Trápi vás nespavosť? Takto sa jej zbavíte

budik a mesiac

Vedeli ste, že ženy potrebujú viac spánku ako muži? Vás organizmus je postavený tak, že potrebujete viac oddychu, aby ste načerpali potrebnú energiu a znovu získali silu.

Mnoho žien trpí nedostatkom spánku a zlý spánok sa podpisuje pod často sa meniace nálady a vyčerpanosť. Návaly tepla počas perimenopauzy a menopauzy spôsobujú mnohým ženám nespavosť. Mávajú problém so zaspávaním, a keď aj na pár hodín uniknú do ríše snov, celú noc sa budia a ráno sú unavené a bez energie.

Na dobrom spánku veľmi záleží, je pre vás natoľko dôležitý, že neodkladajte problémy so spánkom, ale začnite ich riešiť. Dostatok zdravého a kvalitného spánku je potrebný z mnohých dôvodov, jedným z nich je oddych mozgu a prílev energie. Bez kvalitného a dostatočne dlhého spánku budete každé ráno, ako bez duše.

Ak sa chcete KONEČNE DOBRE VYSPAŤ, aj napriek hormonálnym zmenám, ktorými počas perimenopauzy a menopauzy prechádzate, mám pre vás ebook >>>AKO ZVÍŤAZIŤ NAD NESPAVOSŤOU V MENOPAUZE

nespavost v menopauze

Príčiny problémov so spánkom u žien v menopauze

1. Problémy s nadobličkami

Ako to všetko súvisí? Mnohé ženy si sťažujú na permanentný stres a ani v posteli sa nevedia uvoľniť. A práve to vplýva na problémy so spánkom. Nadobličky riešia stresové situácie tak, že produkujú hormón stresu kortizol. Ten ostáva v organizme po celý čas a ak nedôjde k uvoľneniu, problém je na svete. Vaša hormonálna sústava pracuje ako hodinky. Hormóny sú na sebe závislé. Ak máte vysokú hladinu kortizolu, ten ovplyvní aj ďalšie hormóny – inzulín, estrogén a progesterón.

Aké príznaky sa u vás prejavia, ak máte problém s nadobličkami?

Čo môže spôsobiť nesprávnu funkciu nadobličiek?

  • málo oddychu,
  • tráviace problémy,
  • zápal v tele,
  • nevyvážená strava,
  • nedostatok spánku.

Vašou prioritou by malo byť zamerať sa na eliminovanie stresu, hľadať spôsoby ako sa so stresom vyrovnať.

Oddych by mal byť každodennou samozrejmosťou.

V období hormonálnych zmien je vaše telo vystavené veľkému tlaku. Pomôžete mu práve tým, že mu doprajete uvoľnenie.
Meditujte, relaxujte, počúvajte dobrú hudbu, tancujte, nájdite si činnosti, ktoré vám pomôžu správne sa uvoľniť. To všetko podporí zdravý a kvalitný spánok.

2. Hormonálna nerovnováha

Kvalitu vášho hormonálneho systému ovplyvňuje veľa faktorov. Jedným z nich je aj váš životný štýl. Prehodnoťte, čo môžete vo svojom živote zmeniť, aby ste svojmu telu pomohli.
Ak máte návaly, alebo nepríjemné stavy, ako zmeny nálad, nočné potenie a s tým súvisiacu nespavosť, prejavia sa na vašej mrzutosti a potrebe jesť, aj keď nie ste hladné. Zbytočne priberiete a ocitnete sa v začarovanom kruhu.

Zmeny v hladinách estrogénu a progesterónu vyvolávajú nežiadúce zmeny vo vašom organizme. Nižšie hladiny progesterónu negatívne vplývajú na produkciu melatonínu, ktorý je zodpovedný za zdravý spánok. Ak je ho v tele málo, máte problém s uvoľnením a zaspávaním.

Ak sa chcete dozvedieť viac, ako sa vysporiadať s perimenopauzou a menopauzou prirodzeným spôsobom mám pre vás e-knihu >>> 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou

e-kniha menopauza

3. Požívanie alkoholu a pitie veľkého množstva kofeínových nápojov

Popíjanie alkoholu, kávy, kofeínových nápojov, alebo energetických drinkov vám uberá na kvalite spánku, a môžu vám spôsobiť nespavosť a časté budenie počas noci. Radšej ich množstvo zredukujte na minimum. Ak to s nimi budete preháňať, vaše telo bude vystresované a dehydrované.

Možno vás pohárik vína uvoľní a chce sa vám po ňom spať, možno zaspať nebude problém, ale môže vám spôsobiť budenie počas celej noci. Zvážte či vám nebude lepšie bez alkoholu.

4. Nedostatok magnézia, zinku a selénu

Nízke hladiny týchto minerálnych látok sa tiež odzrkadlia na tom ako spíte.

  • Magnézium sa postará o uvoľnenie vášho tela.
  • Zinok je veľmi dôležitý vo výžive ženy a okrem toho, že sa postará o vašu imunitu, zlepší aj kvalitu vášho spánku.
  • Selén dokáže uviesť vaše hormóny do rovnováhy tým, že zvýši hladinu progesterónu, hormónu, ktorý prospieva relaxácii tela.

Stavte na kvalitné DOPLNKY STRAVY, viac o nich nájdete tu >>> 

5. Perimenopauza

Perimenopauza je spojená s veľkými zmenami v hormonálnom systéme, čo negatívne vplýva na vaše zaspávanie a dĺžku spánku. Hladiny estrogénu kolíšu a klesá hladina melatonínu. To má za následok problémy so zaspávaním a spánkom.
Mnohé ženy nevedia, že prechádzajú obdobím perimenopauzy a nedokážu si odôvodniť, prečo sa u nich zrazu vyskytne nespavosť. Ťažko zaspávajú a po pár hodinách sa zobudia, a možno na chvíľu znovu zaspia, alebo sa prehadzujú na posteli celú noc. Ráno sa budia unavené a bez elánu do života.

V tomto smere pomôže zdravý životný štýl. Pohyb, relaxácia a venovanie viac času sama sebe, by mali byť vašou prioritou. V tomto období si uvedomujte, že ste žena, ktorá má svoje nároky a nepotláčajte svoje pocity do úzadia.

Ak ste unavené, oddychujte.

Ak máte chuť a veľa energie na šport, hýbte sa.

Počúvajte svoje telo, povie vám presne, čo práve v tej chvíli potrebuje.

V tomto období sa začnite stravovať uvedomelo a stavte na zdravú výživu, ak neviete ako na to, spojte sa s výživovými poradkyňami, ktoré vás naučia ako sa stravovať, a čo je pre vás v tomto období vhodné zaradiť do svojho jedálnička.

Pomôže vám príjem magnézia, ktorý sa postará o kvalitu vášho spánku a celkovú relaxáciu. Probiotiká, vitamín C a D podporia hormonálnu rovnováhu a nezabudnite ani na omega 3-mastné kyseliny. Vaše telo sa dostane znovu do rovnováhy, čo pomôže aj kvalite vášho spánku.

Chcete vedieť, ktoré potraviny prospievajú vášmu hormonálnemu systému, ktoré jedlá zvýšia hladiny progesterónu, ako sa zbaviť nafúknutého bruška, čo už večer nejesť? To všetko a oveľa viac nájdete v e-knihe >>> Vaše telo a hormóny v rovnováhe

e-kniha Vaše telo a hormóny v rovnováhe

6. Ignorovanie potrieb vášho tela

Mnoho žien nepočúva, čo im hovorí ich telo a idú až za hranice svojich možností. Niekedy na vás vaše telo kričí, že je unavené a chcelo by spať, ale vám horia termíny, alebo ešte potrebujete dokončiť mnoho neodkladných záležitostí.
Ignorovaním svojich potrieb si úplne pokazíte spánkový rytmus, vaše telo ostane dezorientované, pretože nemá stanovený čas, kedy zaspať.

Ak nemáte vybudovaný spánkový rituál, začnite sa nad ním zamýšľať a postupne ho zavádzať do svojej každodennej rutiny.

Čo všetko vám pomôže, aby ste lepšie zaspávali a nebudili sa často uprostred noci?

  • spite v tmavej miestnosti,
  • pred spaním nepite alkoholické nápoje,
  • jedzte najmenej 3 hodiny pred spaním,
  • uprednostnite čítanie pred pozeraním TV,
  • nevystavujte sa už tesne pred spaním modrému svetlu z PC, tabletu, alebo telefónu,
  • telefón nemajte pri posteli, nechajte ho radšej v inej miestnosti,
  • miestnosť si dobre vyvetrajte,
  • záleží aj na tom, čo si oblečiete, uprednostnite prírodné materiály.

Do ktorej kategórie problémov so spánkom by ste sa zaradili?

1. Nemôžem dlho zaspať

Stále myslíte na udalosti dňa a riešite nedoriešené. Ste v dlhodobom strese a neviete sa uvoľniť.
V takom prípade sa naučte správne dýchať, relaxácia a meditácia vám pomôžu odbúrať stres a pripraviť sa na spánok. Pomôžu vám aj bylinkové čaje – ľubovníkový, materina dúška, valeriána, alebo zmesi, ktoré sú odporúčané na dobrý a kvalitný spánok.
Pomôže vám aj melatonín, ktorý môžete užívať ako doplnok stravy.

2. Budím sa okolo tretej hodiny a už nemôžem zaspať

Dlho sa prehadzujete a upadáte len do ľahkého spánku, z ktorého sa každú chvíľu preberiete. Podľa biologických hodín vás budí vaša pečeň. Pred spaním nepite alkohol a podporte ju detoxom. Pomôžu vám bylinky, ostropestrec mariánsky, triphala, aloe vera, alebo si počas dňa dajte do jedla trochu kurkumy. K detoxu vám pomôže aj saunovanie, alebo kúpeľ v epsomskej soli.

3. Budím sa, lebo mám plný močový mechúr

Možno ste len veľa pili predtým, ako ste sa uložili do postele. Pred spaním už obmedzte príjem tekutín, aby ste sa zbytočne nebudili.

Môžete mať nízke hladiny magnézia, alebo problém s nadobličkami.

Ako získať kvalitný spánok, bez toho aby ste museli užívať lieky na spanie?

  • doplňte si do stravy jedlá, ktoré obsahujú magnézium – avokádo, banány, figy, sušené slivky, orechy, semienka, strukoviny a celozrnné obilniny,
  • správne hladiny zinku si doplníte konzumáciou hydiny, morských plodov, rýb, strukovín, vajec a zakysaných mliečnych výrobkov, nachádza sa aj v orechoch a semenách a niektorých druhoch zeleniny /kel, hrášok, špargľa/,
  • selén dodáte telu hlavne para orechmi, stačí len zopár, sú na tento minerál veľmi bohaté,
  • bylinkové čaje vám takisto môžu pomôcť,
  • mnoho žien nedá dopustiť na levanduľový éterický olej – stačí pár kvapiek na vankúš, alebo si ním potrieť ruky,
  • joga, relaxácia a meditácia – to sú veľkí pomocníci, ak sa potrebujete zbaviť stresu
  • večerná prechádzka dokáže zázraky – ukľudní vás a prinesie tak potrebné uvoľnenie pred zaspávaním,
  • vyhnite sa modrému svetlu, zbytočne dráždite svoj organizmus,
  • vytvorte si spánkový rituál a aspoň 20 minút sa pripravujte na spánok, upokojte svoje telo a myseľ, dajte si kúpeľ, pustite si relaxačnú hudbu, meditujte, čítajte si.

Je len na vás, čo podniknete, aby ste si zlepšili spánok. Aj keď je to v tomto období náročnejšie a hormonálne zmeny sa prejavujú počas dňa aj v noci, nájdite si na seba čas a popremýšľajte, čo by ste mohli zlepšiť, aby ste si upravili spánok.

Iba vy a vaše telo ste tvorcami sladkých snov a uvoľnenia.

Chcete vedieť, ktoré potraviny prospievajú vášmu hormonálnemu systému, ktoré jedlá zvýšia hladiny progesterónu, ako sa zbaviť nafúknutého bruška, čo už večer nejesť? To všetko a oveľa viac nájdete v e-knihe >>> Vaše telo a hormóny v rovnováhe

Napísala som pre vás e-knihu s praktickými radami, ako sa zbaviť nechcených kíl, počas obdobia hormonálnych zmien, ako získať peknú postavu zmenou životného štýlu, výživnou stravou a myslením s názvom >>> Tajomstvá prirodzeného chudnutia.

Ak sa chcete dozvedieť viac, ako sa vysporiadať s perimenopauzou a menopauzou prirodzeným spôsobom mám pre vás e-knihu >>> 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou

Som tu pre vás, aby som vám pomohla na vašej ceste. Ak si neviete samy poradiť a hľadáte podporu a pochopenie, neváhajte a objednajte sa na online konzultáciu TU >>>

Viac o doplnkoch stravy nájdete v ebooku zadarmo >>> Doplnky stravy pre ženy v menopauze“.

Ak sa chcete dozvedieť viac o menopauze, ako riešiť nepríjemné príznaky klimaktéria, alebo si pozdieľať svoje skúsenosti so ženami na rovnakej vlnovej dĺžke, pridajte sa do facebookovej skupiny: Ovládnite menopauzu.

Alebo si stiahnite niektorý z ebookov zadarmo, ktoré sa venujú ženám v menopauze:)

Tatiana Benčeková
Tatiana je certifikovaná koučka menopauzy, výživová poradkyňa a aromaterapeutka. Založila komunitu žien, ktoré vstupujú do perimenopauzy, menopauzy, alebo týmto obdobím zmien práve prechádzajú. Ako koučka v oblasti holistickej výživy a terapeutka duše pomáha ženám nájsť rovnováhu medzi telom a mysľou. Tatiana je autorkou úspešných e-bookov, vrátane 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou , Tajomstvá prirodzeného chudnutia a 5 kódov hormonálnej rovnováhy(s bonusmi o bylinkách, adaptogénoch a éterických olejoch). Učí ženy, ako zvládnuť hormonálne zmeny prostredníctvom jednoduchých zmien v životnom štýle a pomocou alternatívnych a terapeutických metód. Tatiana tiež poskytuje individuálne konzultácie a terapie zamerané na výživu, hormonálnu rovnováhu a duševnú pohodu. Viac o Tatiana nájdete tu >>> . Pripojte sa k zrelým ženám na facebooku >>