Ako vstávať o piatej a necítiť sa unavene

ranne vstavanie o piatej, budik, kava, caj

Chcete sa stať ranostajom a cítiť sa skvele, bez toho, aby ste boli vyčerpané a nevyspaté?

Máte svoju rannú rutinu, ktorá vám je príjemná, alebo by ste radšej niektoré veci pozmenili?

Najskôr som nevenovala pozornosť svojim ránam, vždy to bolo o improvizácii. Ráno vstanem, urobím si raňajky, alebo si pred nimi zacvičím, nemala som žiaden plán, brala som všetko, tak ako prišlo.

Po prečítaní knihy: „Klub ranostajov“ od Robina Sharmu, sa môj prístup k rannej rutine zmenil.

Prečítajte si ako opisuje vstávanie o 5tej hodine vo svojej knihe:

„Vstávať o piatej ráno je jadrom všetkých rutín. Vďaka takému režimu sa stanete neprekonateľným príkladom využitých príležitostí. Spôsob, akým začnete deň, skutočne určuje, koľko sústredenia, energie, nadšenia a veľkoleposti doň vnesiete. Každé skoré ráno je stránkou v príbehu, ktorý sa stane vaším odkazom. Každý úsvit je novou šancou na prejavenie svojej brilantnosti, využitie potenciálu, začlenenie sa do najvyšších líg pracovného života a dosahovanie svetových výsledkov. Máte v sebe obrovskú silu a tá sa najintenzívnejšie prejavuje pri prvých lúčoch ranného slnka.“

Jeho slogan: „Ovládni svoje ráno a pozdvihni svoj život“, mi rezonoval v mysli a tak som sa do klubu pridala aj ja.

Priznám sa, zvedavosť bola silnejšia ako ja. Chcela som vyskúšať, či je naozaj ranné vstávanie o piatej, také úžasné a či stihnem oveľa viac a budem mať kvalitnejší život, ako a v knihe dočítate.

Povedala som si, že to vyskúšam jeden týždeň a keď sa mi nebude ranné vstávanie pozdávať, vždy sa môžem vrátiť z krátkej cesty späť.

Ale môžem vám povedať – stálo to za to, odporúčam vám vyskúšať ranné vstávanie o piatej a uvidíte, že váš život sa zásadne zmení.

U mňa nastalo mnoho pozitívnych obmien, zmenila sa moja produktivita, moje aktivity počas celého dňa, aj kvalita voľného času.

Ranné vstávanie o piatej mi za tri mesiace umožnilo, že mám viac času na cvičenie, dlhé prechádzky, každý deň sa venujem môjmu blogu a novým projektom. Som oveľa spokojnejšia a všetko zvládam v pohode.

Ale, aby to nebolo všetko až také ružové, prinášam vám aj trochu reality. Samozrejme, ako každá zmena, ktorú chcete priniesť do svojho života, aj táto sa môjmu telu veľmi nepozdávala. Prekročiť svoj tieň a dostať sa z komfortnej zóny niekedy bolí, nemyslím len fyzicky, ale aj psychicky…

Začiatok bol taký, že keď zazvonil budík o piatej, moja túžba ostať v posteli bola obrovská. Napadli mi mnohé výhovorky, prečo dnes nie. Ale nakoniec som zvíťazila a vyšuchtala sa z postele. Zacvičila som si jogu a bolo 5:30, ďalšie minúty som venovala meditácii a cítila som sa úžasne. Prvé minúty dňa som venovala činnostiam, ktoré niekedy odkladám, lebo sú oveľa dôležitejšie veci, však to poznáte. Teraz som mala k dispozícii hodiny, kedy som sa mohla venovať iba sebe.

Je pravda, že prvé dni som musela popracovať na svojej sebadisciplíne, predsa len rutina bola silnejšia, ako novinky, ktoré som si vymyslela.

Ale predstavte si, že po týždni som prestala byť unavená a bola som plná energie. Môžem vám povedať, že to funguje. Keď sa zobudíte skoro ráno, budete oveľa produktívnejšie a plné elánu. Tento čas, ktorý môžete venovať samy sebe, vám prinesie do života úžasnú chuť tvoriť, venovať sa novým, zaujímavých činnostiam. Získate hodiny pre seba, ktoré vám doteraz chýbali.

Aké výhody vám ranné vstávanie prinesie:

  • pocítite nárast energie,
  • vaša produktivita sa zlepší,
  • budete mať viac radosti do života,
  • zlepší sa vaša vytrvalosť,
  • budete kreatívnejšie.

Tipy, ako vstávať o piatej a byť plná energie

1. Majte svoj cieľ

Určite si, prečo sa chcete zobudiť o piatej ráno. Čím budete konkrétnejšie, o to ľahšie sa vám bude vyliezať z teplej postele. Chcete mať viac času pre seba, alebo chcete využiť tieto ranné hodiny na cvičenie, nové projekty, čítanie knihy, alebo meditácie?

Nájdite takú činnosť, na ktorú sa budete tešiť. Hlavne na začiatku je vaše rozhodnutie dôležité. Ak budete mať silné „prečo“, nebude pre vás problémom ani taká skorá ranná hodina.

Tu vám pomôže, ak si položíte zopár otázok, aby ste si vedeli svoj cieľ definovať:

  • Čo vám prináša radosť a chceli by ste sa tomu často venovať?
  • Čo ste rady robili, ale už dlho ste si nenašli na tieto aktivity čas?
  • Ak by ste si mohli dovoliť o niečo sa pokúsiť, čo by to bolo?
  • Na čo by ste boli hrdé, ak by sa vám to podarilo dosiahnuť?

Neobmedzujte sa a premýšľajte nad svojimi cieľmi, určite ich nájdete veľa.

2. Večer si naplánujte, čo budete ráno robiť

Ak si večer urobíte plán, čo všetko chcete podniknúť, krok po kroku, budú vaše rána oveľa príjemnejšie. Opýtajte sa samy seba, čo chcete v týchto ranných hodinách robiť. Chcete cvičiť, čítať si, meditovať, venovať sa samy sebe, pracovať na niečom zaujímavom, byť kreatívne – to všetko si pekne naplánujte, pomôže vám to pri udržaní si disciplíny, hlavne v úvode.

3. Večer choďte skôr spať

Na začiatku vám môže ranné vstávanie spôsobovať problémy. Ak ste doteraz chodili spať až po polnoci, vaše telo bude odmietať zaspávať skôr. Postupne ho naučíte na skoršie hodiny. Ak sa chcete zobudiť o piatej, je potrebné, aby ste išli spať medzi 21:00 – 21:30, kvôli dostatku spánku.

Riešením pre vás môže byť, že prvé dni pôjdete skôr do postele, zoberiete si knihu a budete si čítať. Oči sa unavia a vy zaspíte. Prvý týždeň je trochu krutý, ale dokážete to.

Okolo ôsmej sa už snažte všetko dokončiť a venujte sa kľudnejším činnostiam. Napríklad dynamické cvičenie, alebo nočná práca by vás určite obrali o zdravý spánok.

Ak máte problémy so spánkom, mám tu pre vás ebook o tom, ako sa KONEČNE DOBRE VYSPAŤ, aj napriek hormonálnym zmenám, ktorými počas perimenopauzy a menopauzy prechádzate >>>AKO ZVÍŤAZIŤ NAD NESPAVOSŤOU V MENOPAUZE

nespavost v menopauze

4. Vymyslite si, na čo všetko sa môžete ráno tešiť

Nájdite niečo, čo vám robí radosť. Ak budete mať odmenu, ktorá vás vytiahne z postele, bude pre vás ranné vstávanie oveľa príjemnejšie. Doprajte si zábavu, neberte všetko až tak vážne a povedzte si, že ak sa vám ranné vstávanie o piatej nebude páčiť a nič vám neprinesie, nebudete sa siliť. Ale budete mať zo seba dobrý pocit, že ste to aspoň vyskúšali.

A možno vám prinesie mnoho príjemného, a zistíte, že sršíte energiou a elánom do života.

5. Pomôže vám aj hudba

Prvé dni sú obrovskou výzvou a aby ste hneď na začiatku nezlyhali, nájdite si barličky, ktoré vám pomôžu. Hudba je úžasná a naladí vás na celý deň. Poznáte ten pocit, keď ste počuli príjemnú hudbu a potom ste si ju ešte dlho pospevovali? Takto si svoje ráno spríjemníte. Vďaka tomu budete už aj počas prvých dní bdelé.

6. Nepite kávu vo večerných hodinách

Keď prejdete na režim skorého ranného vstávania, večerná káva, by vám ho pokazila. Z jednoduchého dôvodu, pretože nebudete môcť zaspať a po pár hodinách spánku, vám bude zaťažko vstať o piatej hodine.

Aj tu platí, čím skôr sa vám podarí zaspať, o to lepšie sa vám bude ráno zobúdzať. Určite si denný limit a snažte sa ho dodržiavať.

Ak nájdete svoje prečo, nebude pre vás problém vstávať v takú skorú rannú hodinu. Tieto tipy vám určite pomôžu prekonať prvé dni. Ak sa vám to podarí, dokážete vo svojom živote oveľa viac, ako ste si mysleli.

Je vo vašich silách zmeniť si svoj život.

Vyskúšajte si ranné vstávanie a uvidíte, koľko produktivity a radosti vám prinesie.

Ak sa chcete dozvedieť viac, ako sa vysporiadať s perimenopauzou a menopauzou prirodzeným spôsobom mám pre vás e-knihu >>> 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou.

E - KNIHA MENOPAUZA

Chcete vedieť, ktoré potraviny prospievajú vášmu hormonálnemu systému, ktoré jedlá zvýšia hladiny progesterónu, ako sa zbaviť nafúknutého bruška, čo už večer nejesť? To všetko a oveľa viac nájdete v e-knihe >>> Vaše telo a hormóny v rovnováhe

Napísala som pre vás e-book s praktickými radami, ako sa zbaviť nechcených kíl, počas obdobia hormonálnych zmien, ako získať peknú postavu zmenou životného štýlu, výživnou stravou a myslením s názvom >>> Tajomstvá prirodzeného chudnutia.

Som tu pre vás, aby som vám pomohla na vašej ceste. Ak si neviete samy poradiť a hľadáte podporu a pochopenie, neváhajte a objednajte sa na online konzultáciu TU >>>

Ak sa chcete dozvedieť viac o menopauze, ako riešiť nepríjemné príznaky klimaktéria, alebo si pozdieľať svoje skúsenosti so ženami na rovnakej vlnovej dĺžke, pridajte sa do facebookovej skupiny: Ovládnite menopauzu.

Alebo si stiahnite niektorý z ebookov zadarmo, ktoré sa venujú ženám v menopauze:)

Tatiana Benčeková
Tatiana založila komunitu žien, ktoré vstupujú do perimenopauzy a menopauzy, alebo práve obdobím hormonálnych zmien prechádzajú. Je koučkou v oblasti holistickej výživy, alternatívnych prístupov, aromaterapie a terapeutkou duše. Tatiana je autorkou e-bookov 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou a Tajomstvá prirodzeného chudnutia. Učí ženy prechádzať cestami hormonálneho labyrintu, pomocou jednoduchých zmien v ich životnom štýle, v kombinácii s alternatívnymi a terapeutickými metódami. Viac o Tatiana nájdete tu >>> . Pripojte sa k zrelým ženám na facebooku >>