Tieto triky urobia s vaším zdravím hotové divy. Presvedčte sa samy.

zena v horach

Pri mnohých príležitostiach si navzájom prajete: „Hlavne dobré zdravie“.

Niekedy je to už len fráza zo zvyku. Ale ak je niekto chorý, tak mu ho prajete z celého srdca.

Kým vám slúži, beriete svoje zdravie ako samozrejmosť.

Tiež som to tak mala a dlho som si myslela, že zdravie mi bude slúžiť vďaka zdravému životnému štýlu dlhé roky, bez toho, aby som musela navštevovať lekára.

Bohužiaľ som sa mýlila, prišlo to ako blesk z jasného neba a nikomu takýto zážitok neprajem. Zrazu vám povedia diagnózu, ktorá je pre mnohých veľkým strašiakom.

Aj keď číha na každú z vás, viete s ňou zabojovať.

V dnešnej dobe ste bombardované informáciami zo všetkých strán, čo je zdravé, čo treba robiť, ako by ste sa mali stravovať, hýbať, čomu sa vyhnúť.

Vďaka niekoľkým jednoduchým zmenám vo vašom živote sa môžete cítiť zdravšie a vitálnejšie. Ponúkam vám 10 spôsobov, ako sa k elánu, vitalite a dobrému zdraviu dopracovať.

Užite si to.

1. Spomaľte

Jednou z najlepších vecí, ktorú môžete pre seba urobiť je uvedomiť si prítomnosť, jednoducho spomaliť. Všetky ste zvyknuté na mnoho povinností, ktoré musíte zvládnuť počas dňa, prípadne ešte aj v noci, ak si toho naberiete na seba viac. A samozrejme zabudnete na svoje potreby, svoje telo, svoju dušu.

To vám však odoberá veľa energie a unaví vás to nielen fyzicky, ale podpíše sa aj pod psychickú nerovnováhu. Spomaľte a premyslite si, čo je dôležité, a čo sa dá jednoducho vypustiť, alebo delegovať na niekoho iného. Aj také zdanlivé maličkosti vám pomôžu udržať si zdravie a silu.

2. Jedzte veľa zeleniny a ovocia

Začnite si viac uvedomovať, čo máte na tanieri. Uprednostnite čerstvé jedlá a vyhnite sa spracovaným potravinám.
Čerstvá zelenina a ovocie dodajú vášmu telu mnoho vitamínov a minerálov a vaše telo sa vám odvďačí zvýšenou energiou a dobrou náladou.

Uprednostnite potraviny, ktoré sú bohaté na vápnik, aby ste podporili zdravie svojich kostí a vyhli sa osteoporóze. Veľmi dôležitý je vitamín D, ten pomáha pri vstrebávaní vápnika a tiež sa stará o vašu duševnú vyrovnanosť a dobrú náladu.

ovocie pre zdravie

3. Pite dostatočné množstvo vody

Najjednoduchšou vecou, ktorú môžete urobiť pre svoje zdravie, je zamerať sa na hydratáciu vášho tela. Pravidelne si dopĺňajte tekutiny, aby ste ostali vitálne počas celého dňa.

Najlepšie je piť čistú vodu, alebo bylinkové čaje. Zelený čaj je skvelým antioxidantom, ktorý vás ochráni pred mnohými chorobami.

Je mnoho polemík, koľko vody je dobré vypiť. Mali by to byť najmenej 2 litre denne. Mnoho záleží od fyzickej námahy a takisto od klímy. Preto svoj pitný režim prispôsobte svojej aktivite a prostrediu, v ktorom sa nachádzate.

4. Spánok

Dožičte si dostatok spánku. To je jednou z hlavných úloh, na ktoré je potrebné sa sústrediť. Ženy po päťdesiatke trpia na nočné potenie a to sa podpíše na nekvalitnom spánku a nočnom budení.

Dá sa to riešiť ľahkým bavlneným oblečením a ľahkou pokrývkou, je dobré urobiť si „predspánkový rituál“, ktorý vie veľmi napomôcť ku kvalitnému spánku.

5. Eliminujte stres

Ak chcete mať dobrú náladu a cítiť sa dobre, vyhnite sa stresu. Číta sa to dobre, ale ako sa s ním popasovať?

Uvedomte si, že stres veľmi ovplyvňuje nielen vašu myseľ, ale aj fyzické telo.

To sa po čase prejaví v podobe zlyhania vášho organizmu, čomu sa chcete určite vyhnúť.

Naučte sa meditovať. Začnite cvičiť jogu a vyskúšajte relaxačné techniky, alebo sa venujte športu, ktorý vás baví, a na ktorý ste si nevedeli nájsť doteraz čas.

Zamerajte sa na pozitívne veci vo vašom živote a vyhľadávajte pekné a zaujímavé zážitky. To všetko prispeje k zníženiu stresu vo vašom živote.

6. Kontrolujte si svoju váhu

Nadváha má veľmi zlý vplyv na vaše zdravie. Vystavujete sa ochoreniu srdca, riziku cukrovky a vysokému krvnému tlaku . Buďte k sebe úprimné a ak je to potrebné, čo najskôr urobte zmeny vo vašom stravovaní a zmene životného štýlu.

malé zmeny v jedálničku a pohybovej aktivite dokážu naštartovať vaše telo.

7. Športujte

Ďalšou dôležitou vecou je zaradenie do vášho života viac fyzickej aktivity. Cvičenie zlepší vašu srdcovú frekvenciu a zlepší vám náladu. Vyplavené hormóny šťastia vás dostanú do stavu eufórie. Stačí na začiatok zaradiť do svojho denného plánu chôdzu, postupne pridať plávanie, alebo jogging, či beh.

Čím viac sa budete snažiť byť aktívne, tým viac pomôžete vášmu fyzickému zdraviu, budete mať viac energie a profitovať z toho bude aj vaše duševné zdravie.

8. Myslite pozitívne

Pozitívnemu mysleniu sa viete naučiť. Ak si v mysli dokola premieľate, že všetko bude zlé a nič sa vám nepodarí, už len zmena k hľadaniu pozitívneho v každej vašej činnosti je krokom vpred.

S úsmevom na perách a s očakávaním dobrého viete ovplyvniť všetky udalosti okolo vás. Záleží od vás, či vidíte pohár plný, alebo poloprázdny.

Čím viac sa budete tešiť z maličkostí a snažiť sa udržať si dobrú náladu, o to ľahšie budete zdolávať prekážky, ktoré vám prináša život.

more a relax

9. Relaxujte

Oddych a čas, kedy sa venujete sama sebe, sú pre vašu psychiku veľmi dôležité.

Mnohé máte zakódované, že musíte pomáhať všetkým a nemyslieť na seba.

Ale oddych je pre vaše zdravie kľúčovým bodom.

Bez oddychu sa rútite veľkou rýchlosťou do problémov, hlavne zdravotných.

Nebuďte lakomé na hodiny, ktoré venujete sebe a plnými dúškami si vychutnajte ten pocit, kedy nič nemusíte, kedy ste vy tou najdôležitejšou osobou.

Viem, je to ťažké, ale aj to sa dá naučiť, a zaradiť si to medzi povinnosti v diári, by malo byť vašou prioritou.

10. Stretávajte sa s ľuďmi

Osamelosť je pre každého veľmi zničujúca. Je dokázané, že ľudia so silnými sociálnymi vzťahmi a rôznorodými záujmami sú zdravší a šťastnejší.

Spojte sa so svojimi priateľmi, stretávajte sa s rovesníčkami, ktoré majú rovnaké záujmy a tešte sa z ich spoločnosti.

Budete šťastnejšie a spokojnejšie a to sa prejaví aj na vašom zdraví.

Čo robíte pre vaše zdravie? Darí sa vám dodržiavať niektorý z týchto trikov?

O tom ako si uchovať zdravie a pôvab si prečítajte v mojom ebooku zadarmo.

Verím, že vám tento článok pomohol. Ak máte otázky, môžete sa pripojiť k uzavretej facebookovej skupine, kde nájdete odpovede na mnohé z nich. Pripojte sa k ženám na rovnakej vlnovej dĺžke. 😊

Tatiana Benčeková
Som žena po päťdesiatke, plná optimizmu, elánu a radosti zo života. Vďaka svojim skúsenostiam vo výžive vám viem ukázať, ako naštartovať svoje telo, aby bolo plné elánu a aby ste sa cítili zdravo a príťažlivo. Naučím vás ako si jednoducho môžete dopomôcť ku krásnej postave a k ženskému pôvabu. Môj príbeh si môžete prečítať tu>>