Ste vystresované? 5 tipov, ako sa stresu zbaviť čo najrýchlejšie

zena v bielom ktora sa zbavila stresu

Menopauza v živote ženy prináša mnoho zmien. Mnohokrát sú to zmeny v rodine, v podnikaní, deti sa osamostatnia a ženy musia rozdeliť svoju starostlivosť medzi domácnosť, rodinný život, prácu, starostlivosť o svojich rodičov a mnohokrát nevedia povedať nie. A k tomu sa pridajú nepríjemné príznaky menopauzy, ako problémy so spánkom, zmeny nálad, či návaly tepla.

A nežiadúci stres je na svete.

Buďte v kľude, nerobte si žiadne výčitky, aj keď ste viac nervózne, alebo cítite, že nevládzete, je to prirodzené. Ale nenechajte sa tým úplne zlikvidovať. Pracujte na eliminovaní vášho stresu a hľadajte cesty, ako sa s ním vysporiadať.

Myslite na seba, nikto iný to za vás nevyrieši. So stresom sa vyrovnávate celý život. Akákoľvek práca prináša veľa stresových situácií a nie vždy sa z nich viete dostať rýchlo, bez toho, aby vás nejakým spôsobom neovplyvnili.

Aj keď je stres u vás na dennom poriadku, nezúfajte, mám pre vás zopár tipov, ktoré vám môžu pomôcť.

Na začiatok je potrebné ukľudniť svoje myslenie a preskúmať svoje myšlienky. V hlave začína všetko. Vaše fyzické a psychické telo je spojené a psychika spolu s prežívanými emóciami vplýva na vaše telo.

Myšlienky, ktorým venujete svoju pozornosť, ovplyvňujú pocity, to ako sa cítite. Je potrebné, aby ste si svoje myšlienky kontrolovali. Stres patrí k životu, ale vy sa ho môžete zbaviť tým ako myslíte.

Vy dokážete spracovať stresovú situáciu a nepotrebujete si nepríjemnosti znovu premietať, práve naopak je lepšie, ak si svoju myseľ naprogramujete. Vaše telo reaguje na všetko, čo vám prebieha mysľou.

V stave relaxácie, kedy sa ukľudníte a sústredíte sa na svoj dych – ste v stave uvoľnenia a pociťujete pohodu – a ak si v tomto stave spomeniete na situáciu, ktorá vás nahnevala, pocítite znovu túto nepríjemnú časť – a prehrávate si dokola, čo sa stalo. Takto pracuje vaša myseľ.

Som v strese, neviem sa ukľudniť. Čo to vlastne znamená, čo je stres?

Je to len slovo a vaša myseľ ho pochopí ako niečo abstraktné. Zbaviť sa stresu, by malo byť pre vás prioritou. Spolu so stresom sa v tele zvyšujú hladiny hormónu kortizol, ktoré ovplyvnia celý váš organizmus. Zhoršia sa návaly, v noci sa budíte, priberáte na váhe. Mnoho nepríjemných príznakov menopauzy je spojených práve s nadmerným stresom.

Čo vám pomôže zbaviť sa stresu?

1. Pomenujte si, čo vás privádza do stresových situácií

Ak si len pomyslíte, že stres je všeobecný a ten vás ovláda, neviete, čo je jeho príčinou.

Možno sa stresujete, lebo sa bojíte o rodinu, o zdravie, o financie, alebo ako sa bude váš život vyvíjať  ďalej.

Najlepšie ako sa zbaviť všetkých myšlienok, je potrebné uvedomiť si, na ktoré situácie vo svojom živote reagujete stresom.

Zapíšte si všetky momenty, ktorá vám napadnú, keď si pomyslíte na stres. Môžete so sebou nosiť zápisník a vždy zachytiť, čo vás vystresovalo a čo tejto reakcii predchádzalo.

Nebojte sa napísať všetko, buďte k sebe úprimné.

Pozorujte počas celého dňa, ktoré myšlienky vás prenasledujú najčastejšie, ktoré sa vám vracajú, čo sa vám melie v mysli dokola. Cítite, že sa ich neviete zbaviť? Zapíšte si všetko.

2. Premyslite si, čo dokážete vyriešiť a čo je už nad vaše sily

V zozname si môžete nájsť body, ktoré viete reálne ovplyvniť.

A položte si otázku, ako sa s nimi môžete vysporiadať. Nemusíte byť neustále perfektné, perfekcionizmus je nudný. Určite máte radšej ľudí, ktorí majú aj svoje chyby.

Preto robte vždy všetko ako najlepšie viete a nevytvárajte si zbytočne stres porovnávaním sa s druhými. Každá z vás je originál.

Zapíšte si do zoznamu, ktoré veci dokážete ovplyvniť a čo sa dá riešiť iba čiastočne. To sú vaše hlavné body, ktoré môžete zo svojho života postupne vymazať.

Urobíte tak malý krok, ktorým sa ukľudníte. Prijmite strachy a obavy, ktoré vám zbytočne komplikujú život. Dôverujte životu. Je mnoho vecí, ktoré neovplyvníte a budete ich musieť prijať ako realitu.

Uvedomte si, čo vás najviac stresuje a ako to viete ovplyvniť.

Nájdite riešenie, ktorým sa nahromadeného stresu zbavíte.

Dobrou technikou je povedať si, čo sa mi môže najhoršie stať.

Strach má veľké oči a niekedy sa bojíte situácie, ktorá je pred vami oveľa viac, ako je nutné. Vždy si predstavte ten najhorší možný variant a veľakrát zistíte, že vaše obavy a prichádzajúci stres sú v tomto prípade zbytočné.

Ak sa bojíte o svoje zdravie:

  • Postarajte sa o zdravý životný štýl, výživnú stravu, hýbte sa, relaxujte a meditujte.

Ak sa bojíte o svoje financie:

  • Zistite aké sú príležitosti, či by ste vedeli robiť aj niečo iné, čo by vás bavilo. Premyslite si, ako by ste vedeli spojiť svoje záľuby so svojou prácou, ako by ste sa mohli realizovať a nájsť znovu chuť do života.

Napíšte si myšlienky, ktoré vám napadnú. Niekedy sa vám môžu zdať nereálne, ale časom zistíte, že ste schopné ich zrealizovať.

„Tešte sa z maličkostí, jedného dňa sa môžete obzrieť dozadu a uvedomiť si, že to boli veľké veci.“
Robert Brault

3. Myšlienky viete ovládať

Začnite si všímať chvíle, kedy neustále nad niečím premýšľate a máte problém sa úplne uvoľniť.

Počas dňa k vám prichádza mnoho obáv a strachov a vy sa nedokážete na nič sústrediť. Nakoniec zistíte, že premýšľanie k ničomu neviedlo.

Začnite sa venovať cvičeniu meditácie – kedy sa dostanete do uvoľneného a relaxačného stavu.

Meditácia je úžasným nástrojom, pomocou ktorého budete vedieť vypnúť. Vyprázdnite si hlavu, spomalíte a upokojíte aj svoje vystresované telo.

Utíšite svoje emócie a stíšením mysle dokážete podporiť aj zdravý spánok, o ktorý vás stres mnohokrát oberá.

4. Čím sa zaoberáte v noci? Vypnite

Trpíte nespavosťou a častým budením? Neviete nájsť pokoj a neustále si premietate v hlave, čo vás hnevá, čo by ste mali riešiť, ale neviete ako?

Žiť v neustálom strese vás zbytočne oberá o energiu.

Preto sa ho raz a navždy zbavte. Dajte stop neustálemu premietaniu všetkých problémov vo svojej mysli.

Stresové situácie viete ovplyvniť plánovaním. Hneď ráno si môžete naplánovať, čo budete robiť celý deň. Nemusíte ísť do úplných detailov. Ak by ste sa začali už ráno obávať, čo všetko sa môže stať, zbytočne sa rozrušíte. Aj tak sa 90% z vašich obáv nikdy nestane.

Nerozmýšľajte nad tým, čo sa môže stať a ako by ste daný stav riešili.

Začnite žiť v prítomnom okamžiku. Hľadajte vo všetkom pozitívne a pekné a keď vás aj prepadnú negatívne myšlienky, odožeňte ich. Trénujte si svoju myseľ a hneď ráno začnite myslieť na všetko pekné, čo vás cez deň čaká.

5. Nájdite si miesto, kde môžete precítiť svoj kľud

Vytvorte si pekné miesto, kde pocítite kľud a pohodu. Môžete mať svoj kútik, kde si všetko upravíte podľa svojich predstáv a každý deň tam strávite chvíle samy so sebou.

Aj v hlave si viete vytvoriť takýto priestor pokoja. Stačí, keď si vizualizujte miesto, kde ste sa cítili dobre. Preneste sa do lesa, do vysokých hôr, na nádhernú piesočnú pláž, je len na vás, čo si predstavíte. Nechajte odísť všetky myšlienky a užívajte si príjemnú atmosféru.

Vždy, keď vám bude veľmi ťažko a nebudete vedieť vyriešiť stresové situácie, ukľudnite sa, a preneste sa na toto miesto. Časom si vytvoríte návyk a budete vedieť nájsť stratenú rovnováhu oveľa rýchlejšie.

Bude to oáza patriaca len vám a vždy sa tam budete cítiť v pohode a bezpečí.

Chce to tréning, ale vynaložená námaha stojí určite za to. Preto na svojom mieste oddychu a relaxácie popracujte.

Vaše starosti, problémy, obavy a z toho plynúci stres za vás nikto nevyrieši. Záleží len na vás, ako stresové situácie prijmete. Zmeny samozrejme nenastanú zo dňa na deň. Bude potrebné trochu potrénovať, nevzdávať sa a mať dôveru v seba a svoje sily.

Začnite pozorovať všetky zmeny, ktoré vám zavádzanie týchto techník prinesie. Verte si a nenechajte stres, aby vám zasahoval do života a oberal vás o úsmev na tvári.

Prajem vám, aby sa vám podarilo žiť radostný život s pozitívnym nastavením a bez stresu.

Napísala som pre vás e-book s praktickými radami, ako sa zbaviť nechcených kíl, počas obdobia hormonálnych zmien, ako získať peknú postavu zmenou životného štýlu, výživnou stravou a myslením s názvom >>> Tajomstvá prirodzeného chudnutia.

Dovoľte, aby som vám predstavila postupy, ktoré vás privedú k príjemnému prechodu perimenopauzou a menopauzou v mojom e- booku >>> 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou.

Ak sa chcete dozvedieť viac o menopauze, ako riešiť nepríjemné príznaky klimaktéria, alebo si pozdieľať svoje skúsenosti so ženami na rovnakej vlnovej dĺžke, pridajte sa do facebookovej skupiny: Ovládnite menopauzu.

Alebo si stiahnite niektorý z ebookov zadarmo, ktoré sa venujú ženám v menopauze:)

Tatiana Benčeková
Tatiana založila komunitu žien, ktoré vstupujú do perimenopauzy a menopauzy, alebo práve obdobím hormonálnych zmien prechádzajú. Je koučkou v oblasti holistickej výživy, alternatívnych prístupov, aromaterapie a terapeutkou duše. Tatiana je autorkou e-bookov 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou a Tajomstvá prirodzeného chudnutia. Učí ženy prechádzať cestami hormonálneho labyrintu, pomocou jednoduchých zmien v ich životnom štýle, v kombinácii s alternatívnymi a terapeutickými metódami. Viac o Tatiana nájdete tu >>> . Pripojte sa k zrelým ženám na facebooku >>