť nepríjemné príznaky klimaktéria, alebo si pozdieľať svoje skúsenosti so ženami na rovnakej vlnovej dĺžke, pridajte sa do facebookovej skupiny: Ovládnite menopauzu.
Alebo si stiahnite niektorý z ebookov zadarmo, ktoré sa venujú ženám v menopauze:)