Zažívate tie pocity, že neviete kam ste niečo odložili? Alebo sa s niekým rozprávate a chcete niekoho spomenúť, ale neviete prísť na jeho meno? Vošli ste do miestnosti a zabudli ste, kvôli čomu?
Najskôr som si myslela, že sa u mňa prejavila prepracovanosť a rýchlo sa to zmení…
Až kým som nenašla medzi príznakmi menopauzy výraz:
„zahmlenie mozgu“.
Nedokážete sa poriadne koncentrovať, zdá sa vám, že všetko vám trvá dlhšie…
Strácajú sa vám veci…
Ak by ste si všetko nezapisovali, polovičku a možno aj viac zabudnete urobiť?
Ak sú tieto príznaky u vás na dennom poriadku, neľakajte sa, nie ste samy. Ženy v období klimaktéria čelia týmto stavom každý deň. Problémy s pamäťou, znížená koncentrácia a zabúdanie patria v tomto smere k najčastejším signálom.
Ak sa dobre nevyspíte, čo je v období klimaktéria bežný jav, cítite únavu, stres a to sa prejaví aj na vašej pamäti. Hormonálne zmeny už len podčiarknu vašu neschopnosť rozmýšľať jasne.
Bohužiaľ tieto fyzické prejavy neviete ovplyvniť, sú príznakmi menopauzy.
Zabúdanie, dezorientácia a znížená sústredenosť sú typické pre obdobie klimaktéria.
Ale nič nie je stratené, svoj mozog môžete začať cvičiť a venovať sa rôznym činnostiam, ktoré vám pomôžu zmierniť tento nepríjemný jav.
Lieky vám moc nepomôžu, radšej si premyslite, ktorý z týchto návykov by ste dokázali aplikovať do vášho každodenného života.
1. Všímajte si, kedy vám najčastejšie zlyháva pamäť, zabúdate mená, alebo neviete nájsť veci?
Neviete si spomenúť na situácie, dôležité termíny? Sledujte, kedy je to najhoršie. A začnite to riešiť.
2. Nové informácie si zopakujte nahlas a povedzte si ich viackrát. Váš mozog sa bude musieť ponamáhať a tým ho donútite „myslieť a pracovať“.
Zaveďte si diár, alebo si robte poznámky do mobilu, čo všetko musíte urobiť a stihnúť. Sú to veľkí pomocníci a vy sa nebudete musieť obávať, že na niečo zabudnete.
3. Cvičte svoj mozog riešením krížoviek, hlavolamov, zabavte sa pri hrách s pamäťou. Hrajte šach.
Čítajte knihy, vzdelávajte sa. Nadobúdajte nové zručnosti vo veciach, ktoré vás bavia a robia vám radosť.
Neustále stimulujte váš mozog, cvičte ho, ako by to boli vaše svaly, ktoré tiež ochabnú, keď im nevenujete dostatočnú pozornosť.
4. Začnite sa učiť cudzí jazyk a precvičujte nové slovíčka. Opakovanie je matkou múdrosti, v tomto vám štúdium dodá potrebný elán a energiu, aby ste neostali v smútku, že vám už pamäť neslúži.
5. Hýbte sa. Cvičenie zvýši prietok krvi do mozgu a zníži stres. Pohyb vám zlepší náladu a potlačí úzkosť a mnohé nepríjemné príznaky, ktoré sa u vás objavia. Stačia aj krátke každodenné prechádzky.
Dodajte svojmu telu energiu a ono sa vám odvďačí lepšou pamäťou.
6. Snažte sa o kvalitný a osviežujúci spánok, urobte všetko preto, aby ste sa dobre vyspali. Budete jasnejšie premýšľať a uchováte si nové informácie.
Kvalitný spánok vám pomôže pri vašej koncentrácii na zvládanie denných povinností, zlepší vám náladu a dobije vaše telo správnou energiou.
Spánkový rituál je alfou a omegou vášho odpočinku v noci. Dodržiavajte rovnaké hodiny, kedy idete spať a kedy vstávate. Miestnosť, v ktorej spíte by mala byť dobre vyvetraná a chladnejšia. Zatiahnite závesy, aby bola v izbe, kde spíte tma a dôležitým faktorom je ticho.
S kvalitným spánkom vám dokážu pomôcť éterické oleje, alebo bylinkové čaje.
7. Jedzte veľa zeleniny a ovocia, orechov a semien – poskytnú vám úľavu a vyživia vaše mozgové bunky. Skvelými potravinami, ktoré podporia vašu duševnú činnosť sú potraviny, ktoré obsahujú omega-3 mastné kyseliny, ako sú ryby, vlašské orechy, vajcia. Tieto zlepšia aj vašu náladu.
Vyraďte zo svojho jedálnička cukry, alebo ich aspoň obmedzte. Čítajte si štítky na spracovaných potravinách, tie veľakrát obsahujú veľa cukru.
Diéta zameraná na zdravú výživu ovplyvní hladinu hormónov, zlepší vám náladu a dá do poriadku vašu pamäť.
Dobrým riešením je aj prerušovaný pôst, ktorý revitalizuje vaše telo aj mozog.
8. Hydratácia je veľmi dôležitá pre fungovanie celého organizmu a tiež vášho mozgu. Príjmom dostatku tekutín mu pomôžete, aby fungoval lepšie. Nezabudnite ani na šťavnaté ovocie a zeleninu, tie vám tiež dodajú potrebné tekutiny.
9. Vyhýbajte sa alkoholu, pretože ten vašu pamäť zhorší.
10. Aj meditácia dokáže urobiť s vašim mozgom a pamäťou divy, postačí meditovať 10 minút denne, a pocítite úľavu.
11. Stres vás okráda o spánok a to vedie k neschopnosti mozgu pracovať správne, okysličte si mozog na zdravom, čerstvom vzduchu. Vždy, keď máte príležitosť vybehnite do prírody a uvoľnite sa.
12. Prírodné doplnky vám tiež pomôžu v podporení vašej koncentrácie a správnom fungovaní mozgu.
Adaptogény, dokážu pomôcť vášmu telu vysporiadať sa so zabúdaním a celkovým zlepšením vašej psychickej pohody.
Sú to rastlinné produkty, ktoré zvyšujú odolnosť organizmu proti stresu, úzkosti a fyzickej únave. Dokážu udržať rovnováhu hormónov a imunitného systému.
Mnoho adaptogénov pochádza z ajurvédy a čínskej medicíny.
Tu je niekoľko z nich, ktoré vám pomôžu čeliť problémom s pamäťou:
Ashwagandha – je bylina, ktorá sa využíva v čínskej medicíne a najčastejšie je použitý jej koreň. Jej veľkou prednosťou je to, že dokáže pomôcť pri problémoch so spánkom, únavou a zmenou nálad. Pre vás je v tomto období výbornou rastlinou podporujúcou pamäť.
Sibírsky ženšen – zvýši vašu imunitu a zbaví vás únavy. Dodá vám energiu a vitalitu.
Rhodiola Rosea zlepší vašu koncentráciu a pozornosť, postará sa o dobrú fyzickú a psychickú kondíciu a vyženie z vášho života únavu.
Maca – zvyšuje energiu a zmierni návaly horúčavy, ak si ju pridáte do stravy, dokážete eliminovať aj výpadky pamäti. Zlepší vašu pozornosť a myslenie. Je veľmi nápomocná pri hormonálnych zmenách.
Začnete niečo robiť a zrazu zistíte, že ste myšlienkami niekde inde a úplne zabudnete na to, čo ste pred chvíľou chceli?
Cítite sa dezorientované, roztržité?
Problémy s koncentráciou sú prejavom, ktorý je veľmi nepríjemný, hlavne ak ešte pracujete a tieto stavy vás prekvapia každú chvíľu pri plnení si svojich povinností.
Dobrou správou je, že problémy s pamäťou a koncentráciou spôsobené zmenou hladín estrogénu by sa mali postupne zlepšiť.
Tento fenomén nastáva hlavne na začiatku menopauzy a môže chvíľu pretrvávať.
Ale na konci tunela je svetlo…
Ak si neviete rady, hovorte o týchto nepríjemných príznakoch s ľuďmi, na ktorých sa môžete vždy obrátiť. Uvedomte si, všetky úžasné veci, ktoré ste doteraz urobili a zažili. Čo všetko ste dosiahli. Nestrácajte nádej v týchto ťažších časoch. Prídu lepšie.
Zamyslite sa a podniknite kroky k šťastnejšiemu a zdravšiemu životu.
Stáva sa vám, že si neviete často na niečo spomenúť, alebo ostanete bezmyšlienkovite sedieť a cítite, že sa vám spomalila mozgová činnosť? Strácajú sa vám veci? Beriete to s humorom, alebo vás to veľmi hnevá a dokáže vás to vykoľajiť?
Chcete vedieť, ako si môžete svoj život uľahčiť a ostať vitálne?
Napísala som pre vás e-book s praktickými radami, ako sa zbaviť nechcených kíl, počas obdobia hormonálnych zmien, ako získať peknú postavu zmenou životného štýlu, výživnou stravou a myslením s názvom >>> Tajomstvá prirodzeného chudnutia.
Dovoľte, aby som vám predstavila postupy, ktoré vás privedú k príjemnému prechodu perimenopauzou a menopauzou v mojom e- booku >>> 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou.
Ak sa chcete dozvedieť viac o menopauze, ako riešiť nepríjemné príznaky klimaktéria, alebo si pozdieľať svoje skúsenosti so ženami na rovnakej vlnovej dĺžke, pridajte sa do facebookovej skupiny: Ovládnite menopauzu.
Alebo si stiahnite niektorý z ebookov zadarmo, ktoré sa venujú ženám v menopauze:)