Trápi vás emočné jedenie? Inšpirujte sa ako mu môžete predchádzať

kolace a emocie emocne jedenie

Nechcete zajedať stres, nudu, alebo depresiu?

Mnoho žien po päťdesiatke začne mať problémy so svojou váhou. Ženy sa mi sťažujú na priberanie na bruchu a na bokoch. V mnohých prípadoch za to môžu hormonálne zmeny, ktoré sa podpíšu pod nepríjemné príznaky menopauzy. A ženy sa dostanú do začarovaného kruhu. Pociťujú návaly, v noci nespia, budia sa na nočné potenie, sú nervózne a aby toho nebolo málo, menia sa im nálady počas celého dňa ako na hojdačke.

Ale je tu ešte jedna vec, ktorá môže nechcené priberanie spôsobiť. A tým je EMOČNÉ JEDENIE.

Zajedáte svoje obavy, zlé nálady, málo energie, alebo smútok.

A vy viete presne, čo všetko za týmto jedením stojí. Každá sme iná, ale v tomto smere sa veľmi podobáme. Chcete každému vyhovieť, všetko stojí na vás a vy nechcete ukázať, že už nemáte silu a potrebujete si pre seba nájsť čas. Aspoň kúsok dňa, kedy zabudnete na druhých a môžete byť samy sebou a venovať sa tomu, čo vás baví.

Mnoho žien sa prejedá, pretože potrebujú zajesť svoju túžbu:

  • cítiť sa v bezpečí a zaistené,
  • cítiť sa milované a uznávané,
  • cítiť, že ich život je zmysluplný,
  • cítiť, že ich život nie je prázdny.

Ak nájdete príčinu vášho emočného jedenia, ste len krôčik od prirodzeného chudnutia.

Stačí ak nájdete stratenú rovnováhu a vaše telo sa postará o ideálnu váhu.

Zbavíte sa stresu a napätia, ktoré vám pridávali zbytočné kilá vďaka neutíchajúcemu hladu.

Pribrali ste počas menopauzy a neviete zmeniť to nelichotivé číslo na váhe? Napísala som pre vás e-book s praktickými radami, ako sa zbaviť nechcených kíl, počas obdobia hormonálnych zmien, ako získať peknú postavu zmenou životného štýlu, výživnou stravou a myslením s názvom >>> Tajomstvá prirodzeného chudnutia.

e - kniha Tajomstvá prirodzeného chudnutia

Aký je rozdiel medzi fyzickým a emočným hladom?

Fyzický hlad prichádza postupne, nie je až taký silný a dokážete ho s ľahkosťou prekonať.

Prejaví sa preto, lebo ste už viac hodín nejedli a váš žalúdok je prázdny.

Plánujete si, čo budete jesť.

Prestanete jesť, keď cítite, že ste sýte.

Jete pomaly a uvedomelo.

Emočný hlad príde náhle, dostanete na niečo chuť. Čokoláda, tyčinka, koláčik, aj keď necítite hlad, potrebujete si niečo dať, väčšinou veľmi kalorické jedlá.

Takéto jedlo si neplánujete, stačí, že vás niekto nahnevá, alebo ste v strese a siahate po energii.

Zjete ho rýchlo a svoje správanie si uvedomíte až vtedy, keď zmizne vo vašom bruchu.

Emočný hlad vás nezasýti, máte stále potrebu niečím zajedať svoje emócie.

Prináša vám pocit viny, nechceli ste to znovu urobiť, a sľubujete si, že sa vyvarujete týchto prehreškov, ale na budúce znovu neodoláte.

Chcete si urobiť malý test, ktorý vám ukáže, kde môže byť zdroj vášho emočného jedenia?

Zodpovedzte si zopár otázok:

  • Som unavená, pretože mám nedostatok spánku?
  • Som neustále v strese?
  • Cítim sa deprimovane?
  • Mám pocit, že som opustená?
  • O svojom tele mám len negatívne myšlienky?
  • Som pod tlakom a neviem sa uvoľniť?
  • Cítim sa málo príťažlivá a neatraktívna?

Niečo vám chýba a vy potrebujete tento nedostatok vyriešiť.

Tu vám diéta nepomôže.

Začnite venovať pozornosť tomu, čo vás hnevá, alebo vám veľmi chýba. To je riešením pre zbytočné kilá, ktoré nosíte. Nie je hladné vaše fyzické telo, ale vaša duša.

Ak si chcete o emočnom jedení prečítať viac, všetko nájdete v tomto ebooku >>> Trápi vás emočné jedenie?

ebook Trápi vás emočné jedenie

Aké sú hlavné príčiny emočného jedenia

1. Chcete si zlepšiť náladu

Zajedáte svoje strachy, žiale, zlú náladu, nevyriešené vzťahy, alebo precitlivenosť, či nudu? Hľadáte v jedle útechu, ktorá vás všetkých týchto pocitov zbaví?

Nie ste hladné, ale viete, že si privodíte stav, kedy sa budete aspoň na chvíľu cítiť lepšie.

Ak viete, že sa jedná o emočný hlad, dokážete na náprave popracovať. Uvedomte si, aké sú spúšťače vášho hladu, prečo siahate po jedle, aj keď ste sýte. Môžete si zaviesť zápisník, kde spíšete všetky svoje prehrešky a čo k nim viedlo.

Klaďte si otázky: Prečo som potrebovala znovu zajesť svoje emócie? Čo ma trápi?

Strach, neistota, zlosť, nuda, pocit osamelosti, nedostatok energie, alebo priveľa stresu? Spýtajte sa svojho vnútra. My ženy máme silnú intuíciu a preto ju počúvajte. Odpoveď príde. A tá vám ozrejmí, čo vám chýba, čo potrebujete riešiť. Nie sú to nadbytočné kilá, ale práve pocity, ktoré vám ich spôsobujú.

2. Nedostatok živín v strave

Ak je vaša strava jednotvárna a neviete, ako si zostaviť jedálniček, ktorý by bol bohatý na vitamíny, minerály a makroživiny: bielkoviny, sacharidy a tuky, aj tu môže byť kameň úrazu.

Vaše telo nedostáva dostatok živín, a snaží sa ich nadmerným príjmom potravy získať.

Ak však vaše telo neustále zásobujete jedlom, ktoré je síce kalorické, ale má málo potrebných výživných látok, bude sa snažiť dopĺňať ich nadmerným príjmom jedla.

Každé vaše jedlo by malo obsahovať zeleninu, bielkoviny, tuky a sacharidy.

Rozdelenie je približne: ½ taniera zeleniny, ktorú si môžete upraviť varením, dusením, grilovaním, alebo si ju dopriať čerstvú. Striedajte všetky druhy, každá má iné zloženie živín.

Ďalšia ¼ taniera by mala obsahovať bielkoviny, rastlinné, alebo živočíšne. Bez nich sa vám nepodarí schudnúť. Starajú sa o vaše svaly a celkový chod metabolizmu.

A nezabúdajte na sacharidy. Nevynechávajte ich, aj keď ste počuli, že sa z nich priberá. Nie je nič horšie, ako vyradiť z jedálnička sacharidy, vaše telo si ich časom vyžiada a nasleduje nechcený jo-jo efekt.

A nielen nedostatok živín v strave je vinníkom, veľakrát sa v perimenopauze a menopauze ženy dobre nevyspia. Únava a nedostatok energie vedie k tomu, že si chcú rýchlo dodať silu, a to väčšinou jedlami, ktoré sú príliš mastné, sladké, a veľmi kalorické.

Ak chcete skoncovať s emočným jedením, spánok je pre vás veľmi dôležitý.

Ak sa chcete KONEČNE DOBRE VYSPAŤ, aj napriek hormonálnym zmenám, ktorými počas perimenopauzy a menopauzy prechádzate, mám pre vás ebook >>>AKO ZVÍŤAZIŤ NAD NESPAVOSŤOU V MENOPAUZE

nespavost v menopauze

3. Negatívne myšlienky o svojom tele

Ak si budete neustále hovoriť, že ste tlsté a nedokážete schudnúť, vaše podvedomie si na tieto myšlienky zvykne. Pekne si ho naprogramujete a budete aj naďalej žiť v obavách z každého sústa. Vytvoríte si zbytočný stres a pocity viny.

Radšej si do svojho podvedomia nahrajte programy, ktoré vám pomôžu v chudnutí a nebudete pociťovať emočný hlad.

Môžete si hovoriť tieto afirmácie:

  • Mám krásne, zdravé a dokonalé telo.
  • Každá časť môjho tela je nádherná.
  • Cítim sa plná energie a vitality.
  • Cítim sa dobre vo svojom tele.
  • Mojim telom prúdi šťastie, pokoj a láska.
  • Milujem svoje telo.

Mnoho vecí robíte automaticky, ak sa na chvíľku zastavíte a uvedomíte si, čo je za vašim emočným jedením a priberaním, dokážete tieto vzorce správania zmeniť.

Veľa návykov z detstva sa prenáša aj do dospelého veku. Mne zostala pamiatka na mladosť vo vzorci, každý deň musíš jesť mäso, párky, tlačenku, jaternice, alebo klobásy. Ak prídem na návštevu k mojej mame, prvá ranná otázka je: „Uvarím ti klobásku, alebo si dáš jaterničku?“ Darmo, jej vysvetľujem, že také raňajky môj organizmus nedokáže spracovať. Počúvam to už roky a ostala som voči týmto radám odolná, aj keď rodičov by sme mali počúvať:)

Určite aj vy ste počas svojho života dostali mnoho rád, ktoré vám zbytočne komplikujú život.

Ste dospelé a môžete si robiť, čo sa vám páči. Vy si tvoríte svoj život.

Sledujte svoje telo a návyky, samy prídete na to, čo je za vašim emočným jedením.

4. Časté vyrušovanie počas jedenia

Nedajte sa pri jedle vyrušovať.

Mnohokrát je príčinou neustáleho pocitu hladu náš postoj k jedlu. Ak beriete jedlo ako rýchly prílev energie a jedávate v úchytku, nikdy si nesadnete, ale pri jedle robíte mnoho iných činností, vaše telo nedostáva signál, že je sýte.

Mala som kolegyňu, ktorá neraňajkovala, pretože mala v sebe vzorec, ktorý jej hovoril, že z raňajok sa priberá. Ráno si dala kávu, nejakú cigaretku a utekala do práce. Obedovala tak, že si dala misku s jedlom pred svoj počítač a začala si čítať správy. Nahádzala rýchlo všetko do seba, párkrát sa pri tom rozčúlila, čo všetko sa vo svete deje a aký je nespravodlivý a obed zakončila keksíkom a kávou. A za odmenu ešte cigaretka. Pitný režim spočíval v tej káve a pohári vody. Okolo druhej si už dávala lieky proti bolesti hlavy. Na večeru si pripravila pečivo so salámou a aby sa nepovedalo – pridala kúsok zeleniny. Popri večeri stihla obtelefonovať všetky priateľky. Bola so sebou spokojná. Ale jej telo, asi moc nie. Mala nadváhu a veľmi vráskavú tvár.

Ako ste na tom vy? Zastavíte sa pri jedle?

Posnažte sa, aby ste mali pri jedle pokoj a kľud. Vychutnajte si každé sústo a premýšľajte nad svojim jedálničkom. Vaše telo sa vám odmení krásnou postavou a nebudete pociťovať neustály hlad počas celého dňa.

Nejedzte pri televízore, nevšímajte si chvíľu svoj telefón a nečítajte správy na počítači. Vyhnete sa zbytočnému prejedaniu.

Ako môžete zdolať emočné jedenie?

Zamyslite sa nad sebaláskou. Máte rady samy seba? Ak si uvedomíte, že SEBALÁSKA je to, čo vám chýba a začnete sa mať rady, nebudete potrebovať zajedať svoje smútky, obavy a úzkosť.

Rozlišujte, či máte fyzický, alebo emočný hlad. Emočný zažeňte pohárom vody, nejakou činnosťou, alebo zjedzte pár orieškov.

Plánujte si svoj jedálniček a zaraďte si do neho výživné jedlá, ktoré vášmu telu dodajú správne živiny.

Na začiatok si zapisujte, čo u vás vyvoláva emočný hlad? Aké pocity, myšlienky sú spúšťačom.

Nezabúdajte na správny pitný režim. Vyhýbajte sa alkoholu, sú to zbytočné kalórie a nepomôže vám zahnať strachy, stres, ani zlú náladu.

Ak na vás príde hlad a viete, že nie je fyzický, môžete si pomôcť týmito trikmi:

  • Vypite pohár vody, voda vás osvieži a potlačí vaše chute.
  • Dajte si za hrsť mandlí, alebo orechov, ktoré máte rady. Je to jednoduché riešenie, ktoré vám ušetrí zbytočné kalórie, ktoré by ste prijali v sladkých tyčinkách, či múčnikoch.
  • Prejdite sa, začnite si niečo čítať, alebo niekomu zatelefonujte. Jednoducho si nájdite aktivitu, pri ktorej na hlad zabudnete.
  • Každý deň si povedzte: „Mám krásne, zdravé a dokonalé telo.“
  • Relaxujte, meditujte, nájdite si činnosti, ktoré vás bavia.
  • Naučte sa povedať NIE. Aj to je súčasťou vášho chudnutia. Nemusíte urobiť všetko za všetkých.

Myslite viac na seba, zaslúžite si to.

Želám vám na vašej ceste veľa úspechov a energie, aby ste dokázali získať všetko, po čom túžite. Majte sa rady a vedzte, že zopár kíl navyše vám neuberie na kráse. Aj keď je obdobie menopauzy spojené s priberaním u niektorých z vás, nezabúdajte, že je to krásny úsek života. My sme tvorkyňami svojho života, preto milujte svoje telo, svoju dušu a tešte sa z každého okamihu.

Ak sa chcete dozvedieť viac, ako sa vysporiadať s perimenopauzou a menopauzou prirodzeným spôsobom mám pre vás e-knihu >>> 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou.

Chcete vedieť, ktoré potraviny prospievajú vášmu hormonálnemu systému, ktoré jedlá zvýšia hladiny progesterónu, ako sa zbaviť nafúknutého bruška, čo už večer nejesť? To všetko a oveľa viac nájdete v e-knihe >>> Vaše telo a hormóny v rovnováhe

Napísala som pre vás e-book s praktickými radami, ako sa zbaviť nechcených kíl, počas obdobia hormonálnych zmien, ako získať peknú postavu zmenou životného štýlu, výživnou stravou a myslením s názvom >>> Tajomstvá prirodzeného chudnutia.

Som tu pre vás, aby som vám pomohla na vašej ceste. Ak si neviete samy poradiť a hľadáte podporu a pochopenie, neváhajte a objednajte sa na online konzultáciu TU >>>

Viac o doplnkoch stravy nájdete v ebooku zadarmo >>> Doplnky stravy pre ženy v menopauze“.

Ak sa chcete dozvedieť viac o menopauze, ako riešiť nepríjemné príznaky klimaktéria, alebo si pozdieľať svoje skúsenosti so ženami na rovnakej vlnovej dĺžke, pridajte sa do facebookovej skupiny: Ovládnite menopauzu.

Alebo si stiahnite niektorý z ebookov zadarmo, ktoré sa venujú ženám v menopauze:)

Tatiana Benčeková
Tatiana založila komunitu žien, ktoré vstupujú do perimenopauzy a menopauzy, alebo práve obdobím hormonálnych zmien prechádzajú. Je koučkou v oblasti holistickej výživy, alternatívnych prístupov, aromaterapie a terapeutkou duše. Tatiana je autorkou e-bookov 10 krokov k zvládnutiu menopauzy prirodzenou cestou a Tajomstvá prirodzeného chudnutia. Učí ženy prechádzať cestami hormonálneho labyrintu, pomocou jednoduchých zmien v ich životnom štýle, v kombinácii s alternatívnymi a terapeutickými metódami. Viac o Tatiana nájdete tu >>> . Pripojte sa k zrelým ženám na facebooku >>