7 príčin priberania počas menopauzy, o ktorých ste nevedeli

Tatiana Bencekova doma

Tuk na bruchu a na bokoch, ktorý sa vás drží ako kliešť. Máte výživnú stravu, hýbete sa, a neviete sa ho zbaviť. Je odolný voči všetkým diétam, akémukoľvek pohybu, aj voči hladovaniu.

Ženy počas perimenopauzy a menopauzy ostanú nemilo prekvapené, aj keď doteraz nemali problém s váhou, zrazu čelia tomuto fenoménu. Veľakrát si myslia, že keď budú cvičiť viac a dlhšie, diétne sa stravovať, zbavia sa tuku, ktorý sa stáva súčasťou ich postavy.

Raz mi jedna klientka povedala: „Mám pocit, že priberám aj zo vzduchu. Vyskúšala som už zopár diét, každý deň sa hýbem a moje telo vôbec nereaguje. Už naozaj neviem, čo mám robiť.“

Vzhľadom na hormonálne zmeny, ku ktorým v období prechodu dochádza, je potrebné pozrieť sa na priberanie z viacerých uhlov pohľadu.

7 príčin priberania u žien počas menopauzy, ktoré vás možno prekvapia:

1. Hormonálna nerovnováha.

2. Strava chudobná na živiny.

3. Problémy so štítnou žľazou.

4. Spracované potraviny.

5. Xenoestrogény.

6. Stres.

7. Nedostatok spánku.

Ak sa chcete KONEČNE DOBRE VYSPAŤ, aj napriek hormonálnym zmenám, ktorými počas perimenopauzy a menopauzy prechádzate, mám pre vás ebook >>>AKO ZVÍŤAZIŤ NAD NESPAVOSŤOU V MENOPAUZE

ako zvitazit nad nespavostou v menopauze

1. Hormonálna nerovnováha

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo ženy priberajú oveľa ľahšie, ako muži? A pritom, ženy si veľmi potrpia na svoju postavu, kladú dôraz na svoju stravu, pohyb a zdravú životosprávu. A aj napriek tomu, väčšina žien vyskúša počas svojho života mnoho diét, ktoré sa veľakrát minú svojim účinkom.

Hlavnou otázkou je: Je priberanie žien spojené s hormonálnymi zmenami, alebo sú za tým kalórie?

Zdravý životný štýl a strava sú hlavnými faktormi, ale veľkú rolu u žien zohrávajú práve hormonálne zmeny, ktorým by mali ženy rozumieť. Začína sa to už v období puberty, kedy dochádza k hormonálnym zmenám, pokračuje tehotenstvom, pôrodom a kojením.

Po štyridsiatke, niekedy aj skôr, produkcia hormónov klesne, a výrazným medzníkom je obdobie perimenopauzy a menopauzy, kedy dochádza k ukončeniu reprodukčnej činnosti.

Rozvírené hladiny hormónov sú častým vinníkom nechceného priberania. Rozhodujúcim faktorom sú hladiny estrogénu a progesterónu, tie určujú ako si ženské telo dokáže udržať svoju hmotnosť, alebo naopak, rieši neustále priberanie.

Na vašu hmotnosť útočia tieto HORMÓNY:

  • grelín – hormón hladu, ktorý vysiela signály, že ste hladné,
  • leptín – signalizuje, že ste sýte,
  • inzulín je hormónom zodpovedným za kontrolu hladín cukru v krvi,
  • kortizol – hormón stresu, zasahuje do metabolizmu tukov, bielkovín a sacharidov.

Vyrovnaním hormonálnych hladín viete zabojovať s tukovými zásobami, popracovať na peknej postave a zlepšiť stav vašich kostí. A nielen to, ustálené hormonálne hladiny majú pod kontrolou aj hladiny dobrého cholesterolu a cukru v krvi.

Ktoré potraviny vám pomôžu udržať hormóny pod kontrolou?

Bobuľovité ovocie ako sú jahody, čučoriedky, maliny, ríbezle. A tiež avokádo, špenát, červená repa, či olivy.

Obohaťte svoj jedálny lístok o rôznorodú zeleninu, ryby, chudé mäso, strukoviny, bylinky a koreniny. Dodržiavajte pitný režim.

Pomôžu vám aj bylinkové čaje a doplnky stravy určené pre ženy v perimenopauze a menopauze.

Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako sa popasovať s hormonálnymi zmenami, všetko nájdete v tomto ebooku>>>  Vaše telo a hormóny v rovnováhe“

hormony v rovnovahe

2. Strava chudobná na živiny

Nedostatok živín je úzko prepojený s nekvalitnou výživou. Mnoho žien počas perimenopauzy a menopauzy pociťuje únavu, pokles energie a trápia ich nepríjemné príznaky ako návaly tepla, nespavosť, búšenie srdca, alebo problémy s koncentráciou.

Môžu byť spôsobené nedostatkom vitamínov a minerálnych látok. Vedeli ste, že deficit železa, vitamínov skupiny B, alebo vitamínu D, môže spôsobovať priberanie? Zlé stravovacie návyky vplývajú na metabolizmus, ktorý ovplyvňuje chemické reakcie v tele, zodpovedné za trávenie. Potravu, ktorú zjeme, premieňa na energiu. Nedostatok potrebných živín, spôsobuje úbytok energie, ženy sú unavené a veľakrát nemajú náladu na to, aby sa udržiavali vo forme.

Výživná strava je základom dobre fungujúceho organizmu a hrá svoju úlohu aj pri odstraňovaní nadbytočného estrogénu z tela. Konzumácia prevažne rastlinnej potravy a vylúčenie spracovaných potravín z jedálnička prinášajú okamžité výsledky. Radím ženám v období prechodu, aby uprednostnili potraviny bohaté na vitamíny, minerály a enzýmy, ako sú ovocie a zelenina, orechy a semienka, a tiež strukoviny.

Fermentované potraviny a dostatok vlákniny zabezpečia dokonalé trávenie a zlepšia prácu mikrobiómu, ktorý sa postará o správny metabolizmus hormónov. Probiotiká a prebiotiká by mali byť neoddeliteľnou súčasťou vášho jedálnička.

Jedlá obsahujúce sulforafan pomáhajú pri vylučovaní prebytočného estrogénu z tela von, postarajú sa aj o nechcené xenoestrogény.  Sulforafan sa nachádza v hlúbovej zelenine, ako sú: ružičkový kel, brokolica, mangold, kel, alebo kapusta.

Aj zdravé tuky podporia hormonálny systém, či už sú to za studena lisované oleje, alebo avokádo. Pravidelnou konzumáciou zdravých tukov si udržíte peknú postavu a zbavíte sa nechcených faldíkov.

Treba si dať pozor aj na maškrtenie medzi jedlami.

Fytoestrogény sú ďalšou správnou voľbou, zastúpené sú napríklad ľanovým semienkom.

Učím svoje klientky, aby si pripravovali svoj jedálniček premyslene. Aby vždy uprednostnili potraviny, ktoré im dodajú potrebné živiny a správne vplývali nielen na hmotnosť, ale aj na hormonálne hladiny.

Viac o stravovaní počas perimenopauzy a menopauzy a udržaní si optimálnej váhy, alebo chudnutí si môžete prečítať v ebooku: Tajomstvá prirodzeného chudnutia“

Tajomstva prirodzeneho chudnutia

3. Problémy so štítnou žľazou

Štítna žľaza je endokrinnou žľazou, vplývajúcou na hormonálne hladiny vo vašom tele. Má tvar motýľa a nachádza sa pod Adamovým ohryzkom. Ak je v poriadku, nemôžeme ju vidieť, ani nahmatať.

Produkuje niekoľko hormónov dôležitých pre život – T1, T2, T3 /trijódtyronín/, T4/tyroxín/.

Štítna žľaza je riadená z mozgu v hypotalame, podľa aktuálnych potrieb vášho organizmu.

Tieto hormóny vplývajú na všetky bunky v tele. Podieľajú sa na spaľovaní tukov a cukrov v bunkách, kontrolujú telesnú teplotu, starajú sa o reprodukčnú činnosť a vplývajú na správnu činnosť srdca. Majú čo do činenia aj s imunitným systémom. V štítnej žľaze sú produkované hormóny, ktoré vplývajú na látkovú premenu vo vašom organizme.

Ak štítna žľaza nepracuje správne, dochádza k poruche – môže sa stať, že sa jej funkcia zníži – a u žien sa prejaví ako hypotyreóza. Pri nadmernej tvorbe hormónov nastáva hypertyreóza.

K rizikovým faktorom zlej funkcie štítnej žľazy patria perimenopauza a menopauza, vek nad 55 rokov, nedostatok spánku, silný stres – pretože sa vytvárajú vysoké hladiny kortizolu a ten tlmí aktivitu hormónov štítnej žľazy.

Menopauzálne príznaky, ako sú problémy so spánkom, priberanie, návaly tepla, búšenie srdca, suchá pokožka, či pocity úzkosti, môžu zamaskovať poruchu štítnej žľazy.

Na podporu štítnej žľazy je vhodné pridať do svojho jedálnička jedlá bohaté na selén, ako sú napríklad para orechy, alebo morské riasy.

Nerovnováha štítnej žľazy je veľmi často príčinou priberania.

4. Spracované potraviny

V spracovaných potravinách sa nachádzajú farbivá, umelé sladidlá, alebo konzervačné látky, aby bola predĺžená ich životnosť. A práve tieto prísady môžu spôsobovať priberanie, pretože zasahujú do trávenia a následného spracovania potravy vo vašom telel.

Dajte stop spracovaným potravinám, fast-foodom a presladeným jedlám. Konzervanty a chemikálie v potravinách spomalia prácu vášho metabolizmu.

To všetko je pre telo veľkým stresom.

Vyhnite sa polotovarom, instantným jedlám a polievkam, alebo rôznym omáčkam. Radšej si pripravte čerstvé jedlo. Polotovary vám síce ušetria kopec času, ale nemajú takmer žiadnu výživovú hodnotu, skôr sú kalorickou bombou. Obsahujú veľa látok, ktoré organizmu škodia, či už sú to farbivá, alebo sú dochutené – zvýrazňovačmi chuti.

Obmedzte príjem rafinovaného cukru a príliš vysokého príjmu soli. Nezdravé tuky zameňte za zdravšie varianty.

Mnohokrát práve takáto zmena prináša ženám rýchle výsledky pri zhadzovaní nechcených kíl a mnohé udávajú, že sa im zlepšilo trávenie a cítia prílev energie.

5. Xenoestrogény

Estrogén je hormón, ktorý sa postará o vaše ženské krivky, a je tiež veľmi dôležitým hormónom pre vašu dobrú náladu. Estrogén vplýva na prácu mozgu, kardiovaskulárny systém a v neposlednom rade vám dodáva potrebnú energiu. Po štyridsiatke začínajú hladiny tohto hormónu kolísať, čo spôsobuje problémy s menštruáciou, ktorá môže byť nepravidelná, slabšia, alebo silnejšia. Môžu sa už prejaviť prvé príznaky menopauzy, ako časté zmeny nálady, návaly tepla, problémy so spánkom.

Ak pociťujete tieto príznaky, vaše telo ich vníma ako stres a vás môžu prekvapiť CHUTE NA SLADKÉ, ktoré ste doteraz nepoznali. Túžite po sacharidoch, doprajete si ich a tuk sa začne ukladať na bruchu a na bokoch, jednoducho vaša postava sa mení.

Vysoké hladiny estrogénu sú priamo spojené s prírastkom hmotnosti a zadržiavaním tekutín. Tento stav je nazývaný estrogénovou dominanciou, ktorá spôsobuje bolesti hlavy, nepravidelnú menštruáciu, zníženie libida, zmeny nálad, únavu, či nespavosť.

Vaše telo vám začne vysielať signály tým, že máte menej energie, ubúdajú vám svaly a priberáte na bokoch a v páse.

V článku Všetko, čo ste chceli vedieť o estrogénovej dominancii nájdete popis, ako predchádzať estrogénovej dominancii, a ako ju riešiť.

Súčasťou nadbytku estrogénu sú xenoestrogény. Xenoestrogény sú látky, ktoré v tele ženy napodobňujú rolu estrogénov. Keď sú ich hladiny vysoké, pôsobia na zníženú produkciu progesterónu a vplývajú na celý hormonálny systém.

Kde sa xenoestrogény nachádzajú:

  • parfémy a toaletné vody,
  • antiperspiranty a deodoranty,
  • mäso a mlieko hospodárskych zvierat,
  • krémy, emulzie na pleť a pokožku,
  • laky na nechty,
  • látky v šampónoch a sprchovacích géloch,
  • pesticídy a fungicídy,
  • kozmetické a čistiace prostriedky,
  • bieliace prípravky, pracie prášky.

Vedecké štúdie dokázali, že xenoestrogény vplývajú na hladiny ženských pohlavných hormónov a spôsobujú ženám zdravotné problémy.

Ako viete proti xenoestrogénom zabojovať?

Na začiatku si začnite uvedomovať toxíny vo svojom okolí.

Keď si vyčistíte prostredie okolo seba, budete mať viac energie, zbavíte sa mozgovej hmly, zlepší sa koncentrácia a práca mozgu.

A takisto ohrievanie jedla v plastovom obale v mikrovlnke je niečo, čoho by ste sa mali vyvarovať.

Ďalším krokom je výber kozmetických a čistiacich prostriedkov. Používate ich každý deň, preto bude lepšie, ak prejdete na prírodné značky. Uprednostnite kozmetiku bez parabénov a ftalátov.

Viem, že je nemožné sa im vyhnúť na 100%, ale určite dokážete minimalizovať ich používanie.

jedla na estrogen

6. Stres

Hormonálne hladiny vám rozhádže aj nadmiera stresu a príliš veľa pohybových aktivít.

Stres je každodennou súčasťou vašich životov a nedokážete sa ho zbaviť. Bude tu vždy. Záleží však na vás, ako sa s ním dokážete vysporiadať.

Ako sa prejavuje stres na hormonálnych hladinách?

Počas stresu sa v tele vyplavuje hormón kortizol, a keďže vaše telo sa zaoberá jeho produkciou, sú potláčané dôležité ženské pohlavné hormóny estrogén a progesterón. Ich nerovnováha sa u vás prejavuje nepríjemnými príznakmi menopauzy, ako sú návaly, problémy so spánkom, priberanie, nepravidelný menštruačný cyklus, alebo estrogénová dominancia.

Ženský organizmus nie je stavaný na záťaž a už vôbec nie na dlhodobú, ktorá je v dnešnej dobe považovaná za normál. Priblížili sme sa mužskému svetu, ale my ženy potrebujeme viac oddychu, hýčkania, spomalenia.

Zvýšené hladiny kortizolu bránia produkcii dostatočného množstva progesterónu a estrogénu, čo sa prejaví problémami s menštruačným cyklom, silnou menštruáciou, alebo špinením.

Vysoké hladiny kortizolu, ktoré sa v tele počas stresu vytvoria, zvyšujú hladiny cukru v krvi a môžu viesť k inzulínovej rezistencii a k zhoršeniu činnosti štítnej žľazy.

Myslíte len na povinnosti a na seba vám nezostáva dostatok času? Neviete sa dostať z každodenného kolobehu a nechce sa vám to riešiť?

Vaše telo v období prechodu si však myslí niečo iné. Potrebuje spomaliť, vaše telo vám vysiela signály a prosí vás o podporu a pomoc.

Eliminovaním stresu znížite neustále pocity hladu a chute na sladké, čo je úspešný krok k udržaniu si peknej postavy aj v období menopauzy.

7. Nedostatok spánku a oddychu

Na začiatok si uvedomte, aké benefity má spánok na váš organizmus.

1. Regeneruje celé telo

Počas spánku sa obnovujú a opravujú bunky celého tela, odporúčaný je hlavne spánok medzi 22:00 a 2:00, kedy je regenerácia najsilnejšia.

2. Detoxikuje sa pečeň

Ako už viete, pečeň je čističkou vášho tela. K jej aktivácii dochádza v skorých ranných hodinách medzi 1-3, ak sa budíte v týchto hodinách, je to znak, že vaša pečeň potrebuje pomoc.

3. Upravujú sa hormonálne hladiny

Pri dostatku spánku sa telu uľaví a uvoľní sa. Dochádza k úprave hormonálnej nerovnováhy. Hladiny stresového hormónu kortizolu sa znížia.

4. Vyrovnané hladiny cukru

Ak sa dobre nevyspíte, ráno ste unavené a túžite telu dodať energiu. Väčšinou v podobe sladkých a kalorických jedál, ktoré však dvihnú hladiny cukru a vy ste neustále hladné a vyčerpané.

Hlboký a kvalitný spánok vám prinesie pocit uvoľnenia a dostatok energie po celý deň. Ak trpíte nespavosťou, hľadajte riešenia.

Tipy, ako si pomôcť ku kvalitnému spánku a tiež mnoho rád, ako sa vysporiadať s menopauzou nájdete v ebooku: 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou.“

ebook o menopauze

Oddych a relaxácia v menopauze

Možno si myslíte, že uvoľnenie nemá vplyv na vaše hormóny, ale budete prekvapené, ako pomocou oddychu dokážete vplývať na hormonálne hladiny.

Odpočinok je hlavne o tom, že znížite hladiny kortizolu – hormónu stresu. Čím menej stresu budete mať vo svojom živote, o to lepšie budete prechádzať perimenopauzou a menopauzou.

Nižšie hladiny kortizolu pomôžu znížiť aj hladiny inzulínu. Kortizol vplýva na hladiny cukru v krvi, keďže ich zvyšuje, nepriamo tak vplýva aj na hladiny inzulínu. Preto v opačnom garde, ak eliminujete stres vo svojom živote, znížite aj hladiny kortizolu a inzulínu.

Spomalený metabolizmus vplýva na spaľovanie tukov, a následne na hormonálne hladiny. Preto je dôležité, aby ste oddychovali a našli si tie správne prostriedky, ktoré vás uvoľnia.

Keď budete relaxovať a viac sa venovať samy sebe, zvýšia sa hladiny progesterónu – hormónu šťastia a radosti.

Platí tu rovnica: čím viac budete relaxovať, o to viac budú vaše pohlavné hormóny v pohode.

Budete lepšie koncentrované a zlepší sa vám spánok a celkovo sa budete cítiť oddýchnuté a plné energie. Existuje nespočetne veľa spôsobov, ako relaxovať, ako si oddýchnuť, ako sa zbaviť nadmiery stresu.

Viac o strese a priberaní nájdete v tomto článku >>> „Ako súvisia stres a priberanie.

Veľakrát sa ženám podarí schudnúť, keď sa začnú rozmaznávať. Doprajú si viac oddychu a kilá idú dole sami. Organizmus sa uvoľní a vy si nepotrebujete dodávať energiu vysokokalorickými jedlami.

Ako samy vidíte vinníkov, ktorí vplývajú na priberanie počas perimenopauzy a menopauzy je viac. Či už sa jedná o hormonálnu nerovnováhu, nevyváženú stravu, problémy so štítnou žľazou, stres, nedostatok spánku, či xenoestrogény, jedno je isté, vy už viete, ako si pomôcť.

Čo môžete urobiť hneď na začiatku?

Všímajte si, čo vás najviac trápi a popracujte na zmene svojho životného štýlu. Dokážete to a uľaví sa vám.


Spomaľte a venujte sa viac sebe.

Napísala som pre vás e-book s praktickými radami, ako sa zbaviť nechcených kíl, počas obdobia hormonálnych zmien, ako získať peknú postavu zmenou životného štýlu, výživnou stravou a myslením s názvom >>> Tajomstvá prirodzeného chudnutia.

Ak sa chcete dozvedieť viac, ako sa vysporiadať s perimenopauzou a menopauzou prirodzeným spôsobom mám pre vás e-knihu >>> 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou.

Chcete vedieť, ktoré potraviny prospievajú vášmu hormonálnemu systému, ktoré jedlá zvýšia hladiny progesterónu, ako sa zbaviť nafúknutého bruška, čo už večer nejesť? To všetko a oveľa viac nájdete v e-knihe >>> Vaše telo a hormóny v rovnováhe

Som tu pre vás, aby som vám pomohla na vašej ceste. Ak si neviete samy poradiť a hľadáte podporu a pochopenie, neváhajte a objednajte sa na online konzultáciu TU >>>

Viac o doplnkoch stravy nájdete v ebooku zadarmo >>> Doplnky stravy pre ženy v menopauze“.


Ak sa chcete dozvedieť viac o perimenopauze a menopauze, ako riešiť nepríjemné príznaky klimaktéria, alebo si pozdieľať svoje skúsenosti so ženami na rovnakej vlnovej dĺžke, pridajte sa do facebookovej skupiny: Ovládnite menopauzu.


Alebo si stiahnite niektorý z ebookov zadarmo, ktoré sa venujú ženám v menopauze:)

Tatiana Benčeková
Tatiana založila komunitu žien, ktoré vstupujú do perimenopauzy a menopauzy, alebo práve obdobím hormonálnych zmien prechádzajú. Je koučkou v oblasti holistickej výživy, alternatívnych prístupov, aromaterapie a terapeutkou duše. Tatiana je autorkou e-bookov 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou a Tajomstvá prirodzeného chudnutia. Učí ženy prechádzať cestami hormonálneho labyrintu, pomocou jednoduchých zmien v ich životnom štýle, v kombinácii s alternatívnymi a terapeutickými metódami. Viac o Tatiana nájdete tu >>> . Pripojte sa k zrelým ženám na facebooku >>