Nebojte sa menopauzy, prichádza krásny úsek vášho života

Tatiana Bencekova

Starnutie je prirodzeným procesom v živote každej ženy. Nemôžete sa tomu vyhnúť, ale nemali by ste sa ho báť.

V dnešnej dobe vládne kult mladosti, všade sa na vás usmievajú mladé, štíhle ženy a starším sa nedáva priestor. Pri starnutí môžete nadobudnúť pocit, že ste neviditeľné.

Ženy v boji s časom začnú so zmenami, farbia si vlasy, dajú si zväčšiť pery, bielia si zuby, a podrobujú sa chirurgickým zákrokom, len aby tento boj vyhrali.

V menopauze nastáva zlom. Väčšinou sa jej ženy obávajú, vidia v nej koniec, stratu mladosti a elánu a čakajú, ako im menopauza a všetky jej nepríjemné príznaky strpčia život.

V tomto období si ženy uvedomia prichádzajúce zmeny, ktoré sa do ich životov väčšinou vkrádajú pomaly a nebadane. U mnohých začínajú už v období okolo štyridsiatky.

Menopauza nie je choroba a vy nie ste obeťami. Je to úsek vášho bytia, ktorý vám prinesie transformáciu a zmeny v prístupe k životu. Vďaka nej si uvedomíte a pochopíte veľa vecí.

Po menopauze sa proces starnutia spomaľuje a mnohé ženy si toto obdobie užívajú. Preto zahoďte všetky strachy a pripravte sa na ďalšiu krásnu fázu, ktorá je pred vami.

1. Menopauza je súčasťou života a prináša ženám aj veľa výhod

Nie je dôvod, aby ste sa jej obávali. Aj keď existuje mnoho mýtov, ktoré vám prinášajú obavy. Menopauza je prirodzeným stavom, ktorý prežívajú všetky ženy, keď u nich dôjde k ukončeniu menštruácie a ženy už nemôžu otehotnieť.

A práve to je výhoda, nemusíte už riešiť PMS, alebo počítať dni, kedy vám príde menštruácia. Obavy, či nie ste tehotné sú už vyriešené. Mnoho žien udáva, že počas menopauzy sa zlepšil aj ich sexuálny život.

Ďalšou výhodou je, že v tomto období deti vyleteli z hniezda a vy máte viac času pre seba. Môžete sa začať venovať sebe a svojim záľubám. Ženy obracajú svoju pozornosť viac na svoj vnútorný život. U mnohých dochádza k zmenám v duchovnej sfére. Viac si uvedomujú o čom je život a zanechávajú všetko, čo považujú za zbytočné a nepotrebné. Prichádza u nich k transformácii, ktorá ich privádza na nové cesty.

2. S menopauzou získate nadhľad

Mnohé kultúry majú staršie ženy ako svojich duchovných vodcov. Obracajú sa na nich pri riešení svojich problémov a ženy im dokážu pomôcť od utrpenia, bolesti, alebo emocionálnych problémov. V týchto kultúrach sú ženy rešpektované.

Aj keď u nás tomu tak nie je, už sa nebudete zaoberať malichernosťami, ktoré vám doteraz vadili, skôr sa preorientujete na iné hodnoty vo vašom živote. Môžete prísť aj o pár priateľov, pretože zrazu zistíte, že vás oberajú o energiu. Budete cítiť, že ste na inej ceste, ktorá vás unáša viac k vášmu vnútru, vašim potrebám a začnete si do života priťahovať radosť.

V období menopauzy prechádzate mnohými zmenami a nie sú to len zmeny fyzické, vaše vnútro vám začne do života našepkávať niečo viac. Intuícia sa zlepší a mnohokrát pocítite, ako vaše telo kričí, aby ste konali, alebo sa niečoho vzdali. Každá žena má svoju vnútornú múdrosť, ktorá sa práve v období menopauzy zobúdza.

Ak si nie ste isté, čo prežívate a čo vám chce vaša intuícia povedať, môžete si svoje emócie zapisovať do denníka. Pri zapisovaní nájdete mnoho signálov o tom, čo vás trápi, ako reagujete na životné situácie a aké zmeny môžete vo svojom živote podniknúť.

3. Menopauza je obdobím zmien

Zmeny nastanú, aj keby ste sa im chceli akokoľvek vyhnúť. Je len na vás, ako sa k nim postavíte. Rozpadlo sa vám manželstvo, alebo už spolužitie s partnerom nie je také, ako bývalo? Deti majú veľa problémov a nevedia sa uchytiť v živote, preto im stále pomáhate? Rodičia nevládzu a vy cítite, že sa o nich musíte postarať? A do toho všetkého prídu nepríjemné príznaky menopauzy: návaly, problémy so spánkom, priberanie na váhe.

Buď sa vzdáte, alebo v sebe nájdete bohyňu, ktorá má silu a dokážete sa vymaniť zo starých vzorcov svojho správania. Naučte sa povedať nie. Nemusíte zachraňovať všetkých a všetko. Začnite si viac vážiť seba a svoj čas. Teraz máte obrovskú príležitosť, aby ste zaviedli zmeny, ktoré vám dodajú energiu a chuť do ďalšieho života.

Berte obdobie menopauzy ako čas, kedy sa meníte, dozrievate. Obávaná menopauza vás nemusí zraziť na kolená, ak nájdete znovu svoj cieľ a pôjdete si za ním.

4. Ako treba obdobie menopauzy chápať

Menopauza bola vždy prirodzeným obdobím ženy a normálnou súčasťou jej života. K zmene prišlo v období, kedy sa začalo s kultom mladosti. Ženy sa viac obávali straty vitality, svojej ženskosti a mladosti. Obdobie menopauzy je potrebné chápať ako zrelosť a múdrosť, ktorú ženy v tomto veku svojho života dosiahnu.

Všetky nepríjemné príznaky odznejú a ak si nájdete prostriedky, ktorými si dokážete v tomto období pomôcť, nemusíte sa ich obávať. Ak chcete obdobím menopauzy prejsť s ľahkosťou, začnite sa viac venovať sebe. Každý deň strávte čas samy, vždy si na seba nájdite chvíľku. Môžete sa vybrať na prechádzku, počúvať príjemnú hudbu, alebo si napustiť vaňu a relaxovať.

Počúvajte svoje vnútro, sústreďte sa na svoje pocity a myšlienky. Nemusíte sa nikomu prispôsobovať, vy ste tvorkyňami svojho života. Teraz je obdobie, kedy si môžete dopriať luxus a myslieť na seba, na svoje túžby, a venovať sa veciam, na ktoré ste nikdy nemali čas.

Prijmite menopauzu ako etapu vášho života, ktorá vás ma niečo naučiť, má vám pomôcť pochopiť samu seba. Akceptujte menopauzu aj s jej príznakmi, ktoré vás niekedy môžu znervózniť a snažte sa čeliť týmto symptómom aj bez hormonálnej liečby, alebo škodlivých liekov.

Berte túto časť života ako dôležitý medzník, ktorý vás posunie o krok ďalej.

5. Ako sa vyrovnať s nepríjemnými príznakmi menopauzy

S pribúdajúcim vekom sa menia hormonálne hladiny vo vašom tele, ide hlavne o hormóny: progesterónestrogén. Tie vplývajú na chod vášho organizmu a preto dochádza k nežiadúcim prejavom. Každá žena je iná a preto sa fyzické a emocionálne zmeny prejavia rôzne. Ako sa prejavujú prvé príznaky zmien? Tu nájdete niektoré z nich:

Ukončenie menštruácie:

Cykly sa začnú predlžovať, vaša menštruácia môže byť silnejšia, alebo slabšia a vy viete, že došlo k zmene. To je prvým príznakom, že začínate vstupovať do menopauzy. Príjemným benefitom pre vás je, že nebudete pociťovať PMS, alebo bolesti v podbrušku každý mesiac.

Návaly tepla:

Niektoré ženy, ani nevedia, že niečo ako návaly existuje. Iné naopak trpia. Ak sa chcete návalov zbaviť, vyhýbajte sa všetkému, čo vaše telo prehrieva: korenené jedlá, horúce nápoje, ale aj stres a príliš teplé oblečenie, či prekúrené miestnosti. Dobrou pomôckou je aj hlboké dýchanie, alebo dýchanie do brucha, ktoré vás uvoľnia a zmiernia pocity začervenania a potenia.

Návaly tepla v noci sú tiež nepríjemné, pretože sa často budíte a ráno ste unavené. Tu pomôže pravidelné cvičenie a kvalitná strava. Ak trpíte nadváhou, postarajte sa o zbavenie sa kíl navyše, čo najskôr.

Rozbúrené emócie:

Cítite smútok, ste podráždené a unavené, napäté a nič sa vám nechce. Aj takto vyzerá emocionálny život žien v menopauze. Neľakajte sa, všetko rýchlo vyriešite. Môžete sa spojiť s liečiteľmi čínskej medicíny, alebo si nájsť výživového poradcu a terapeuta, ktorý vám poradí, aké zmeny môžete do svojho života zaviesť.

Príznaky menopauzy dokážete zmierniť vyváženou stravou, pravidelným pohybom a zdravým životným štýlom.

Nebojte sa menopauzy, je len ďalším úsekom vo vašom živote. Myslite viac na seba a na svoje túžby, na to, čo vám robí radosť.

Zamyslite sa, čo by ste mohli vo svojom živote zmeniť. Viem, že nedokážete povedať nie a stále máte potrebu všetkým pomáhať, tiež som tak fungovala dlhé roky. Až kým som neochorela na rakovinu prsníka a uvedomila si veľa vecí, ktoré som zmenila. Nevydávajte zo seba všetko, nechajte si silu aj pre seba.

Na začiatku sa vám to bude zdať ťažké, ale časom zistíte, že sa cítite lepšie, máte pre seba viac času a okolie si vás začne vážiť. Nechajte svojich mužov, deti aj kamarátky, nech sa postarajú viac sami o seba. Keď ochoriete, aj tak sa budú musieť o seba starať sami. Radšej tomu predíďte a udržiavajte sa v dokonalom zdraví.

Uvidíte, že aj vaše hormóny sa ukľudnia a zmiernia sa mnohé z príznakov.

Proti stresu vám pomôže relaxácia, dychové cvičenia a meditácia.

Nájdite si pre seba voľný čas a venujte sa samy sebe, prinavrátite si stratenú rovnováhu a do života si vnesiete veľa pozitívnej energie.

Ak si chcete udržať mladosť, zdravie a krásu – mám pre vás zopár inšpirácií v mojich eBookoch zadarmo.

Verím, že vám tento článok pomohol. Ak máte otázky, môžete sa pripojiť k uzavretej facebookovej skupine, kde nájdete odpovede na mnohé z nich. Pripojte sa k ženám na rovnakej vlnovej dĺžke.

 

Tatiana Benčeková
Som žena po päťdesiatke, plná optimizmu, elánu a radosti zo života. Vďaka svojim skúsenostiam vo výžive vám viem ukázať, ako naštartovať svoje telo, aby bolo plné elánu a aby ste sa cítili zdravo a príťažlivo. Naučím vás ako si jednoducho môžete dopomôcť ku krásnej postave a k ženskému pôvabu. Môj príbeh si môžete prečítať tu>>