Prečo v menopauze priberáte? 7 jednoduchých riešení, ktoré vám pomôžu

Tatiana Bencekova u seba doma

Kilá sa k vám pomaličky prikradnú a v skrini nenájdete nič, čo by vám sedelo. Cítite sa celkom v pohode, ale všimli ste si, že vaša postava sa zmenila a vy máte zopár kíl navyše. Jednoducho, vaše telo je iné.

Nie všetko je vo vašej hlave, tak ako vám predkladajú často, či už v médiách, na sociálnych sieťach, alebo v časopisoch. S perimenopauzou a menopauzou dochádza vo vašom tele k mnohým zmenám, nielen čo sa týka príznakov menopauzy, priberania, ale aj na duševnej úrovni. Väčšinou si ich na začiatku ani neuvedomíte, pretože tieto zmeny sa prikradnú postupne.

Perimenopauza a menopauza neprídu zo dňa na deň, je to dlhodobý proces.

Chcete vedieť, čo sa vlastne deje vo vašom tele? A čo môžete pre seba urobiť, aby ste sa cítili s pribúdajúcim vekom zdravé a silné?

1. Vaša hormonálna rovnováha sa zrazu zblázni

Najväčším vinníkom, ktorý stojí za zmenami na vašom tele v perimenopauze, alebo menopauze sú hormóny. Sú to chemickí agenti, ktorí stoja za riadením väčšiny telesných funkcií, či už sa jedná o rozmnožovanie, hlad, to ako sa cítite…

Čím bližšie ste k menopauze, o to viac hladiny estrogénu, progesterónu a testosterónu kolíšu. A tieto výkyvy hormonálnych hladín spôsobujú zmeny, či už sa jedná o zníženie hustoty kostí a ohrozenie osteoporózou, alebo o úbytok svalovej hmoty, či zníženie libida, alebo časté zmeny nálad.

Aké je riešenie? Čo môžete pre seba urobiť?

Berte všetko z pozitívnej stránky a s humorom. Ak je vám veľmi smutno a neviete si rady, porozprávajte sa s priateľkou, alebo s blízkymi, s ktorými je vám dobre a cítite, že vám budú vedieť poradiť. Existuje mnoho komunít, alebo skupín, ktoré vám pomôžu pochopiť, v akej fáze svojho života sa nachádzate a čím si prechádzate.

Ak sa chcete spojiť so ženami, ktoré sú na rovnakej vlnovej dĺžke, pripojte sa do facebookovej skupiny:

Ovládnite menopauzu

Tu nájdete spolupútničky a dozviete sa mnoho informácií, ktoré vám pomôžu prejsť obdobím perimenopauzy a menopauzy v pohode.

2. Priberáte a cítite, že váš metabolizmus si zobral dovolenku?

Ak za to viníte svoje hormóny, máte pravdu. Podiel na spomalení metabolizmu majú hlavne znížené hladiny estrogénov, čo sa prejaví na vašom páse. Priberáte na bruchu a na bokoch.

Je vedecky dokázané, že hormonálne zmeny, ktoré nastanú u žien prechádzajúcich obdobím perimenopauzy a menopauzy, sa prejavujú hlavne na zmene postavy, na hromadení tuku v oblastiach, kde ste doteraz nič také nevnímali. Myslím tým, hlavne oblasť brucha, bokov a podbradok.

Aké je riešenie?

Snažte sa zostať aktívne. Nie je nič horšie, ako keď sa prestanete hýbať. Váš metabolizmus sa ešte viac spomalí a vy priberáte.

Odporúčaná je kombinácia kardio cvičení v kombinácii so silovými tréningami, pri ktorých si popreťahujete svaly. A tiež beh, plávanie, alebo tanec, sú vašimi pomocníkmi, ak nechcete nabrať kilá, ktoré pôjdu dole veľmi ťažko.

A ďalším tipom je príjem dostatočného množstva vlákniny. Denne by ste mali prijať 30-35 g vlákniny, ktorá podporí váš mikrobióm a peristaltiku čriev. Jednoducho, zlepší vaše trávenie.

Vo forme vás udrží aj pravidelná každodenná chôdza. Ja sa rada prechádzam s priateľkami v blízkom parku, väčšinou majú moje priateľky psíkov, takže si užívam aj lásku ich domácich miláčikov.

3. Strata svalovej hmoty je spojená s perimenopauzou a menopauzou

Keďže dochádza k poklesu estrogénu progesterónu, tento proces vplýva aj na spaľovanie kalórií a hlavne, s pribúdajúcim vekom strácate svalovú hmotu.

Čím menej svalovej hmoty, o to horšie spaľovanie tukov.

Čo vám pomôže?

Venujte sa pravidelne silovým cvičeniam, dvíhajte činky, alebo zájdite do fitka. Nájdite si trénera, ktorý vás naučí cviky, aby ste si udržali svalovú hmotu. Ak máte dostatok svalov, tie vám pomáhajú pri spaľovaní tukov, zrýchlia prácu metabolizmu a v neposlednom rade, udržia vaše kosti pevné a zdravé. Je to vynikajúci spôsob, ako predchádzať osteoporóze.

Ak nechcete ísť do fitnescentra, na internete nájdete nespočetne veľa cvičení, ktoré vás naštartujú a pomôžu vám udržať si svalovú hmotu.

Ak ste v silovom tréningu nováčik, zvážte spoluprácu s osobným trénerom, počas dvoch až troch sedení.

4. Hladiny cukru v krvi robia vo vašom tele tiež poriadny zmätok

V období perimenopauzy a menopauzy sa začínate „zaguľaťovať“, niektoré skôr, niektoré neskôr, ale väčšinou sa to prejaví na vašom brušku. Telo v tomto období ignoruje inzulín, ktorý zodpovedá za regulovanie hladín cukru v krvi.

Ak sú hladiny cukru v krvi vyššie, cítite neustály hlad a máte rôzne chute, hlavne na sladké. Poznáte ten pocit, keď sa dosýta najete, ale za chvíľu hľadáte v komore niečo pod zub?

Čo je vhodné v tomto smere urobiť?

Stavte na kvalitnú stravu a hlavne, aby bola vyvážená a obsahovala dostatok bielkovín – živočíšnych, aj rastlinných, a tiež zdravých sacharidov a tukov.

U sacharidov je potrebné sledovať glykemický index, pretože je rozdiel v tom, aký zdroj sacharidov si doprajete. Či už sú to koláče, alebo keksíky, či celozrnné výrobky. Je medzi nimi obrovský rozdiel. Ak sa chcete dozvedieť viac, všetko si môžete prečítať v tomto ebooku – Tajomstvá prirodzeného chudnutia.

5. Váš životný štýl sa v období menopauzy zmení

Stanete sa „sendvičovými ženami“. Nie, neznamená to, že budete od rána do večera jesť sendviče. Vyjadruje sa tým vaša miera zaťaženia.

Z jednej strany – kariéra, z druhej rodina – manžel, deti, vnúčence a potom vaši rodičia.

A k tomu sa pridajú nepríjemné príznaky menopauzy, hlavne návaly tepla, nočné budenie kvôli poteniu, nespavosť, priberanie a zoznam by bol ešte dlhší…

Ste v začarovanom kruhu a neviete z neho vystúpiť a začínate si uvedomovať, že strácate sily. Už nevládzete tak, ako predtým.

Ste unavené, nervózne a najradšej by ste všetko nechali tak a odišli niekam, aj keď len na pár dní.

V období prechodu, vás môže prekvapiť bolesť kĺbov, pričasté bolesti hlavy, alebo búšenie srdca. Zľaknete sa a prestanete sa hýbať. Mnoho žien robí túto zásadnú chybu. Nemusíte behať maratón, alebo cvičiť do úmoru. Ale neprestávajte sa hýbať.

Zostaňte aktívne, nájdite pohyb, ktorý si môžete dovoliť. Pri cvičení a pohybe sa uvoľňujú endorfíny – hormóny šťastia a tie vám pomôžu prekonať mnoho životných situácií s humorom a nadhľadom.

6. Stres je každodenným spoločníkom, je len na vás, ako mu budete čeliť

Ak si na seba naberiete veľa povinností a budete chcieť každému vyhovieť, po nejakom čase vyhoríte. Je to úplne normálne a treba si uvedomiť, že nie ste stroje.

Ste ŽENY. A každá žena sa potrebuje o seba starať, rozmaznávať sa a uchovať si energiu ženskosti. Táto doba na vás kladie nároky, ako by ste boli mužmi. Potláčate do úzadia svoje pocity, svoju ženskosť, uvoľnenie, preciťovanie krásy a lásky.

Pri strese sa v tele vylučuje kortizol – hormón, ktorý vám nedovolí, aby ste sa uvoľnili. A keď máte problém so zaspávaním, alebo so spánkom  – hladiny kortizolu vo vašom tele sú natoľko vysoké, že vám nedovolia sa uvoľniť.

Na kortizol si spomeňte vždy, keď budete cítiť, že už ste zo seba vydali všetko a nevládzete.

Vysoké hladiny kortizolu sú zodpovedné aj za priberanie. Máte neustále potrebu niečo zobkať, alebo vám chýbajú sladké jedlá.

Úloha pre vás:

Naučte sa meditovať. Cvičte jogu, prechádzajte sa každý deň, čítajte si, tancujte, vyfarbujte si antistresové omaľovánky..

Určite vám napadne veľa vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste sa uvoľnili.

Mne pomáha wellness, sauna, plávanie, počúvanie dobrej hudby, meditovanie, alebo prechádzka lesom.

Vyhraďte si pre seba každý deň jednu hodinu a venujte sa samy sebe. Budete oveľa uvoľnenejšie a kilá pôjdu dole sami.

7. Spánok je alfou a omegou

Počas perimenopauzy a menopauzy dôjde k výraznej zmene. Väčšina žien sa počas noci budí aj niekoľkokrát a rána bývajú ťažké. Pocit, že síce som bola v posteli 8 hodín, ale z toho som 6 hodín bojovala s vankúšom a počítala ovečky, je skľučujúci.

Ak ste unavené, pretože spánok je pre vás jedna veľká neznáma, viem, že cvičenie a mnoho denných aktivít je pre vás nočnou morou.

Riešenie:

Spánkový rituál a meditácia vďačnosti. To sú dva hlavné body, ktoré vám prinesú úľavu.

Ak vám návaly tepla a nočné potenie nedovolia spať, spite v chladnej miestnosti a môžete aj nahé. V lete je to najideálnejšie, prekryte sa len plachtou, alebo veľmi tenkou a ľahkou prikrývkou.

Počas dňa si dajte pozor na počet káv a kofeínových nápojov, ktoré vypijete. Ak si dožičíte 5-6 káv a zopár energetických drinkov s kofeínom, máte po spánku.

Alkohol je tiež kontroverznou témou. Menšie množstvo vína, alebo pivo, by nemali byť problém… Ale mnoho žien v tomto období udáva, že ich telo nedokáže spracovať alkohol a narúša im spánok.

Aká je moja rada na záver?

Hľadajte cesty, ktoré vás privedú do cieľa. Chudnutie je proces, nadbytočné kilá nezhodíte zo dňa na deň. Čo však pre seba viete urobiť je nájdenie smeru, ktorý vás privedie k vytúženému cieľu.

Mnoho k tejto téme nájdete v mojom ebooku: Tajomstvá prirodzeného chudnutia.

Nemusíte byť štíhle ako Twiggy, dôležité je, aby ste sa cítili zdravo a boli so sebou spokojné.

Prajem vám, aby ste boli plné sily, optimizmu a dobrej nálady. To sa v živote ráta😊

Dovoľte, aby som vám predstavila postupy, ktoré vás privedú k príjemnému prechodu perimenopauzou a menopauzou v mojom e- booku >>> 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou.

Ak sa chcete dozvedieť viac o menopauze, ako riešiť nepríjemné príznaky klimaktéria, alebo si pozdieľať svoje skúsenosti so ženami na rovnakej vlnovej dĺžke, pridajte sa do facebookovej skupiny: Ovládnite menopauzu.

Alebo si stiahnite niektorý z ebookov zadarmo, ktoré sa venujú ženám v menopauze:)

Tatiana Benčeková
Tatiana založila komunitu žien, ktoré vstupujú do perimenopauzy a menopauzy, alebo práve obdobím hormonálnych zmien prechádzajú. Je koučkou v oblasti holistickej výživy, alternatívnych prístupov, aromaterapie a terapeutkou duše. Tatiana je autorkou e-bookov 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou a Tajomstvá prirodzeného chudnutia. Učí ženy prechádzať cestami hormonálneho labyrintu, pomocou jednoduchých zmien v ich životnom štýle, v kombinácii s alternatívnymi a terapeutickými metódami. Viac o Tatiana nájdete tu >>> . Pripojte sa k zrelým ženám na facebooku >>