7 spôsobov, ako mať ploché bruško a necítiť sa nafúknuto

Pocit nafúknutého bruška môžete mať často, ale nie vždy sú za tým hormonálne zmeny, ktoré vás počas perimenopauzy, alebo menopauzy sprevádzajú. Aj mňa trápil pocit nafúknutého brucha a veľakrát, hlavne v poobedňajších hodinách ma to dosť znervózňovalo. Preto som začala pátrať, čo za sa za týmito pocitmi skrýva a ako sa ich zbaviť.

A mám pre vás dobrú správu, aj vy samy si viete pomôcť, keď použijete týchto pár trikov. Vyskúšajte týchto 7 tipov a budete sa cítiť oveľa lepšie.

1. Stíšte svoju myseľ pred jedením

Aj takéto jednoduché pravidlo vás môže priviesť k tomu, aby ste nepociťovali nadúvanie. Ak jete v strese a ponáhľate sa, telo sa vám za to „odvďačí“.

Stačí sa párkrát nadýchnuť a uvedomiť si túto jedinečnú chvíľu, ktorú môžete venovať samy sebe.

Pred jedlom si kľudne sadnite a sústreďte sa len na jedlo pred sebou. Nerozptyľujte sa čítaním, pozeraním televízie, alebo ťukaním do mobilu.

Ak stíšite svoju myseľ, telo sa sústredí na trávenie a to sa ďalej prejaví na dobre pracujúcom metabolizme.

2. Prežujte jedlo najmenej 20 – krát

Môžete aj viackrát. Veľmi tým pomôžete svojmu tráveniu. Stačí sa na žuvanie sústrediť a váš žalúdok vám bude veľmi povďačný za túto prácu. Mala som kolegu, ktorý jedol tak, že po každom súste si položil príbor na kraj taniera a dôkladne prežul každé sústo. Čo myslíte, ako vyzeral?

Bol štíhly a mal vždy energie na rozdávanie.

Čím dlhšie jedlo žujete, o to menej práce má potom celý tráviaci trakt. Venujte si týždeň takéhoto uvedomelého jedenia a uvidíte, ako sa vaše trávenie zlepší.

3. V priebehu dňa si zaraďte činnosti, ktoré vo vás vyvolajú dobrý pocit

Stres a chvat vás oberajú o pokoj a to sa vo veľkej miere prejaví na problémoch s trávením. Sústreďte sa na činnosti, ktoré vám robia radosť a upokoja vašu myseľ.

Ja mám rada jogu a cvičím ju každé ráno už niekoľko rokov, neviem si bez nej predstaviť začiatok dňa. Stačí vám naučiť sa pozdrav slnku, alebo 5 Tibeťanov. Budete mať už od rána dobrú náladu a nebude vám chýbať optimizmus.

Dobrým štartom je aj ranný beh, alebo rýchla chôdza, rozprúdia vám krv a vyvolajú vo vašom tele pocit radosti a nadšenia. Nie každá z nás má ráno tak veľa času, ale môžete to vyskúšať aspoň cez víkendy.

Aj meditácia ráno, alebo večer vás veľmi upokojí  a zharmonizuje vašu myseľ.

povabna a zdrava v menopauze

4. Zapíšte si, po ktorých potravinách vás nafukuje

Začnite sa sústrediť na tie chvíle, kedy sa necítite komfortne a to vám ukáže, po ktorom jedle máte nafúknuté bruško a čo vám nerobí dobre. U niektorej z vás to môže byť lepok, alebo laktóza, prípadne veľa sladkých jedál.

Takisto ťažké vyprážané jedlá, alebo spracované potraviny sa podpíšu pod nepríjemné nafukovanie.

Každá sme iná a preto je dobré, keď si každá z vás sama preskúma reakcie svojho tela. Aj niektoré druhy zeleniny vám môžu robiť problémy. Všetko dokážete eliminovať, keď si urobíte prieskum potravín, ktoré sú príčinou nafukovania a vyradíte tieto jedlá zo svojich jedálničkov.

5. Dodržiavajte pitný režim

Sústreďte svoju pozornosť na čas, kedy pijete. Najlepšie je vypiť pohár vody pred jedlom a počas jedenia už moc nepopíjať. Na trávenie potrebujeme enzýmy, ktoré pomáhajú so spracovaním potravy.

Ak budete pri jedení veľa piť, rozriedite tieto enzýmy a strava tak prejde vašim telom, bez toho, aby boli využité všetky potrebné živiny pre váš organizmus.

Je mnoho polemík, koľko vody treba vypiť, najlepšie vám na to odpovie váš organizmus. Pravidlom je, že by ste mali piť, keď ste smädné.

Ráno môžete vždy začať pohárom vody a približne každé dve – tri hodiny vypiť jeden pohár vody. Odskúšajte si svoj pitný režim, tak ako vám vyhovuje.

Veľmi záleží na ročnom období. V lete samozrejme vypijete oveľa viac ako v zimných mesiacoch. Rozhodujúca je tiež pohybová aktivita. Ak máte namáhavú fyzickú prácu, alebo veľa cvičíte, vtedy potrebujete dodať vášmu organizmu viac tekutín.

6. Vyhnite sa bublinkovým nápojom

Obsah oxidu uhličitého prekrví sliznicu ústnej dutiny, dráždi sliznicu žalúdka a to môže viesť k poruchám trávenia. Bublinkové nápoje sú plné cukrov a umelých sladidiel, čo sa tiež prejaví na vašom trávení.

Uprednostnite radšej čistú vodu, minerálky, alebo bylinkové čaje.

Ideálnym nápojom je zelený čaj, ten sa postará aj o vašu peknú postavu a žiarivú pleť.

Z bylinkových čajov vám odporúčam bylinkovú zmes AFRODITE od Laffe.cz – centrum krásy a vitality, ktorá obsahuje bylinky vhodné pre ženy prechádzajúce perimenopauzou a menopauzou. Okrem alchemilky, rebríčka, rakytníka obsahuje aj agátový kvet, ktorý zlepšuje trávenie.

medovkovy caj pre zeny v menopauze

7. Nezobkajte medzi jedlami

Máte zvyk, dať si každú chvíľku niečo do úst? Skúste sa nad tým zamyslieť a pomaly prejsť na režim, kedy si k jedlu vždy sadnete a budete sa chvíľu venovať len tejto, pre vaše telo dôležitej činnosti.

Vypestujete si krásnu a štíhlu postavu a predídete nafúknutému brušku.

Ak medzi jedlami neustále zobkáte, vaše trávenie si nedokáže oddýchnuť a zbytočne trpí. Nechajte ho chvíľu vypnúť. Uvidíte, že nafúknuté bruško bude pre vás minulosťou.

Napísala som pre vás e-book s praktickými radami, ako sa zbaviť nechcených kíl, počas obdobia hormonálnych zmien, ako získať peknú postavu zmenou životného štýlu, výživnou stravou a myslením s názvom >>> Tajomstvá prirodzeného chudnutia.

Dovoľte, aby som vám predstavila postupy, ktoré vás privedú k príjemnému prechodu perimenopauzou a menopauzou v mojom e- booku >>> 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou.

Ak sa chcete dozvedieť viac o menopauze, ako riešiť nepríjemné príznaky klimaktéria, alebo si pozdieľať svoje skúsenosti so ženami na rovnakej vlnovej dĺžke, pridajte sa do facebookovej skupiny: Ovládnite menopauzu.

Alebo si stiahnite niektorý z ebookov zadarmo, ktoré sa venujú ženám v menopauze:)

Laffe
Viac info kliknutím na obrázok
Tatiana Benčeková
Tatiana založila komunitu žien, ktoré vstupujú do perimenopauzy a menopauzy, alebo práve obdobím hormonálnych zmien prechádzajú. Je koučkou v oblasti holistickej výživy, alternatívnych prístupov, aromaterapie a terapeutkou duše. Tatiana je autorkou e-bookov 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou a Tajomstvá prirodzeného chudnutia. Učí ženy prechádzať cestami hormonálneho labyrintu, pomocou jednoduchých zmien v ich životnom štýle, v kombinácii s alternatívnymi a terapeutickými metódami. Viac o Tatiana nájdete tu >>> . Pripojte sa k zrelým ženám na facebooku >>