Uviazli ste v živote a neviete ako ďalej? Tu je zopár tipov, ako sa pohnúť vpred

jaskyna a zena

Uviazli ste vo svojom živote a neviete ako ďalej? Ráno vstanete a nič sa vám nechce. Všetky predsavzatia a ciele sú v nedohľadne.

Chcete vedieť kam sa podela vaša vitalita a radosť do života? Cítite sa bez energie a nenachádzate nič, čo by vás potešilo?

Tiež som sa v živote zasekla, diagnóza smrteľnej choroby, strata zamestnania a smrť milovaného otca v priebehu pár mesiacov, mi zobrali veľa sily.

Uviazla som a nevedela som sa pohnúť ďalej, nájsť ten správny odrazový mostík.

Určite sa aj vám nazbierali životné skúsenosti, ktoré vás dostali na dno a museli ste sa odraziť a nájsť znovu rovnováhu. Život vám vždy prinesie dobré aj zlé. Záleží na vás, ako problémy začnete riešiť a či sa dokážete znovu postaviť na štartovaciu dráhu.

Ak sa cítite na dne a potrebujete pomocnú ruku, tu je – nájdete tu zopár tipov, ako sa z nepríjemnej situácie dostať.

1. Uvedomte si, že ste dokonalé také aké ste

Aj v tejto chvíli, kedy vás opustila radosť. Nezáleží na tom, v akej situácii ste sa ocitli. Dôležité je, aby ste si uvedomili, že ste tu a akceptovali sa také aké ste. Ste hodné všetkého, čo vám do života prichádza a dovoľte si ten luxus a dajte samu seba na piedestál. Práve teraz je najvhodnejšia doba. Myslite na seba, na svoje dokonalé ja a prijímajte sa s chybami, náladami a pochybnosťami o sebe samej.

Začnite sa o seba starať, pestujte si svoje fyzické telo, ale tiež emócie a myseľ.

2. Nevracajte sa do minulosti, nechajte ju odísť

Ak sa budete stále zaoberať minulosťou, nevymaníte sa z pocitu, že sa nemôže nič zmeniť.

Začnite žiť v prítomnom okamžiku „tu a teraz“. Nič iné pre vás v tejto chvíli nie je dôležitejšie.

Povedzte si, že žiadna z vecí v minulosti neovplyvňuje vás terajší život. Samozrejme, že minulosť vás ovplyvnila, ale vaša realita je v súčasnosti.

Dávajte si na to pozor.

Všetko, čo teraz robíte, na čo myslíte je súčasnosťou. Spomienky a myšlienky na minulé roky vám nepomôžu.

Nemusíte na všetko zabudnúť a urobiť clonu medzi dneškom a minulosťou. Ale žite v prítomnom okamžiku a vychutnávajte si ho.

3. Vy ste tvorkyňami svojich životov, preto nikoho neobviňujte z toho, čo sa vám stalo

Zvykli ste zvaľovať vinu na rodičov, manžela, partnera, alebo priateľov? Je to úplne normálne. Ale ak budete obviňovať druhých zo všetkého, čo sa vám v živote stalo, alebo nestalo, ostanete stáť na mieste, nebudete sa vyvíjať.

Vy musíte vedieť, ako sa o seba postaráte, nikto za vás toto rozhodnutie neurobí. Ak by ste chceli, aby ostatní konali, tak ako si prajete, nepodarí sa vám to docieliť. Každý koná pre svoje dobro a myslí na seba.

Preberte za seba zodpovednosť. Pre mnohých je to jedna z najťažších vecí, pretože je oveľa jednoduchšie viniť za všetko ostatných.

Ak prestanete od druhých očakávať, že sa majú správať, tak ako sa vám páči, zistíte, že ľudia okolo vás sú príjemní a neprajú vám nič zlé.

4. Rozhodnite sa ako sa chcete posunúť vpred

Ak sa naučíte rozhodovať o svojom živote a dopredu si ho plánovať, veľa vecí sa zmení. Ak nemáte žiadne plány a žijete zo dňa na deň, strácate zbytočne duševnú energiu, ktorá by sa vám zišla pri nasledovaní vašich cieľov.

Ak sa rozhodujete, trvá vám to dlho? Alebo naopak vaše rozhodnutia sú rýchle?

Prvé nápady a rozhodnutia sú väčšinou tie najlepšie, intuícia vám povie, ako ďalej postupovať a čo je pre vás v tej chvíli najvhodnejšie.

Akým spôsobom môžete svoje predsavzatia urýchliť?

Keď máte pred sebou rozhodnutie a váhate, prikloňte sa k tomu, ktoré vám je najbližšie. Berte ho ako najsprávnejšie a nenechajte pracovať svoju myseľ, ktorá vás bude neustále spochybňovať.

Tým svoje odhodlanie podporíte.

5. Vymažte zo svojho života úlohy, ktoré vás ubíjajú a nepomáhajú vám v raste

Ak máte zoznam vecí, ktoré potrebujete urobiť, ešte raz si ho celý prejdite a vyčiarknite tie, ktoré už pre vás nemajú význam a cítite, že ste zbytočne uviazli na mŕtvom bode.

Napíšte si nový a urobte rozhodnutia, ktoré vás posunú vpred.

Najlepšie ak si urobíte zoznam aspoň 25 úloh, je na vás, či si ich zoradíte od najľahších po najťažšie, alebo naopak. Budú pre vás zábavou a budete na seba hrdé, keď si ich začnete zaškrtávať ako vyriešené.

  • urobím si poriadok v skriniach
  • poukladám si knihy v knižnici
  • naplánujem si celý týždeň
  • urobím si zoznam receptov, ktoré budem variť
  • nájdem si šik online cvičenie

Je nespočetný počet úloh, ktoré si môžete naplánovať a ktoré vám pomôžu dostať sa zo situácie, kedy ste ostali uviaznuté.

6. Stanovte si jeden konkrétny cieľ, ktorý vás posunie vpred

Mnoho žien sa bráni tomu, aby si stanovili ciele.

Prečo je to tak?

Myslia si, že už to nemá zmysel. Mali veľa cieľov a plánov, ale v toku života a povinností na ne zabudli.

Keď sa naučíte vytýčiť si tie správne méty, budete ich vedieť postupne dosahovať. Prinesie vám to viac radosti do života.

Už nebudete prešľapovať z nohy na nohu.

Vyberte si taký cieľ, ktorý sa vám určite podarí dosiahnuť. A hlavne, aby závisel od vás, od vašich schopností a konkrétnych podmienok, ktoré môžete splniť.

Nikdy si nestanovujte cieľ, ktorý je závislý na druhých ľuďoch, vy ste pánmi svojho sveta. Každý nech si rieši ten svoj.

Ak prídu pochybnosti, či je tento zámer pre vás vhodný a nie ste si isté, či ho máte nasledovať, postupujte vpred. Nenechajte pracovať vašu myseľ proti vám.

Všetky zapísané ciele vás privedú k ich realizácii.

7. Nedávajte si za svoj cieľ: „Chcem byť šťastnejšia“.

Je to len mýtus, všetci sme šťastní, aj nešťastní. Absolútne šťastie neexistuje.

Ak si hovoríte, že budete šťastné, keď nájdete partnera, alebo keď schudnete, prípadne keď si niečo kúpite, ste ďaleko od svojho šťastia.

Šťastie je len nastavenie mysle, nedokážete si ho prilákať, alebo privolať tým, že o ňom budete snívať.

„Každý je strojcom svojho šťastia.“ — Titus Maccius Plautus

Hovorí vám to niečo?

Ako si zariadite život, také bude aj vaše šťastie. Vy točíte pomyselným kolesom šťastia.

Pre každého je šťastím niečo iné:

  • mať veľa priateľov
  • mať zdravé a vyšportované telo
  • byť vo svojej práci uznávaný

Je mnoho vecí, ktoré robia ľudí šťastnými.

Ak chcete byť šťastné za každú cenu, nepodarí sa vám to. Ostanete uviaznuté a nebudete sa vedieť pohnúť z miesta.

Prečo?

Pretože šťastie v nás vyvoláva proces a nie cieľ. Spomeňte si na chvíle, keď si za niečím idete a krôčik po krôčiku sa blížite k cieľu, ako sa cítite? Nadšenie, odhodlanie, vzrušenie, zvedavosť, ale aj zraniteľnosť a strach sú emóciami, ktoré vás sprevádzajú.

Ale ak sa práve v tomto procese zaseknete, ostanete uviaznuté a nebudete sa vedieť pohnúť z bludného kruhu. Poznávate sa v tejto šablóne správania?

Pozerám televíziu, nič ma nebaví, motkám sa celý deň, pijem, sledujem bezducho sociálne siete, zajedám svoje „neúspech“.

Nič z toho vás však ďalej neposunie, ostanete stáť na jednom mieste a budete sa cítiť horšie. Namiesto toho, aby ste ďalej tvorili a posúvali sa vpred, ostanete uviaznuté v nečinnosti, apatii a letargii.

Nemusíte riešiť všetko naraz. Denne zapracujte na maličkostiach a naučte sa robiť zmeny v oblastiach, ktoré ste zatiaľ nechávali mimo svojho zorného uhla.

Rozhýbte sa a premyslite si, akým spôsobom sa dokážete pohnúť vpred, je to omnoho zaujímavejšie ako ostať v komfortnej zóne uviaznuté a bez pocitu naplnenia.

Mám pre vás zopár inšpirácií v mojom ebooku zadarmo.

Verím, že vám tento článok pomohol. Ak máte otázky, môžete sa pripojiť k uzavretej facebookovej skupine, kde nájdete odpovede na mnohé z nich. Pripojte sa k ženám na rovnakej vlnovej dĺžke.

 

Tatiana Benčeková
Som žena po päťdesiatke, plná optimizmu, elánu a radosti zo života. Vďaka svojim skúsenostiam vo výžive vám viem ukázať, ako naštartovať svoje telo, aby bolo plné elánu a aby ste sa cítili zdravo a príťažlivo. Naučím vás ako si jednoducho môžete dopomôcť ku krásnej postave a k ženskému pôvabu. Môj príbeh si môžete prečítať tu>>